Η τελευταία φορά που ο ΑΟ Τρίκαλα δέχτηκε 5 γκολ σε εντός έδρας ματς της Γ’ Εθνικής

Η σημερινή βαριά ήττα με 1-5 από τη Νέα Αρτάκη, πόνεσε τους Τρικαλινούς φιλάθλους, καθώς πρόκειται για ένα πολύ βαρύ αποτέλεσμα.

Και μπορεί ο αντίπαλος να είναι μία από τις πλέον δυνατές ομάδες του ομίλου, με αρκετές πιθανότητες ανόδου, αλλά αυτό δεν αποτελεί ελαφρυντικό για τους κυανέρυθρους , που μπήκαν για τα καλά σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή.

Κάνοντας μία αναδρομή στο χρόνο, όσον αφορά την τελευταία φορά που ο ΑΟ Τρίκαλα δέχτηκε 5 γκολ εντός έδρας σε αγώνα πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής θα πρέπει να πάμε στο μακρινό 2006.

Τότε οι κυανέρυθροι ηττήθηκαν με 0-5 από τον Αγροτικό , που μετέπειτα πήρε την άνοδο για τη Γ’ Εθνική, σε ένα παιχνίδι με επεισοδιακή κατάληξη.

Αναλυτικά η περιγραφή στο βιβλίο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη για εκείνο το παιχνίδι:

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΓ.ΑΣΤΕΡΑΣ 0-5

30 Απριλίου, 2006 Γήπεδο Τρικάλων 29η αγωνιστική Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

Ο Αγροτικός Αστέρας φιλοδώρησε με πέντε γκολ τα τοπικά Τρίκαλα και πανηγύρισε την άνοδο του στην Β’ Εθνική. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από έντονες αποδοκιμασίες από τους φίλαθλους των Τρικάλων προς τον πρόεδρο του σωματείου, Νίκο Παππά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ενώ την ίδια ώρα ο Αντωνίου και ο Ταξιάρχης αντάλλασαν κατηγορίες σε έντονο ύφος για την άσχημη εμφάνιση της ομάδας. Ο κόουτς των Τρικάλων, Μιχάλης Φιλίππου ήταν ο μόνος που χειροκροτήθηκε δήλωσε ότι και οι δυο παίκτες δεν θα ξανά αγωνιστούν με την φανέλα των Τρικάλων. Στο αγωνιστικό μέρος, ο Αγροτικός Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 21’ με σουτ του Κυζερίδη ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ιορδανίδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το 0-3 έκανε με κεφαλιά ο Τσούκλης στο 61’ ενώ ο Μπεκιάρης στο 77’ με διαγώνιο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ ακόμη περισσότερο. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε τέσσερα λεπτά πριν την λήξη ο Σακελλαρίδης ο οποίος νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Ντάσκα. Να σημειώσουμε ότι ο Αγροτικός Αστέρας είχε και τρία δοκάρια με τους Μπεκιάρη στο 57’ και 65’ και Κυζερίδη στο 69’. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Τσεσμετζή από τις Σέρρες.

21’ Κυζερίδης [0-1], 22’ Ιορδανίδης [0-2], 61’ Τσούκλης [0-3], 77’ Μπεκιάρης [0-4], 86’ Σακελλαρίδης [0-5]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ντάσκας, Γκουζιώτης, Μανίκας, Γεωργαντζάς, Σκρέκας [Στάμος], Τσιανάκας, Ιακωβάκης [Ε.Αγγελόπουλος], Κάντας, Καλόγηρος, Ταξιάρχης [Γκούμας], Ευθυμιάδης.