Ιστορικός διασυρμός του “εξάστερου” στο Λαύριο

Ο Παναθηναϊκός είδε το +11 (31-42) του πρώτου ημιχρόνου να γίνεται -14 (79-65) στην τελευταία περίοδο και τελικά διασύρθηκε εκτός έδρας από το Λαύριο με 92-82, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα (7-1) στην φετινή Basket League.

Οι αρχικές πεντάδες
Λαύριο: Κάρτερ, Μουράτος, Ντιαλό, Ντέιβις, Γερομιχαλός
Παναθηναϊκός: Σαντ-Ρος, Φόστερ, Παπαπέτρου, Μπέντιλ, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82

Το παιχνίδι
Αν και ο «Εξάστερος» μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται από νωρίς με 7 πόντους διαφορά (2-9), το Λαύριο επανήλθε και κατάφερε να ισοφαρίσει (9-9) με σερί 7-0. Στη συνέχεια, όμως, ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε… τ’ όπλο του και «έχτισε» νέα διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού, με το «Τριφύλλι» να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο «τρέχοντας» σερί 10-0 (9-19), με τον αρχηγό του «Εξάστερου» να έχει προλάβει να σημειώσει 12 πόντους στο διάστημα αυτό.

Νωρίς – νωρίς στη δεύτερη περίοδο, το Λαύριο κατάφερε να μειώσει στους 5 (15-20). Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να φέρουν τον αγώνα στα μέτρα τους, με το σκορ στα μισά του δεκαλέπτου να είναι στο 23-31 υπέρ του «Τριφυλλιού». 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα πριν από το ημίχρονο, το Λαύριο κατάφερε να φτάσει την διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού (29-31). Εκείνη τη στιγμή, ο Γιώργος Βόβορας έριξε στο παιχνίδι τους Παπαπέτρου – Παπαγιάννη, οι οποίοι, σε συνδυασμό με την αξιοποίηση του Νέντοβιτς, έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο (31-42), προτού οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Το Λαύριο δεν παρέδωσε τα όπλα και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφτασε ξανά στο -5 (41-46) με 8-0 σερί. Με τους Νέντοβιτς και Παπαπέτρου πρωταγωνιστές, δημιουργικά και εκτελεστικά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρεί διαφορά και να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο. Το Λαύριο συνέχισε να «μάχεται» και με εντυπωσιακά καλάθια και φάουλ από Κάρτερ και Ντιαλό «ψαλίδισε» την διαφορά (44-45) αρχικά και στη συνέχεια προσπέρασε με φλόουτερ του Ντέιβις (46-45), για να φτάσει μέχρι και στο +4 (59-55), πριν οι Ουάιτ και Νέντοβιτς φέρουν το ματς στα ίσια (59-59). Τελικά, με απίθανο τρίποντο του Κόζι απ’ το κέντρο, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να λέει 64-59.

Το Λαύριο συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με 2/2 βολές του πρώην «πράσινου» Περσίδη, έστειλε την διαφορά στο +10 (69-59), στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα όχι απλά δεν κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα και να επιστρέψουν στον αγώνα, αλλά 6 λεπτά πριν από το φινάλε, είδαν τον Μουράτο να εκτοξεύει την διαφορά στο +12 για τους γηπεδούχους, γράφοντας το 77-65, με τον Περσίδη να κάνει το 79-65 αμέσως μετά. Με σερί 6-0, οι «πράσινοι» κατέβασαν την διαφορά στους 8 (79-71), ωστόσο με τρίποντο – «μαχαιριά» από τον Κόζι, το Λαύριο βρέθηκε ξανά στο +11 (82-71). Επί της ουσίας, ο «Εξάστερος» δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει και μοιραία ηττήθηκε από την τοπική ομάδα, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα (7-1) στην φετινή Basket League με 92-82.