H Φήκη πήρε το ντέρμπι κυπέλλου με τα Μετέωρα και έκλεισε θέση για τον τελικό(PICS)

Τα Μετέωρα γνώρισαν την ήττα με 1-3 από την Φήκη σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” για την ημιτελική φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Τρικάλων.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό και η έκβασή του διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Τα Μετέωρα στάθηκαν αρκετά καλά σε σχέση με τον αγώνα μπαράζ της περασμένης εβδομάδας και διεκδίκησαν επί ίσοις όροις την πρόκριση στον τελικό.

Η Φήκη κατάφερε και πήρε τη νίκη χάρη στην ποιότητα ορισμένων παικτών, προηγήθηκε 0-2, είχε δοκάρια, αλλά έπαιξε με την φωτιά και τελικά δεν κάηκε.

Τα Μετέωρα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το 24′ όπου υπήρχε διακοπή καθώς ο διαιτητής απέβαλλε από τον πάγκο των Μετεώρων τον πρόεδρο Άγγελο Αλεξίου ο οποίος διαμαρτυρήθηκε ζητώντας την αποβολή παίκτη της Φήκης που είχε κάνει σκληρό φάουλ πάνω στον Β. Αλμπάνη.

Με την επανέναρξη η Φήκη που μέχρι τότε δεν είχε φανεί άνοιξε το σκορ και είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Φήκη ξεκίνησε με δοκάρι και πάλι και στο 59′ έκανε το 0-2.

Τα Μετέωρα όμως αμέσως αντέδρασαν και μείωσαν το σκορ με γκολάρα του Σακελλαρίδη στο 61′, ενώ κέρδισαν και πέναλτι στο 65′, αλλά ο Β. Αλμπάνης ήταν άτυχος και η εκτέλεσή του κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντάσκα.

Στην συνέχεια η Φήκη προσπάθησε να παγώσει το παιχνίδι, τα Μετέωρα είχαν μια μεγάλη φάση και πάλι με τον Βασίλη Αλμπάνη στο 79′ και στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 1-3 σε μία στιγμή που τα Μετέωρα έπαιζαν με 10 παίκτες καθώς ο Ζήσης είχε τραυματιστεί κι αποχώρησε κι ενώ είχαν γίνει όλες οι αλλαγές.

Γενικά ήταν ένα παιχνίδι αντάξιο της δυναμικότητας των δύο ομάδων και το οποίο ικανοποίησε τους φιλάθλους.

Πηγή-φωτό:Sportskalampaka.gr