Η αναλυτική προιστορία των αναμετρήσεων Α.Ο Τρίκαλα-Εργοτέλης

To Τrikalascore σας παρουσιάζει την προιστορία των αναμετρήσεων Α.Ο Τρίκαλα-Εργοτέλης, με γηπεδούχους τους κυανέρυθρους.

Τα Τρίκαλα σε 4 ματς πρωταθλήματος μετρούν δύο νίκες (η μία στα χαρτιά), ενώ οι Κρητικοί έφυγαν μία φορά νικητές και άλλο ένα παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

Υπάρχει και μία πρόσφατη αναμέτρηση κυπέλλου, όπου τα Τρίκαλα επικράτησαν του Εργοτέλη στο δημοτικό στάδιο.

Αναλυτικά:

2002-2003 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

1 Σεπτεμβρίου, 2002 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-0
Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχαν τα Τρίκαλα που επικράτησαν του Εργοτέλη με σκορ 1-0, προσγειώνοντας τους Κρητικούς που είναι το ακλόνητο φαβορί για άνοδο εις την Β’ Εθνική και που προερχόταν από νίκη στην πρεμιέρα. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές πολύ ενδιαφέρον και είχε φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Μόλις στο 4’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Λαμπράκης με σουτ ανάγκασε τον Γκούλιο σε εξαιρετικά δύσκολη απόκρουση ενώ στο 30’ ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη είχε σειρά να δείξει τις ικανότητες του μπλοκάροντας θεαματικά κεφαλιά του Τόνκοβιτς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Λαμπράκης με χτύπημα φάουλ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Γκούλιο ο οποίος είχε πάρει πολύ καλή θέση. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά και στο 50’ ο Γκαϊνταρτζίεφ έχασε σημαντική ευκαιρία. Στο 57’ όμως ο Βούλγαρος μέσος των Τρικάλων με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το γκολ που έμελε να κρίνει και την συνάντηση. Με λάθη η διαιτησία του κ.Καζακίδη από το Κιλκίς.

ΣΚΟΡΕΡ – 57’ Γκαϊνταρτζίεφ [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Γκούλιος, Θεοδοσιάδης, Λατσάρας, Λαζάρου [Α.Σκρέκας], Α.Τσιούκας, Εφεντόπουλος, Γουλέτας, Ζλάτκοφ [Ρίζος], Τόνκοβιτς, Γκαϊνταρτζίεφ, Παπακώστας.

2015-2016 Β’ΕΘΝΙΚΗ

15 Μάιου, 2016 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 3-0 α.α.
Μια ακόμη νίκη για τον ΑΟ Τρίκαλα, έστω και στα χαρτιά αφού το εντός έδρας παιχνίδι του με τον Εργοτέλη όπως αναμενόταν δεν διεξήχθη καθώς οι Κρητικοί έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα από τον πρώτο γύρο. Συμπωματικά, το τελευταίο παιχνίδι του Εργοτέλη φέτος ήταν απέναντι στα Τρίκαλα τα οποία υποχρέωσαν σε μια τότε οδυνηρή ισοπαλία μέσα στο Ηράκλειο. Με την νίκη αύτη και με την τιμωρία του Απόλλωνα ο οποίος χάνει τους βαθμούς στο αγώνα με τον Πανελευσινιακό, ο ΑΟΤ οριστικοποίησε την τρίτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

2017-2018 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

25 Μαίου, 2018 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 0-3
Αποθεωτική αυλαία στο πρωτάθλημα για τον Εργοτέλη, ντροπιαστική ήττα για τον ΑΟ Τρίκαλα, που ήθελε το τρίποντο, ώστε να διατηρούσε ελπίδες πλασαρίσματος στην 5η θέση. Η ομάδα του Ηρακλείου στο αποχαιρετιστήριο ματς του Τάκη Γκώνια στον πάγκο, έκανε πάρτι και διέσυρε με 0-3 τους Θεσσαλούς. Ο Εργοτέλης έφτασε σε μια εύκολη νίκη παρότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-0. Η ομάδα του Ηρακλείου ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, έχασε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ από το πρώτο 45λεπτο, αλλά στο δεύτερο μέρος ήταν σαφώς πιο εύστοχη και έφτασε σε ένα μεγάλο σκορ που θα μπορούσε να είχε αυξηθεί ακόμη περισσότερο αν δεν έσωζε την εστία του αρκετές φόρες ο νεαρός τερματοφύλακας Γιδόπουλος. Απ’ την άλλη πλευρά, πάντως, τα Τρίκαλα θα μπορούσε να είχαν προηγηθεί στο 26’ όταν ο Ζγκούρι πέρασε τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη, αλλά η μπάλα βρήκε στη ρίζα του δοκαριού στο γύρισμα του από πλάγια. Ο Έφορντ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 52’ με σουτ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο ΑΟΤ πλήρωσε με διπλό τρόπο την αντεπίθεση του Ιατρούδη. Αρχικά ο Τσιάρας που τον ανέτρεψε λίγο πριν μπει στην περιοχή δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι γηπεδούχοι έμεινα με δέκα παίκτες, ενώ στην συνέχεια με το φάουλ έγινε το 0-2 με δεύτερο σουτ του Ιατρούδη. Το σκορ έκλεισε στο 76’ ο Σταματάκος που είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα καθώς με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 0-3. Ο Δημήτρης Σιαλμάς ήταν εκείνος που προσπάθησε στο τέλος να σημειώσει το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχος αλλά σε δυο περιπτώσεις ήταν άστοχος. Διαιτητής ο κ.Σιδηρόπουλος από τον σύνδεσμο Πέλλας.

ΣΚΟΡΕΡ – 52’ Έφορντ [0-1], 57’ Ιατρούδης [0-2], 76’ Σταματάκος [0-3]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Γιδόπουλος, Πάνος, Χιντζίδης, Κατσαντώνης, Τσιάρας, Μάκος, Τσίπρας [Σιαλμάς], Μιλοσάβλιεφ [Τόμιτς], Ζγκούρι [Μανώλης], Σαχινίδης, Ν’Λουντούλου.

2018-2019 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

2 Μαρτίου, 2019 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-1
Τρίκαλα και Εργοτέλης ήρθαν ισόπαλοι 1-1, ένα αποτέλεσμα που δεν κάνει στην ομάδα των Τρικάλων, η οποία παρέμεινε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού και σε πολύ κακή κατάσταση. Αν και το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τα Τρίκαλα , τελικά το ισόπαλο 1-1 με τους Κρητικούς δεν τους έδωσε την ανάσα που χρειαζόταν για την συνέχεια του πρωταθλήματος και έτσι οι φίλαθλοι έφυγαν απογοητευμένοι και με σκυμμένα τα κεφάλια από το Δημοτικό Στάδιο της πόλης. Οι «κυανέρυθροι», είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα από το 13’ όταν ο Μπουτσάκης αποβλήθηκε από τον διαιτητή της συνάντησης κ.Μαλουτάς ενώ τρία λεπτά αργότερα, άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Σισέ ύστερα από σέντρα του Πάνου. Όλα έμοιαζαν ιδανικά για να έρθει μια νίκη που θα έδινε μεγάλη βαθμολογική ανάσα στην ομάδα των Τρικάλων. Ωστόσο, δεύτερο γκολ δεν ήρθε και με την έναρξη της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 50’ ο Μπουρσέλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταϊρη ισοφαρίζοντας σε 1-1, με το σκορ αυτό να μένει μέχρι τέλος. Στα αξιοσημείωτα είναι πάντως ότι ο ΑΟΤ δεν απείλησε καθόλου μετά την ισοφάριση.

ΣΚΟΡΕΡ – 16’ Σισέ [1-0], 50’ Μπουρσέλης [1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ταϊρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Ντιαλό, Τσιάρας, Άντρονικ [Τριανταφυλλάκος], Σμυρλής [Γουερέ], Τσιμίκας [Μαρκόφσκι], Καπός, Σισέ.

2019-2020 ΚΥΠΕΛΛΟ

31 Οκτωβρίου, 2019 Γήπεδο Τρικάλων 3ος προκριματικός αγώνας
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 3-2
Μικρό προβάδισμα για του «16» του κυπέλλου Ελλάδος πήραν τα Τρίκαλα μετά την νίκη με 3-2 στην θεσσαλική πόλη επί του Εργοτέλη. Το ματς που έγινε υπό δυνατή βροχή ήταν «ματσάρα» με αρκετά σπουδαία γκολ, πολλές ευκαιρίες [κυρίως των Τρικάλων] και ανατροπές το σκορ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 54’ όταν ο Ελευθεριάδης με ασύλληπτο σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Καλογέρακη ο οποίος στην συνέχεια έκανε δυο τρομερές αποκρούσεις σε ενέργειες των Παπαγεωργίου και Τσίπρας να κρατήσει το 1-0. Ο Εργοτέλης στάθηκε τυχερός στο 67’ όταν ο Τσίπρας άθελα του με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Τσέλιου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με ένα απίθανο σουτ του Ιατρούδη που άφησε άγαλμα τον Γιακουμή για το 1-2. Στο 81’ ο διαιτητής Δραγούσης έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Παπαγεωργίου από τον Οικονόμου και ο Πελάεθ δεν αστόχησε από το έντεκα μέτρα για να κάνει το 2-2. Στο 89’ ο Τσίπρας με κεφαλιά από κοντά χάρισε την νίκη στα Τρίκαλα μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς.

ΣΚΟΡΕΡ – 54’ Ελευθεριάδης [1-0], 67’αυτογκόλ Τσίπρας [1-1], 70’ Ιατρούδης [1-2], 81’ Πελάεθ πεν [2-2], 89’ Τσίπρας [3-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Γιακουμής, Γρηγορόπουλος, Νιάρος, Βέρτζος, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης [Τεγούσης], Παπαγεωργίου, Πέλκας, Ελευθεριάδης, Λώττας [Πελάεθ], Σταματής [Τσίπρας]