‘Ηταν ανώτερα απ’τον Εορδαικό, αλλά δε νίκησαν τα Μετέωρα(PICS)

Ο ΑΣ Μετέωρα το απόγευμα της Τετάρτης ήθελε μόνο νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Εορδαικό, για να παραμείνει ζωντανός στην υπόθεση άνοδος στη Γ’ Εθνική.
Οι Καλαμπακιώτες, παρά το ότι είχαν και πάλι αρκετές ευκαιρίες, όπως και στο ματς της πρεμιέρας των μπαράζ κόντρα στον Αστέρα Σταυρού, δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν, μένοντας στο στείρο 0-0 που τους αφαιρεί και τις τελευταίες ελπίδες ανόδου.
Τα Μετέωρα μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένα, δημιούργησαν φάσεις, αλλά και πάλι οι επιθετικοί τους ήταν άστοχοι.
Ο Εορδαικός από την πλευρά του είχε και εκείνος 2-3 καλές φάσεις, με τον πορτιέρο Γκουλιώνη να τις εξουδετερώνει.
Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε κάτω από πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες και έντονη βροχόπτωση σε όλη τη διάρκειά του.
Τα Μετέωρα, δυστυχώς δεν πέτυχαν το μεγάλο στόχο της ανόδου, ωστόσο κατέκτησαν τον τίτλο στην Α’ Ερασιτεχνική και τη νέα αγωνιστική σεζόν θα επιστρέψουν δριμύτερα.
Παρά την κακοκαιρία και το εργάσιμο της ημέρας περίπου 150θεατές βρέθηκαν στο Βασίλης Καρακίτσιος για την αναμέτρηση με τον Εορδαικό, που είχε και εκείνος τους δικούς του θεατές στο γήπεδο.

Το φιλμ του αγώνα
9′ Ο Παπαδόπουλος βρήκε με μακρινή μπαλιά του Θ. Γερεντέ, ο Παναγιωτίδης βγήκε από την εστία του κι απόκρουσε το σουτ του επιθετικού των Μετεώρων εξ’ επαφής.
11′ Ο Θ. Γερεντές βρήκε τον Παπαδόπουλο, αυτός από πλάγια θέση ήταν αφύλαχτος, μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε δεν κατέληξε στα δίχτυα.
26′ Ο Ασημάκης βρήκε σε καλή θέση τον Θ. Γερεντέ αυτός σούταρε, αλλά ο Παναγιωτίδης απόκρουσε σωτήρια.
27′ Κόρνερ του Κοτσιλιάνου, πλασέ του Φορτούνη, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και πέρασε μόλις κόρνερ.
31′ Σέντρα του Θ. Γερεντέ, ο Παπαδόπουλος από πολύ καλή θέση σούταρε, μόλις άουτ.
33′ Ο Θ. Γερεντές βρέθηκε σε θέση βολή κι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
38′ Κόρνερ του Τσαγκαλίδη, ο Χαμολάρι ήταν αφύλαχτος κι έκανε το σουτ, αλλά ο Γκουλιώνης απόκρουσε σε κόρνερ.
46′ Μπαλιά του Κοτσιλιάνου, ο Θ. Γερεντές αν και αφύλαχτος δεν πρόλαβε την μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε.
47′ Σουτ του Χαραλαμπίδη από καλή θέση, απόκρουσε σε κόρνερ ο Γκουλιώνης.
58′ Απευθείας φάουλ του Τσαγκαλίδη από καλή θέση, η μπάλα βρήκε το τείχος και πέρασε ελάχιστα κόρνερ.
82′ Ο Παπαδόπουλος έκανε μία ατομική προσπάθεια και γύρισε για τον Θώμο, ο οποίος κόπηκε την τελευταία στιγμή.
Άψογη η διαιτησία της Πιγγίου όπως και των βοηθών της Τσάντα και Παπαλαζάρου.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΜΕΤΕΩΡΑ (Γ. Λουλές): Γκουλιώνης, Γ. Γερεντές, Φορτούνης, Ασημάκης, Νταλούκας, Κιτσόπουλος, Καραμούζης (70′ Γκόβαρης), Ψαθογιαννάκης (68′ Θώμος), Θ. Γερεντές, Κοτσιλιάνος (85′ Λαμπαδάριος), Παπαδόπουλος.
ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ (Κ. Τσαγκαλίδης): Παναγιωτίδης, Βούρτης, Χαραλαμπίδης, Μπαλίτσας, Στεργιόπουλος, Σέχι (67′ Ματούλας), Τσαγκαλίδης (89′ Ντερβίσι), Καβαλάρης (75′ Τρούπκος), Χιμολάρι, Πούλιος, Σωτηριάδης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

5η αγωνιστική

ΕΠΣ Γρεβενών – Αστέρας Καρδίτσας 0-3 α.α.

Εε

Εντυπωσιακή παρουσία από την κυρία Πιγγίου, διαιτητίνα της αναμέτρησης, στην προθέρμανση του ματς με τους βοηθούς της

Οι γνωστοί Καλαμπακιώτες επιχειρηματίες Γιώργος και Κώστας Βαβίτσας δε χάνουν ματς των Μετεώρων, προσφέροντας τα μέγιστα για ακόμη μία χρονιά. ‘Οπως και ο γνωστός οικονομολόγος Κώστας Στάλιας, από τους στυλοβάτες της φετινής σεζόν

Οι γονείς των αφών Γερεντέ είδαν και σήμερα τα παιδιά τους αγωνιζόμενα με τα χρώματα των Μετεώρων

Ο Σπύρος Φορτούνης με τη σύζυγό του τα λένε με φίλους των Μετεώρων στην ανάπαυλα του ματς

Ο Αντιδήμαρχος Γιώργος Παπανικολάου με τον Κώστα Στάλια σε σχολιασμό του παιχνιδιού