Η Ζάκυνθος τον ΣΟΚαρε στο 99′ και “ξεγύμνωσε” τις αδυναμίες του

Δεν μπόρεσε να αποφύγει τη δεύτερη εντός έδρας ισοπαλία ο ΑΟ Τρίκαλα που έμεινε στο 2-2  με την αξιόμαχη Ζάκυνθο και βγάζοντας σημαντικές αδυναμίες στην αμυντική διάταξη.

Η ομάδα των Τρικάλων όπως έχουμε ξαναγράψει στοχεύει στην άνετη παραμονή στην κατηγορία, οπότε μάλλον οι 8 βαθμοί έπειτα από 4 ματς συνιστουν μία υπέρβαση, αν λάβει κανείς υπόψιν ότι και την περασμένη Κυριακή στην Κατερίνη απέναντι στο Σβορώνο το διπλό ήταν μάλλον συμπτωματικό, με τον Παπαδόπουλο να κρατάει όρθιους τους κυανέρυθρους.

Η δεύτερη σερί εντός έδρας ισοπαλία προσγειώνει για ακόμη μία φορά τους κυανέρυθρους που ωστόσο παραμένουν σε αρκετά καλή βαθμολογική θέση και καλούνται να δείξουν ένα καλύτερο πρόσωπο και να κερδίσουν τις επόμενες δύο εντός έδρας αναμετρήσεις με Βατανιακό και Αστέρα Πετριτή.
Η Ζάκυνθος προηγήθηκε στο 14΄0-1. Ο Ζαϊμι στην περιοχή δεν έδιωξε την μπάλα, την έχασε από τον Νικολίτσα ο οποίος το εκμεταλλεύτηκε και άνοιξε το σκορ.
Μοιραία ο ΑΟΤ κυνήγησε και πάλι να ανατρέψει, δεν κατάφερε κάτι στο πρώτο μέρος καθώς δεν είχε πολλές ευκαιρίες παρά μόνο μια κεφαλιά του Αλεξίου στο 20΄με την μπάλα να περνά άουτ.
Τραυματίστηκε και αποχώρησε με το ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο ο Κατσαντώνης καθώς υπέστη σκίσιμο στα χείλη μετά από διεκδίκηση της μπάλας στο 36΄.
Η επανάληψη είχε την ανατροπή από πλευράς ΑΟΤ , αλλά και τον σοβαρό τραυματισμό του Μαρούδα στο 50΄, με το γήπεδο να “παγώνει” καθώς ο επιθετικός του ΑΟΤ σωριάστηκε στο γήπεδο , αμέσως ο διαιτητής σφύριξε διακοπή , έτρεξαν άπαντες μέσα, μαζί και ο ιατρός πρόεδρος των Τρικάλων Κώστας Παρδάλης, ο επίσης ισατρός και μέλος του ΔΣ Γιάννης Χιώτης και φυσικά και ο γιατρός της ομάδας Θανάσης Κουτής.
Το ματς διακόπηκε για δέκα λεπτά, ο ποδοσφαιριστής ευτυχώς μετά από τις πρώτες βοήθειες ανέκτησε τις αισθήσεις του και μέσα σε ζεστό χειροκρότημα μεταφέρθηκε με το ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.
Στο αγωνιστικό μέρος του δευτέρου ημιχρόνου και μετά την διακοπή, η ομάδα των Τρικάλων πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε με ένα εκπληκτικό γκολ φάουλ του Θέμη Αλεξίου στο 67΄ ο οποίος έγραψε το 1-1. Η είσοδος του Βασιλείου έδωσε σημαντική ταχύτητα και επιθετική πνοή στην ομάδα.
Η ανατροπή και το 2-1 για την ομάδα των Τρικάλων ήρθε στο 75΄ με ένα επίσης εκπληκτικό γκολ από το Νίκο Σκόνδρα ο οποίος πήρε την μπάλα στην περιοχή και αριστερά και ένα εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα μια αδράνεια στην άμυνα με Γιάννη Σκόνδρα και Παπαδόπουλο, έδωσε την ευκαιρία στον Τσιμέλι να κλέψει την μπάλα και να σημειώσει το τελικό 2-2.
Μεγάλο λάθος του α βοηθού Κατσαρού από την Ευρυτανία να σημειώσει οφσάιντ στο 84΄ τον Νίκο Σκόνδρα ο οποίος έμπαινε από κανονική θέση προς την εστία, μια φάση που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών καθώς σε αυτή τη φάση θα μπορούσε να γίνει το 3-1 και μετά από λίγα λεπτά έγινε το 2-2.
ΑΟ Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Μαλάκος, Σκόνδρας Ι., Κατσαντώνης (36’ λ. τρ. Πατρώνης), Κωστόπουλος, Ζαϊμι (46’ Μαρούδας, 60’ λ.τρ. Βασιλείου), Κοντογεώργος, Σαμαντάς (83’ Μπέκας), Σκόνδρας Ν., Αλεξίου
ΑΠΣ Ζάκυνθος (Στάθης Καραμαλίκης): Οικονομάκης, Μεντής, Σούρμπης, Γουσέτης, Λάμπογλου (68΄ Λάμπογλου), Τσιμέλι, Κάρδαρης (94’ Λιβέρης), Σαϊμπερτ, Μούστα, Νικολακόπουλος, Νικολίτσας (83’ Ντούκας)