Η Αγία Μονή πήρε βαθμό στις καθυστερήσεις από τα Μετέωρα

Τα Μετέωρα έπαιξαν με την φωτιά, δεν εξασφάλισαν την νίκη αν και προηγήθηκαν με 1-0 και στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκαν από την Αγία Μονή κι έτσι παραχώρησαν ισοπαλία με σκορ 1-1 σε παιχνίδι που έγινε για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Επίσης μετά την ισοφάριση οι γηπεδούχοι ζήτησαν και δύο πέναλτι από τον διαιτητή της συνάντησης ο οποίος δεν ασπάστηκε την γνώμη τους. Στην πρώτη περίπτωση σε σπρώξιμο του Μπαούτη στο 93′ ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ για κοντρόλ με το χέρι όπως έδειξε, ενώ στην δεύτερη φάση τα Μετέωρα ζήτησαν χέρι αμυντικού με τον διαιτητή να σφυρίζει την λήξη.

Ως τότε τα Μετέωρα στο πρώτο ημίχρονο είχαν αρκετές ευκαιρίες τις οποίες τις έχασαν, έχασαν όμως και τον βασικό τους επιθετικό Σταύρο Αλμπάνη με τραυματισμό.

Στο δεύτερο μέρος τα Μετέωρα σκόραραν στο 59′, έχασαν και τον Κοτσιλιάνο λόγω τραυματισμού και στα τελευταία λεπτά δεν σιγούρευαν τις αποκρούσεις από την άμυνα με συνέπεια να το πληρώσουν και να ισοφαριστούν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από μία ομάδα η οποία στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Το φιλμ του αγώνα

10′ Φάουλ του Ζήση, κεφαλιά του Β. Αλμπάνη, έδιωξε ο Γονιδάκης.

13′ Σουτ του Κοτσιλιάνου ο Γονιδάκης απόκρουσε δύσκολα, πλασέ του Β. Αλμπάνη, νέα απόκρουση του γκολκήπερ της Αγίας Μονής.

20′ Ο Βραζάλης βρέθηκε απέναντι στον Καλούδη, πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας των Μετεώρων απόκρουσε σωτήρια.

21′ Σουτ του Καραΐσκου από καλή θέση πέρασε άουτ.

24′ Ο Τσιάμης έκανε το γύρισμα, σουτ του Μπαούτη από καλή θέση, πέρασε άουτ.

42′ Απευθείας φάουλ του Φορτούνη, κατέληξε ελάχιστα άουτ.

59′ Προσπάθεια και γύρισμα του Κοτσιλιάνου, προβολή του Μπαούτη και το 1-0 ήταν γεγονός.

91′ Ο Καραΐσκος ξέφυγε από πλάγια και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Διαιτητής ήταν ο Κοντίνος με βοηθούς τους Νταλούκα και Μπάλα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Χ. Αυγέρος): Καλούδης, Γκόβαρης, Γιαννακόπουλος, Φορτούνης, Ζήσης, Τζανόπουλος (70′ Σκρέκας), Κοτσιλιάνος (79′ Πορτίκας), Β. Αλμπάνης, Σ. Αλμπάνης (33′ λόγω τρ. Α. Αλμπάνης), Μπαούτης, Τσιάμης (70′ Λιακόπουλος).

ΑΓΙΑ ΜΟΝΗ: Γονιδάκης, Κολτσίδας, Μουρατάι, Ευαγγέλου (86′ Καρακώστας), Νίστας, Στάμος, Χουλιάρας, Ζήκος, Σιμιτσής, Καραΐσκος, Βραζάλης (80′ Ράπτης).