‘Hθελαν τα Μετέωρα, αλλά η Καρίτσα δεν παιζόταν

Ο Α.Σ Μετέωρα αναμετρήθηκε το απόγευμα της Μ. Τετάρτης με την Καρίτσα στο δημοτικό στάδιο Τρικάλων για την 8η αγωνιστική , στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι Καλαμπακιώτες ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα για να διατηρήσουν ακέραιες ελπίδες παραμονής, ωστόσο, η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων στον αγωνιστικό χώρο ήταν εμφανής καθώς πρόκειται για μία υπερπλήρη ομάδα, η οποία στοχεύει στην άνοδο και δεν το κρύβει.

Τα Μετέωρα το πάλεψαν όσο μπορούσαν και για ένα ημίχρονο κράτησαν το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με τρία τέρματα έφτασαν στην ευρεία νίκη με σκορ 0-3.

Η ομάδα των Μετεώρων παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία με 2 βαθμούς και στη συνέχεια θα το παλέψει όσο μπορεί για να εξαντλήσει και τις τελευταίες πιθανότητες για τη σωτηρία της.

Φάσεις-γκολ

Στο 14′ σέντρα σουτ Ηλιόπουλου ο Τσιγαρίδας κόβει σε κόρνερ.

Στο 23′ ο Ηλιόπουλος βγάζει σέντρα από τα δεξιά ο Κυπαρίσσης εκμεταλλεύεται λάθος απόκρουση του Βλαχάβα, αλλά ευτυχώς για τα Μετέωρα σουτάρει άουτ.

Στο 24′ σουτ Μπαλτά μπλοκάρει ο κίπερ της Καρίτσας.

Στο 30′ μακρινό σουτ Κυπαρίσση φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Βλαχάβα.

Στο 42′ μεγάλη ευκαιρία για την Καρίτσα . Ο Παπαγεωργίου τη σέντρα ο Γκίκα εξ επαφής δεν καταφέρνει να νικήσει το Βλαχάβα που παραχωρεί κόρνερ.

Γκολ για την Καρίτσα στο 49′ με μακρινό στρωτό σουτ από τον Κυπαρίσση.

Στο 57′ εκτέλεση κόρνερ Κυπαρίσση ο Γκίκα από κοντά στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

Στο 60′ Τόλιος αντί Ηλιόπουλου για την Καρίτσα.

Στο 64′ πέναλτι για την Καρίτσα σε χέρι παίκτη των Μετεώρων που υπέδειξε ο διαιτητής, αλλά στην αρχή της φάσης υπηρξε φάουλ υπέρ των γηπεδούχων που δε δόθηκε.

Εκτελεί εύστοχα ο Κυπαρίσσης και κάνει το 0-2.

Στο 78′ Σακελλαρίδης αντί Χρ. Παπαευθυμίου για τα Μετέωρα.

Στο 84′ ο Σακελλαρίδης σουτάρει υπό καλές προυποθέσεις, αλλά το σουτ είναι χλιαρό και μπλοκάρει ο κίπερ της Καρίτσας.

Στο 90′ σέντρα Λαμπίρη ο Τόλιος πλασάρει εξ επαφής ο Βλαχάβας βρίσκει την μπάλα και τη διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 93′ ο Αλεξίου με κοντονό σουτ διαμορφώνει το 0-3.

Οι συνθέσεις

Μετέωρα: Bλαχάβας, Γεωργάκης, Τσιγαρίδας, Τσιαντούλας, Ρόμπος, Φωτίκας, Παπαευθυμίου, Αλμπάνης, Παπαευθυμίου Χρ., Ψύρρας, Μπαλτάς

Καρίτσα: Ζωγράφος, Καραγκούνης, Παπαγεωργίου, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Τροίρης, Ζαφειρίδης, Κυπαρίσσης, Παπαιωάννου, Ηλιόπουλος, Γκίκα