Η κακή μέρα και οι απουσίες έφεραν την ήττα στο Πανθεσσαλικό

Bαριά ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε ο ΑΟ Τρίκαλα από τη Νίκη Βόλου για τη 13η εμβόλιμη αγωνιστική της SL2, στο πρώτο ματς του 2022 για τους κυανέρυθρους.

Τα Τρίκαλα πλήρωσαν τις πολλές και σημαντικές απουσίες, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Κουσκουνάς, Νιάρος, ο Σανδραβέλης έπαιξε με πρόβλημα, ενώ δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής και τα μεταγραφικά του αποκτήματα και έμεινε αγωνιστικά σε μέτρια επίπεδα, με αποτέλεσμα να φύγει δίχως κάποιο βαθμό από το Πανθεσσαλικό.

Με τα Τρίκαλα να επιλέγουν να παίξουν ανοιχτά και να μην κλειστούν στην περιοχή τους, έδωσαν τη δυνατότητα στη Νίκη να ξεδιπλώσει τις επιθετικές της αρετές και να φτάσει αρκετές φορές σε θέση βολής. Το μοναδικό γκολ του πρώτου 45λεπτου πέτυχε ο Κάσσος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη κατέβασε στροφές, χωρίς ωστόσο να σταματήσει να ψάχνει το γκολ που θα κλείδωνε το τρίποντο ενώ παράλληλα δεν έδινε το δικαίωμα στους αντιπάλους να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία της. Παρά την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής το γκολ που «τέλειωσε» το ματς σημειώθηκε στο 80’ με σκόρερ και πάλι τον Πασχάλη Κάσσο.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε  ο Χρήστος Τζιώρας στο 90’ όταν με παλικαρίσια προσπάθεια πάτησε περιοχή και από πλάγια θέση εκτέλεσε τον Αγριμάκη.

Οι συνθέσεις

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Τσιμπούκας, Ανδρέου, Αλιατίδης, Πάνος, Κάσσος, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Λούκας Γκαρσία (83΄Βασιλείου), Βλαχομήτρος (55’ Τζιώρας), Ροχάνο (74’Mέτσε).

ΑΟ Τρίκαλα (Ουσταμπασίδης): Αγριμάκης, Σανδραβέλης, Ριζογιάννης, Χειρίτραντας, Ελευθεριάδης (88’ Μυλόπουλος), Ευθυμίου, Μπαξεβάνος (87’ Ιωαννίδης), Κεχαγιάς, Πέλκας, Οντίνο (58’ Μπαράτα), Μανισόγλου (67’ Ντιαλόσι).

Διαιτητής: Μελτζανίδης Γεώργιος (ΕΠΣ Ημαθίας)

Α’ βοηθός: Φίλος Δημήτριος (ΕΠΣ Βοιωτίας)

Β’ βοηθός: Κοττορός Μανώλης (ΕΠΣ Δωδ/σου)

4ος : Τσιοφλίκη Ανδρομάχη (ΕΠΣ Λάρισας)