Για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό το Δενδροχώρι: Νίκησε τον Πυργετό σε ημιτελικό “θρίλερ”

Ιστορική πρόκριση σημείωσε ο Μέγας Αλέξανδρος Δενδροχωρίου, ο οποίος επικράτησε του Δικέφαλου Πυργετού με 0-2, σε ένα ματς με δραματική εξέλιξη που κρίθηκε στην παράταση.
Ο αγώνας δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, είχε όμως πάθος και τον παρακολούθησαν περισσότεροι από 200θεατές των δυο ομάδων.
Το πρώτο ημίχρονο θα το ξεχάσουμε πολύ εύκολα, καθώς υπήρξαν ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, όντας μοιρασμένο για τις δύο ομάδες.
Στην επανάληψη το Δενδροχώρι μπήκε πιο δυνατά και στο 53’ είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Στεφόπουλος Φ. έφυγε σε πλάγιο τετ α τετ από δεξιά μέσα στην περιοχή, πλασαρε τον τερματοφύλακα με την μπάλα να βρίσκει το κάθετο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης στο σουτ του Γουλούλη έδιωξε η άμυνα πάνω στην γραμμή.
Στο 60’ καλή στιγμή για τον Πυργετό. Σέντρα του Ντούβλη από αριστερά ο Σακελλαρίου έπιασε την κεφαλιά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 67’ μετά από προσπάθεια του Γουλούλη που πάτησε την περιοχή από δεξιά και σουταρε, αδύναμα ωστόσο με την μπάλα να φεύγει διαγωνια άουτ
Στο 88’ Ατομική ενέργεια από αριστερά του Φασούλα, και σουτ μέσα από την περιοχή με τον Πανάγο να κάνει την απόκρουση στην γωνία του.
Στο 99’ μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Καραμανόλα με τον τερματοφύλακα να αιφνιδιάζεται και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1 στο 99′.
Στο 102’ μεγάλη ευκαιρία για τον Πυργετό να ισοφαρίσει με τον Σκρεκα να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόρνερ από αριστερά και με το γόνατο να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
Στο 118’ το Δενδροχώρι κλείδωσε την ιστορική πρόκριση. Λάθος του Πυργετού με τον Βίδρα να κερδίζει την μπάλα και να μπαίνει στην περιοχή πλασαροντας σωστά τον Μαυρομάτη για το 0-2.
Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από το διαιτητή Πέτσα βρήκε άπαντες στο στρατόπεδο του Δενδροχωρίου να πανηγυρίζουν τη σπουδαία πρόκριση.
‘Απαντες πλέον περιμένουν με ανυπομονησία τον τελικό που θα είναι μία γιορτή για όλους.
‘Οσο για τον Πυργετό, η παρουσία του και μόνο για δεύτερη σερί χρονιά στα ημιτελικά του θεσμού καταδεικνύει ότι κάτι καλό έγινε και φέτος στην ομάδα του Δικέφαλου.
Διαιτητές: Πέτσας- Μανασής-Αλεξόπουλος
Οι συνθέσεις
Πυργετός (Γούτσιος): Μαυρομάτης, Νιαβής, Παπαχρήστος, Παπαδόπουλος (C), Νίστας, Νταούλας, Σακελλαρίου, Μπιλιάλης, Αγγέλης, Ντούβλης, Δουζένης
Δενδροχώρι (Κρεμμυδιώτης): Πανάγος, Τάσιος, Ασπραδάκης, Καραμανόλας, Γκουζιώτης, Στεφόπουλος Φ., Σάγιας, Λαγκαδινός (C), Γουλούλης, Στεφόπουλος Κ., Αρβανίτης