Trikalascore

Η Πηγή “λύγισε” το Πρίνος μετά από δυνατό ματς

‘Ενα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της σημερινής πρεμιέρας στην Α’ Ερασιτεχνική ήταν και το ματς ανάμεσα στην Πηγή και το Πρίνος.

Οι δύο ομάδες, νεοφώτιστες στην κατηγορία και με το Πρίνος στην ιστορική παρθενική συμμετοχή του στην Α’ ΕΠΣΤ.

‘Εγινε ένα δυνατό παιχνίδι που είχε τα στοιχεία του ντέρμπι, δυνατά μαρκαρίσματα, μικροεντάσεις κατά τη διάρκεια και μετά τον αγώνα, ένα καλό δεύτερο ημίχρονο με εκατέρωθεν φάσεις.

Τελικά η Πηγή ήταν εκείνη που χαμογέλασε παίρνοντας τη νίκη με σκορ 1-0, μία επιτυχία που αποκτά μεγαλύτερο νόημα από τη δυναμική του αντιπάλου, καθώς το Πρίνος μπήκε στο πρωτάθλημα ως μία από τις πλέον ποιοτικές ομάδες του ομίλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον ενθουσιασμό και έφτασαν στην επικράτηση ενώ για τους φιλοξενούμενους μέτρησε η απουσία του Βερβέρα, καθώς και κάποιες καλές ευκαιρίες όταν το σκορ ήταν στο 0-0.

‘Επειτα από ένα στείρο και μετριότατο πρώτο ημίχρονο ( η μόνη καλή φάση ήταν ένα σουτ του Αλέξανδρου Κοθρά που από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ και ένα σουτ του Κ. Ξαγαρά που εξουδετέρωσε εύκολα ο Παπαγεωργίου).

Ο ρυθμός έγινε καλύτερος στην επανάληψη, με το Πρίνος να έχει δύο ακόμη καλές στιγμές με τους Κοθρά και Καλογράνα.

Η Πηγή απάντησε στις φάσεις αυτές με γκολ, καθώς στο 70′ , έπειτα από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Ξαγαρά η μπάλα βρήκε στην κοιλιά του Κυπριανού Κοθρά και κατέληξε στα δίχτα για το 1-0, εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών των γηπεδούχων.

Στο 78’ η Πηγή έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία να κλειδώσει το ματς με τον Καλέτση μέσα από τη μικρή περιοχή να σουτάρει τον Παπαγεωργίου να αποκρούει, εν συνεχεία ο ίδιος παίκτης έκανε την κοντινή κεφαλιά με τον κίπερ του Πρίνους να πραγματοποιεί δεύτερη ανεπανάληπτη απόκρουση και η μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει άουτ.

Το Πρίνος έχασε από την πλευρά του τεράστια ευκαιρία να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, με τον Καλογράνα έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά να περνάει και τον τερματοφύλακα και να σουτάρει σε κενή εστία, με τον Καλέτση να διώχνει κυριολεκτικά επάνω στη γραμμή κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε αρκετός κόσμος, δείγμα του ότι οι φίλαθλοι διψούν για το ερασιτεχνικό, ενώ μετά το φινάλε του ματς υπήρξε μικροένταση στο χώρο των αποδυτηρίων.

Διαιτητές: Πέτσας-Μανασής-Μπαλλάς

Οι συνθέσεις

ΑΟ Πηγής(Βατής-Κονοσπύρης): Λαφαζάνης, Τσαντίλας,Λάζος, Παπαθανασίου, Πυκνάδας, Κατσινέλης, Τσίγγας, Καλέτσης, Κ. Ξαγαράς, Γρατσάνης, Κοθράς

ΑΟ Πρίνους (Πάτρας): Παπαγεωργίου, Κ. Κοθράς, Ηλ, Καλογράνας, Γκουβίνας, Πατραμάνης, Σακελλαρίου, Αλ. Κοθράς, Καραίσκος, Σακελλαρίου, Β. Καλογράνας, Γκοβίνας