Η Καρδίτσα σόκαρε τον Ολυμπιακό και τον έριξε στη δεύτερη θέση

Γάζωνε η Καρδίτσα από την περιφέρεια και ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε εύκολη λεία (91-81). Μια ήττα που τον φέρνει στη 2η θέση καθώς την ίδια ώρα ο πρωτοπόρος Απόλλωνας Πάτρας επικρατούσε του Παγκρατίου.
Οι δύο ομάδες προσέφεραν ωραίο θέαμα στο σημερινό παιχνίδι από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Επιθετικά έβρισκαν στόχο, ωστόσο στην άμυνα δεν είχαν λύσεις και κάπως έτσι υπήρχαν μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-17 στο 7’, αλλά οι Καρδιτσιώτες έκαναν ένα πολύ καλό φίνις στην περίοδο. Με επιμέρους σκορ 10-2 βρέθηκαν στο +4 (23-19), πριν ο Κολοβέρος με βολές διαμορφώσει το 23-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα και στη δεύτερη περίοδο, καθώς με ένα μικρό σερί στο πρώτο λεπτό βρέθηκαν στο +5 (26-21). Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν και στο 15’ κατάφεραν να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ μετά από ώρα με 32-34, έχοντας ως πρωταγωνιστές του Χρηστίδη και Νικολαΐδη. Όμως με ένα σερί 7-0 η Καρδίτσα έκανε το 39-34 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το 45-40.

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με τρίποντο του Παπαρέγκα που έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στους οκτώ (48-40). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός φάνηκε να παίρνει τον έλεγχο και στο 24’ μείωσε σε 51-49. Όμως η παρουσία των Τσούκα και Καλλέ στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφθασαν ακόμη και στο +9 (58-49) στο 26ο λεπτό. Γρήγορα ωστόσο οι Πειραιώτες επέστρεψαν με προσπάθειες των Σκουλίδα και Νικολαΐδη και εν τέλει το δεκάλεπτο έκλεισε στο 68-65 με buzzer beater τρίποντο του Κολοβέρου.

Στην τέταρτη περίοδο η Καρδίτσα ήταν σαρωτική. Ο Μελισσαράτος πάλευε μόνος του στα πρώτα λεπτά για τους φιλοξενούμενους και οι παίκτες του Κώστα Κομποδιέτα βρήκαν την ευκαιρία να χτίσουν μία διαφορά. Με μεγάλα σουτ του Παπαρέγκα πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο 35’ (82-71), ενώ 2:25 πριν το τέλος έφθασαν και το 88-73. Ολυμπιακός αντέδρασε, έκανε ένα σερί 8-0, μείωσε σε 88-81, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 45-40, 68-65, 91-81

Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 27 (4), Αμβράζης, Καρράς 9, Μακρής, Κακλαμάνος 15 (3), Γκρέκας 7 (1), Βαβάτσικος 10, Καλλές 9, Τσούκας 12 (2), Μόσορας 2.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου, Κουρτίδης 2, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 20 (5), Κολοβέρος 12 (1), Καμπούρης 2, Τσόχλας 9 (1), Σκουλίδας 11 (3), Χρηστίδης 9 (1), Τσάμης, Μελισσαράτος 16.