Trikalascore

Η προιστορια των αναμετρήσεων Ιωνικός-Α.Ο Τρίκαλα

Το Τrikalascore σας παρουσιάζει την αναλυτική προιστορία των αναμετρήσεων Ιωνικός-Α.Ο Τρίκαλα με γηπεδούχο το σωματείο της Νίκαιας, μέσα από το αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη.

Αναλυτικά:

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΙΩΝΙΚΟΣ – ΑΟΤ

Μόλις μία νίκη σε 8 ματς έχει ο ΑΟΤ εκτός έδρας με τον Ιωνικό.
ΝΙΚΕΣ 1 ΗΤΤΕΣ 5 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ 2 ΤΕΡΜΑΤΑ 4-12

1969-1970 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

9 Νοεμβρίου, 1969 Γήπεδο Νεάπολης
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-1
Μετά από σφοδρή μάχη γεμάτη πείσμα στο γήπεδο της Νεάπολης, Ιωνικός και Τρίκαλα αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Πολλές φορές ο αγώνας ξέφυγε από αθλητικά πλαίσια και έγινε σκληρός και επικίνδυνος με αποτέλεσμα να τραυματιστούν και να αποχωρήσουν δυο παίκτες του Ιωνικού [Ράλλης και Χατζόγλου]. Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν μουδιασμένα και για τα πρώτα είκοσι πέντε λεπτά ο Ιωνικός ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού έχοντας ήδη προηγηθεί στο 7’ με γκολ που σημείωσε ο Ράλλης με δυνατό σουτ βολέ. Σιγά αλλά σταθερά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και στο 32’ καθαρό πέναλτι του Καλατζή μετέτρεψε σε φάουλ εκτός περιοχής ο διαιτητής κ.Βεργωτής. Στο 51’ ο τερματοφύλακας του Ιωνικού, Γέμελος πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Μπεβενίου αλλά εννέα λεπτά αργότερα ο Χαριτίδης με σουτ και με την «βοήθεια» του Χατζόγλου ισοφάρισε για τα Τρίκαλα ενώ στο 70’ ο ίδιος έχασε μοναδική ευκαιρία να χαρίσει τους βαθμούς της νίκης στην ομάδα του αστοχώντας από πλεονεκτική θέση. Διακρίθηκαν για τους «κυανέρυθρους» οι Θεοτοκάτος, Νίκας, Χαριτίδης και Ζάχος.
ΣΚΟΡΕΡ – 7’ Ράλλης [1-0], 60’ Χαριτίδης [1-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ψωμιάδης, Πανταζής, Μάγγος, Κοτόβας, Θεοτοκάτος, Νίκας, Χαριτίδης, Μπεβενίου, Καλατζής, Ζάχος, Κοκκοτούλης [Συνάτκας]

1985-1986 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

3 Νοεμβρίου, 1985 Γήπεδο Νεάπολης
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-0
Απογοήτευσε ο Ιωνικός τους 5.000 περίπου φίλους του που βρεθήκαν στο γήπεδο της Νεάπολης για το ματς με τα Τρίκαλα. Η εμφάνιση της ομάδας της Νίκαιας ήταν πολύ άσχημη και πρέπει να είναι ευχαριστημένοι που τελικά κέρδισαν το ματς με σκορ 1-0. Τα Τρίκαλα χωρίς να δείξουν στοιχεία μεγάλης ομάδας, στάθηκαν καλά στο γήπεδο ιδιαίτερα στην επανάληψη και αδικούνται από το τελικό σκορ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ιωνικό να ζητά πέναλτι στο 10’ όταν ο Κωττάκης βρέθηκε πεσμένος εντός περιοχής σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Μαλλιώρα. Στο 23’ όμως ο πολύ καλός Ξανθόπουλος κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τσότσα σημειώνοντας το γκολ που έμελε να κρίνει το αποτέλεσμα του αγώνα. Τα Τρίκαλα έχασαν την καλύτερη τους ευκαιρία για γκολ στο 39’ όταν ο Πάτρας με σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε σωστά, αλλά ο αίλουρος Κοφινάς με θαυμάσια εκτίναξη αποσόβησε ένα σίγουρο γκολ, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Στην επανάληψη ο Ιωνικός δεν είχε σημαντική ευκαιρία ενώ τα Τρίκαλα προσπάθησαν να ισοφαρίσουν χωρίς ωστόσο να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί μπροστά στην εστία του Κοφινά. Στο 83’ όμως ο Δογάνης μπήκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αναστασίου, Ιακωβάκης και Παπάζογλου. Με λάθη εις βάρος του Ιωνικού η διαιτησία του κ.Μαντάλου.
ΣΚΟΡΕΡ – 23’ Ξανθόπουλος [1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας [Λαφαζάνης], Γκένας, Ρούσσας, Παπάζογλου, Αργυρούλης, Ιακωβάκης, Δογάνης, Αναστασίου, Γκαμπέτας, Μαλλιώρας, Πάτρας [Τσιρογιάννης].

1986-1987 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

12 Απριλίου, 1987 Γήπεδο Νεάπολης
Συνεχίζοντας την προέλαση του ο Ιωνικός νίκησε στο γηπέδο του τα Τρίκαλα με σκορ 1-0, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στην κορυφή, σε σημείο μάλιστα τέτοιο, που οι άλλες ομάδες που κυνηγάνε τον τίτλο, να αισθάνονται απειλητικά την καυτή του ανάσα. Η νίκη πάντως του Ιωνικού ήρθε δύσκολα και με πολύ ιδρώτα αφού τα Τρίκαλα παρουσίασαν ένα εξαιρετικά πολύ καλό πρόσωπο ιδίως στην επανάληψη. Το «χρυσό» γκολ που χάρισε την πολύτιμη νίκη στον Ιωνικό σημειώθηκε στο 5’ όταν ο Γρίμπλιας με ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα να καρφωθεί στα δίχτυα του Τσότσα. Στο 12’ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν ο Λαμπρινάτος «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι των Τρικάλων. Άλλες σημαντικές ευκαιρίες του Ιωνικού σημειώθηκαν στο 56’ με τον Κωττάκη ο οποίος νικήθηκε από τον Τσότσα και στο 89’ ο Μπεχλιβανίδης από καλή θέση σούταρε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι όπως προαναφέραμε έπαιξαν προσεκτικά και αρκετά καλό παιχνίδι και είχαν δυο σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Η πρώτη στο 23’ με τον Αναστασίου ο οποίος με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ ανάγκασε τον Χαλά στην απόκρουση του αγώνα ενώ η δεύτερη στο 57’ όταν ο Τσιρογιάννης έστειλε με σουτ πλασέ την μπάλα προς τα δίχτυα αλλά με εκτίναξη φανταστική ο Χαλάς μπλόκαρε και πάλι. Από τα Τρίκαλα ξεχώρισαν οι Καλαμάτας, Παπάζογλου, Τσιρογιάννης και Ζαβλανός πού με την είσοδο του στο 69’ άλλαξε την εικόνα της ομάδας του. Διαιτητής ο κ.Φιλιππίδης.
ΣΚΟΡΕΡ – 5’ Γρίμπλιας [1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Κατράνας [Ζαβλανός], Καλαμάτας, Λούκας, Παπάζογλου, Αναστασίου, Τσιρογιάννης, Πάτρας, Πιάζας, Μαλλιώρας, Λαζάρου.

1987-1988 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

6 Δεκεμβρίου, 1987 Γήπεδο Νεάπολης
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 2-0
Παίζοντας ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια του, ο Ιωνικός πέτυχε άνετη και δίκαιη νίκη επί των Τρικάλων με σκορ 2-0, βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο την βαθμολογική του θέση, αφού ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση με την Καστοριά, μόλις έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Δόξα Δράμας. Οι γηπεδούχοι ήταν υπέροχοι με συμπαγής άμυνα, δημιουργικό κέντρο και μια επίθεση που «έβγαζε φωτιές». Η υπεροχή του Ιωνικού στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακή και μόλις δυο φορές κινδύνεψε να δεχτεί γκολ από τα Τρίκαλα που άφησαν καλές εντυπώσεις έχοντας στην σύνθεση τους πολύ καλούς και ταχείς ποδοσφαιριστές. Η πρώτη σημειώθηκε στο 65’ όταν ο Τσιρογιάννης πάσαρε έξυπνα στον Καλαϊτζίδη ο οποίος βγήκε μόνος του απέναντι από τον Μπέλια αλλά ο τερματοφύλακας του Ιωνικού με βουτιά μπλόκαρε την μπάλα σώζοντας την εστία του. Η δεύτερη σημειώθηκε στο 74’ όταν ο Τσιρογιάννης με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Το πρώτο γκολ του Ιωνικού προήλθε από στημένη φάση στο 34’. Ο Ξενάριος κτύπησε φάουλ στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων. Εκεί πήδησαν όλοι και ο τερματοφύλακας Τσιάπος αλλά η μπάλα έφτασε στον Λαμπρινάτο που από κοντά και με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα ο θαυμάσιος Χυτήρογλου έστειλε έξυπνη μπαλιά στον Κωττάκη ο οποίος με έξοχο σουτ έκανε το 2-0 για τον Ιωνικό. Στο 60’ ο Κωττάκης με κεφαλιά ανάγκασε τον Τσιάπο να αποκρούσει σε κόρνερ ενώ στο 70’ ο Λαμπρινάτος με πλασέ έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιάπου. Από τα Τρίκαλα καλύτεροι υπήρξαν οι Τσιρογιάννης, Μαλλιώρας, Ρούσσας, Καλαϊτζίδης και Τσιρώνης. Πολύ καλός ο διαιτητής κ.Βλάχος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τσιάπο και Καλαϊτζίδη.
ΣΚΟΡΕΡ – 34’ Λαμπρινάτος [1-0], 42’ Κωττάκης [2-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσιάπος, Παραφέστας, Ρούσσας, Λούκας, Παπάζογλου, Μπαμπατσιάς, Τσιρογιάννης, Αναστασίου, Καλαϊτζίδης, Μαλλιώρας, Τσιρώνης [Ζαβλανός].

1991-1992 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

8 Μαρτίου, 1992 Γήπεδο Νεάπολης
Ανώτερος φανερά ο Ιωνικός κέρδισε με σκορ 2-0 ύστερα από ένα παιχνίδι όχι και τόσο αξιόλογο. Ο Ιωνικός παρουσιάστηκε οργανωμένος σε όλες του τις γραμμές και περιόρισε στο ελάχιστο τα λάθη που έκανε παίζοντας κατά διάστημα ωραίο και αρκετά ελκυστικό ποδόσφαιρο. Τα Τρίκαλα έδειξαν από την αρχή ότι τους ενδιέφερε η ισοπαλία κάτι που βέβαια δεν κατόρθωσαν να πάρουν αφού ήταν σε γενικές γραμμές μέτρια. Ο Νίκος Ουσταμπασίδης άνοιξε το σκορ για τον Ιωνικό ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Λαρισαίος επιθετικός του Ιωνικού, Ζιώγας στο 63’. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Γιανναράκη.
ΣΚΟΡΕΡ – 24’ Ουσταμπασίδης [1-0], 63’ Ζιώγας [2-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαλάτος, Παπαευθυμίου, Λούκας, Κολτσίδας, Μιλέφσκι, Νικολαΐδης, Μαυροδήμος, Κριεζής [Γιαννακόπουλος], Παρασκευάς [Ρούσσας], Γκουγκουλής, Βαλαώρας.

1999-2000 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

12 Μαρτίου, 2000 Γήπεδο Νεάπολης
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 5-1
Παράσταση για ένα ρόλο στο γήπεδο της Νεάπολης, με τον Ιωνικό να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση και να επικρατεί εύκολα των Τρικάλων με σκορ 5-1. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο και ήταν εμφανώς καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Σε μεγάλα κέφια βρέθηκε ο «έγχρωμος» επιθετικός Μουτσοντρίγκο ο οποίος έκανε καταπληκτικό παιχνίδι σημειώνοντας μάλιστα και δυο τέρματα. Τα υπόλοιπα γκολ του Ιωνικού σημείωσαν οι Κουμπαϊάσι και Μπρούστερ ενώ υπήρχε και αυτογκόλ. Τα Τρίκαλα βρεθήκαν σε πολύ κακή μέρα αφού τα ατού τους υστέρησαν, ενώ η απουσία της αυτοπεποίθησης ήταν κάτι παραπάνω από φανερή. Το μοναδικό γκολ των «κυανέρυθρων» σημείωσε ο Χλωρός.
ΣΚΟΡΕΡ – Μουτσοντρίγκο [2], αυτογκόλ, Κουμπαϊάσι, Μπρούστερ – Χλωρός

2010-2011 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

5 Ιανουαρίου, 2011 Γήπεδο Νεάπολης
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-2
Δείχνοντας χαρακτήρα και ποιότητα, τα Τρίκαλα κατάφεραν να κερδίσουν μέσα στο γήπεδο της Νεάπολης τον Ιωνικό με σκορ 0-2, κάνοντας ιδανικό ποδαρικό για το 2011. Εξαιτίας της ξαφνικής εισόδου φιλάθλων αρχικά στις εξέδρες – το παιχνίδι να σημειώσουμε ήταν κεκλεισμένων των θυρών επειδή ο Ιωνικός δεν σφράγισε εισιτήρια – και στην συνέχεια στον αγωνιστικό χώρο, το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά στο 22’ για περίπου μισή ώρα. Η πρώτη φάση σημειώθηκε στο 15’ όταν το σουτ του Κοντογουλίδη πέρασε μόλις άουτ ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Ιωνικός απάντησε με σουτ του Άλβαρεζ που μπλόκαρε με δυσκολία ο Τόλιος. Στο 35’ ο Γιώτας πέτυχε καθαρό γκολ το οποίο ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ αλλά στο 43’ ο Μπουκουβάλας έβγαλε σέντρα και ο Κόρμπος με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους «κυανέρυθρους». Στο 45’ ο Γιώτας έκοψε εντός περιοχής τον Βλάχο και ο μετριότατος διαιτητής κ.Κουτσιαφτής έδειξε πέναλτι στον Ιωνικό και κόκκινη κάρτα στο παίκτη των Τρικάλων. Ο Ντε Φαρία εκτέλεσε το πέναλτι αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην επανάληψη η αναμέτρηση έγινε περισσότερο παιχνίδι κέντρου αλλά στο 92’ ο Ενόκ που μπήκε αλλαγή πέτυχε το 0-2 στον πρώτο του επίσημο αγώνα μετά την επιστροφή του από την ομάδα της Καβάλας.
ΣΚΟΡΕΡ – 43’ Κόρμπος [0-1], 92’ Ενόκ [0-2]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τόλιος, Μπουκουβάλας, Χρήστου, Μπριλλάκης, Γιώτας, Ριζογιάννης, Κόρμπος [Ενόκ], Σαββίδης, Μανουσάκης [Μπακομήτρος], Ουέλινγκτον [Ιακωβάκης], Κοντογουλίδης.

2019-2020 FOOTBALL LEAGUE [Γ’ΕΘΝΙΚΗ]

28 Σεπτεμβρίου, 2019 Γήπεδο Νίκαιας
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-0
Στο 0-0 έμειναν Ιωνικός και Τρίκαλα στην πρεμιέρα της Football League, με τους φιλοξενούμενους να είναι ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι, στην επιστροφή τους στις επαγγελματικές κατηγορίες, δεν είχαν την εικόνα που θα περίμενε ο κόσμος τους. Η ομάδα των Τρικάλων, κυριάρχησε την αναμέτρηση και ήταν η μόνη ομάδα που απειλούσε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ιωνικός είχε σε καλή μέρα τον Κουρμπίνη, με τον γκολκίπερ της Νίκαιας να σταματά όλες τις περιπτώσεις τους αντιπάλους επιθετικούς. Η μεγάλη φάση ωστόσο του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 53’ όταν ο τερματοφύλακας των Τρικάλων Μιχάλης Ζαρόπουλος απέκρουσε την κεφαλιά του Ιωάννου. Κάπως έτσι, το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων. Άτυχος στάθηκε ο αρχηγός των «κυανέρυθρων» Άγγελος Βέρτζος λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο καθώς έπαθε τράβηγμα και βγήκε εκτός αγώνα. Διαιτητής της συνάντησης ο κ.Μπακογιάννης
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντόσης, Βέρτζος [Οικονομόπουλος], Γιαννίτσης, Τεγούσης, Παπαγεωργίου, Πελάεθ [Λώττας], Σταματής [Ελευθεριάδης], Αλέξιτς, Γρηγορόπουλος