Φυσιολογική εντός έδρας ήττα για τα Μετέωρα από την Αναγέννηση

Τα Μετέωρα γνώρισαν την ήττα με 0-4 από την Αναγέννηση Καρδίτσας σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Τα Μετέωρα αγωνίστηκαν με πολλές απουσίες καθώς απουσίασαν λόγω τιμωρίας οι Βασίλης Αλμπάνης και Τσιαντούλας και λόγω τραυματισμού οι Βλαχάβας και Πολυζόπουλος.

Έτσι έχοντας αρκετά αγωνιστικά προβλήματα δεν μπόρεσαν να προβάλλουν την αντίσταση που θα ήθελαν, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή πλην ελαχίστων εξαιρέσεων και φυσικό κι επόμενο ήταν να γνωρίσουν αυτή την ήττα.

Το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος για την Αναγέννηση Καρδίτσας η οποία σημείωσε 4 τέρματα, είχε δύο δοκάρια και πολλές ακόμη ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι και πρωτοπόροι άργησαν με βάση την εικόνα του αγώνα να σκοράρουν καθώς αποδείχθηκαν φλύαροι και άστοχοι στην τελική προσπάθεια στην αρχή του αγώνα.

Τελικά άνοιξαν το σκορ στο 23′ και διπλασιάζοντας τα τέρματά τους στο 31′ πήγαν στο αποδυτήρια προηγούμενοι με 0-2.

Στην επανάληψη τα Μετέωρα μέχρι το 70′ στάθηκαν λίγο καλύτερα, έβγαλαν και κάποιες επιθέσεις, αλλά ορισμένες φορές πανικοβάλονταν χωρίς λόγο.

Η Αναγέννηση όπως ήταν λογικό έριξε τις στροφές, τις ανέβασαν οι αλλαγές και σκοράροντας στο 70′ και 90′ πήρε τη νίκη με 0-4 η οποία την διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας και την Τετάρτη με την ΑΕ Καρίτσας θα παίξει όλη τη χρονιά.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα ήταν:

3′ Κόρνερ του Πολίτη, η μπάλα αποκρούστηκε από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκουλιώνη.

7′ Κόρνερ του Πολίτη, η άμυνα των Μετεώρων έδιωξε, σουτ του Λώττα από καλή θέση, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

14′ Σουτ του Λώττα, πέρασε λίγο άουτ.

19′ Διαγώνιο σουτ του Γκουγκούδη μέσα από την μεγάλη περιοχή κατέληξε μόλις άουτ.

23′ Ο Πολίτης με γωνιακό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 0-1.

31′ Από κόρνερ του Πολίτη, η μπάλα έφτασε στον Νίκιτς ο οποίος με πλασέ πραγματοποίησε το 0-2.

35′ Απευθεία φάουλ του Λώττα αποκρούστηκε από την συμβολών των δοκαριών του Γκουλιώνη.

38′ Σέντρα του Πολίτη, κεφαλιά του Μπακρατσά, πέρασε ελάχιστα άουτ.

47′ Σέντρα του Θεολόγη, κεφαλιά του Τζέκου, πέρασε μόλις άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

70′ Ο Ξέρρας με διαγώνιο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3.

80′ Φάουλ του Γκουγκούδη, κεφαλιά του Μπαγαδήμα, πέρασε ελάχιστα άουτ.

90′ Ο Πολίτης με ατομική προσπάθεια και σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Διαιτητής ήταν ο Ξυρογιάννης με βοηθούς τους Σόφο και Καλαμπούκα της ΕΠΣ Βοιωτίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ: Γκουλιώνης, Γεωργάκης (76′ Σακελλαρίδης), Γκόβαρης, Ρόμπος, Μερτσιώτης, Παπαευθυμίου, Φωτίκας, Α. Αλμπάνης (76′ Τσιάμης), Γερεντές (53′ Μαλάκος), Ψύρρας (53′ Νάκος), Τσιγαρίδας (84′ Παπαγεωργίου).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Κ.: Τσάμης, Μπακρατσάς (72′ Κουτρομάνος), Γκουγκούδης, Νίκιτς, Αρχοντής, Θεολόγης, Πολίτης, Μπιτέλης (72′ Μπαγαδήμας), Τζέκος (53′ Ξέρρας), Λώττας (53′ Κοντός), Χασομέρης.