Φοβερό ματς και σπουδαία νίκη με 4-5 για τον Οικουμένιο κόντρα στην Ακαδημία1

‘Ισως το παιχνίδι της χρονιάς, από άποψη θεάματος και εναλλαγής στο σκορ ήταν αυτό που παρακολουθήσαμε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο Αγίας Κυριακής.

Εκεί, η Ακαδημία1 που πριν την έναρξη του παιχνιδιού ήταν η πρωτοπόρος της βαθμολογίας, αντιμετώπισε τον ‘Αγιο Οικουμένιο, ο οποίος ήθελε τη νίκη για να μπει ξανά στο κυνήγι της ανόδου.

‘Εγινε ένα φοβερό παιχνίδι, όπου η ομάδα του Αγίου Οικουμενίου επικράτησε τελικά με 4-5.

Ο αγώνα εκτός από τα 9 τέρματα, είχε αρκετές ακόμη καλές στιγμές, πάθος και από τις δύο ομάδες, δοκάρι και μία αποβολή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους με το Χαρχαντή με σουτ μέσα από την περιοχή να κάνει το 0-1 στο 15’.

Η Ακαδημία 1 , η οποία αγωνιστηκε με τρεις σημαντικές απουσίες λόγω κορωνοιού, κατάφερε στο 22′ να ισοφαρίσει με μακρινό σουτ του Καλαντζή, ενώ στο 25′ ο Σκρέκας με κοντινή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έφερε την ολική ανατροπή στο ματς.

Ο Παπαθανασίου όμως, με ένα τέρμα πανομοιότυπο με το πρώτο της ομάδας του, έφερε το ματς στα ίσια, με το 2-2 να είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης είχαμε νέα ανατροπή στο σκορ με το Λάμπρο να κάνει το 2-3.

Στο 60′ είχαμε την αποβολή του Σάλλαρι για την Ακαδημία1 με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η οποία άλλαξε και τις ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν αμέσως οι φιλοξενούμενοι που στο 65′ με τον Κοθρά έκαναν το 2-4.

Η Ακαδημία1 δεν το έβαλε κάτω όμως με τον Καλαντζή να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή από τον Παπαθανασίου και το διαιτητή Κοντίνο αμέσως να υποδεικνύει την άσπρη βούλα.

Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ντόντας μειώνοντας σε 3-4.

Δύο λεπτά αργότερα όμως και συγκεκριμένα στο 80′ ο Παπαθανασίου με το δεύτερο προσωπικό τέρμα διαμόρφωσε από κοντά το 3-5.

Η Ακαδημία 1 που είχε νωρίτερα και δοκάρι με το Βλησσάρη, κέρδισε και νέο πέναλτι και πάλι με τον Καλαντζή αυτή τη φορά σε ανατροπή από τον Αναγνώστου.

Στο 80′ ο Ντόντας εκτέλεσε εύστοχα και αυτό το πέναλτι για το τελικό 4-5.

Διαιτητές: Κοντίνος-Κωτούλας-Μαργιώλης

Οι συνθέσεις

Ακαδημία1(Μαγκλάρας-Πούλιος):Ζαχόπουλος, Καλαντζής, Σαλλαρι ,Χαχάμης, Καλκαντέρας, Σαββούδης, Ντόντα ,Σκρέκας ,Βραζαλης, Καλεμασι, Βλησσαρης

‘Αγιος Οικουμένιος(Πέτσας):Προυτσαλης Ζολώτας Σουφλακης Κοθρας Μαματσας Παπαθανασίου Αναγνώστου Κωσταρελλος Χαρχαντης Λάμπρος Ευσταθίου.
Αγωνίστηκαν  και οι: Μυλωνάς Μπλάνας Ντουτσιας Μπακάλης Ζαχαράκης.