Η εντυπωσιακή Φήκη έριξε στο καναβάτσο την ιστορική Αναγέννηση ‘Αρτας

Με κεκτημένη ταχύτητα από την περσινή αγωνιστική σεζόν μπήκε και στη φετινή χρονιά ο Π.Ο Φήκης.

Οι κόκκινοι πέτυχαν σπουδαία νίκη πρόκριση επί της Αναγέννησης ‘Αρτας με σκορ 1-0, για την Α’ φάση του κυπέλλου Ελλάδος και σκόρπισαν τον ενθουσιασμό στον κόσμο τους, που γέμισε το γήπεδο Φήκης.

Στη νίκη δίνει μεγαλύτερη αξία η δυναμική και το όνομα του αντιπάλου, καθώς η Αναγέννηση είναι μία ομάδα που έχει ως στόχο τον πρωταθλητισμό στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, κάτι που δήλωσε μετά το τέλος του ματς και ο προπονητής της.

Το συγκρότημα των Ρούσσα-Μανούρα, σε ένα κλειστό παιχνίδι ήταν ανώτερο και θα μπορούσε να είχε βάλει βάσεις πρόκρισης από το πρώτο ημίχρονο όταν και είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη ο Αρτινοί μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν σε δύο περιπτώσεις μέχρι να έρθει το χρυσό τέρμα του Λεωνίδα Ιωάννου που στέλνει τους κόκκινους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο η ομάδας της Φήκης ήταν εντυπωσιακή.

Στο 5′ ο Πολυζόπουλος είχε δοκάρι μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, κατά διαστήματα έπαιξε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο χωρίς να κινδυνεύσει στα μετόπισθεν και στο 33′ μετά από κάθετη πάσα του Ιωάννου ο νεοαποκτηθείς Σκόνδρας έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός φυσιολογικά έπεσε λίγο και στο 51′ η Αναγέννηση έχασε ευκαιρία μετά από κόρνερ η κεφαλιά του Τσελά έφυγε λιγο αουτ,

Στο 62′ μπήκε το γκολ για την ομάδα μας, μετά από μπαλιά του Σκόνδρα για τον Ιωάννου αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, και τον Π.Ο Φήκης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στην προηγούμενη φάση ο Ντάσκας απέκρουσε σωτήρια κοντινό σουτ του Μπότσαρη κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Το φινάλε του ματς βρήκε ομάδα και κόσμο να πανηγυρίζουν όλοι μαζί την ανεπανάληπτη πρόκριση.

Oι συνθέσεις

Φήκη (Τ. Ρούσσας): Ντάσκας, Μπέτσας, Τζέλης, Μωραΐτης, Δρόσος, Καλαμαράς, Γεωργάκης, Σκόνδρας (71′ Κοντογεώργος), Ιωάννου, Πολυζόπουλος (79′ Τεντολούρης), Γκαντιάς (90′ Σκαρλέας)

Αν Άρτας (Στ. Παπανδρέου): Μήτσιος, Μπαντής (64′ Μαλτέζος), Γούλας (72′ Πάσχος), Μυσιούδης (50′ Τσελά), Παπαρούνης, Παπακίτσος, Κραμπής, Κωστάκης, Μανιώτης, Μαργώνης, Αναστασιάδης (46’ Μπότσαρης)