Φυσιολογική ήττα από την Αναγέννηση με το μυαλό στον ΠΑΟΚ Β’

Η Αναγέννηση Καρδίτσας νίκησε εκτός έδρας τα Τρίκαλα με 3-0 και ανέβηκε στους 43 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 20 πόντους.

Τα Τρίκαλα από την ώρα που βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με 2 τέρματα, ήταν φανερό ότι ο Βασίλης; Καλογιάννης θα έδινε προτεραιότητα στο ματς της ερχόμενης Πέμπτης με τον ΠΑΟΚ Β’ και για το λόγο αυτό χρησιμοποίησε και αρκετές ρεζέρβες προκειμένου να πάρουν ανάσες κάποια παιδιά που κυριολεκτικά έχουν καεί από τα συνεχόμενα ματς.

‘Ετσι, με βάση την εξέλιξη της αναμέτρησης δε θα μπορούσαμε να περιμένουμε κάτι παραπάνω από το τελικό 0-3.

Πλέον τα Τρίκαλα κοιτάζουν το κρίσιμο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ Β’ εκτός έδρας, εκεί όπου επιβάλλεται να έρθει ένα θετικό αποτέλεσμα, για να ανέβει βαθμολογικά η ομάδα.
Στα πρώτα λεπτά δεν έγινε κάποια ξεχωριστή φάση, με τον ΑΟ Τρίκαλα να έχει την κατοχή. Στο 16′ λεπτό, ο Μπραμπίγια ανατράπηκε από τον Ριζογιάννη και η Αναγέννηση Καρδίτσας κέρδισε πέναλτι, με τον Μπεγκόα να ευστοχεί στην εκτέλεση και να κάνει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν το ματς στο σημείο που ήθελαν και κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι στο 42′ λεπτό λόγω χεριού του Μπαξεβάνου στην περιοχή, με τον Γκίνη να ευστοχεί στην εκτέλεση και το 2-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Αναγέννηση Καρδίτσας να πετυχαίνει στο 65′ λεπτό, με κεφαλιά του Λαγού το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα επόμενα λεπτά και νίκησαν εκτός έδρας τα Τρίκαλα με 3-0.

Τρίκαλα (Καλογιάννης): Περλιέσι, Σανδραβέλης (71′ Κλεμέντε), Νιάρος (46′ Φουτσίνι), Ριζογιάννης, Ντιαλόσι, Πέλκας (46′ Γκοβίνας), Ιωαννίδης, Μπαξεβάνος (81′ Γουϊντέκε), Ελευθεριάδης (71′ Ζησόπουλος), Μανίσογλου, Αουντίνο.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Λαγός, Δημούτσος, Μπενγκόα, Γκίνη, Μπραμπίγια, Αθανασιάδης.