Φινάλε με ήττα, αλλά και παραμονή στην κατηγορία για τη Φήκη

Η Αρτάκη κέρδισε 2-1 τη Φήκη, για την 22η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο για τους κόκκινους, που ούτως ή άλλως από την προηγούμενη αγωνιστική είχαν κλειδώσει και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία, ενώ και οι γηπεδούχοι ήταν ήδη υποβιβασμένοι, οπότε η νίκη τους ήταν περισσότερο για το γόητρο.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και αφού δημιούργησαν δύο ευκαιρίες με Παπαδάκη (13′: κοντινό σουτ ψηλά άουτ-σέντρα από Ντελέκο) και Μεγάλο (15′: σουτ ελάχιστα άουτ), ο δεύτερος με κοντινό πλασέ αξιοποίησε στο 18′ μπαλιά του Ντελέκου και άνοιξε το σκορ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου ο Τσούπρος με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ της ομάδας της Εύβοιας. Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να αντιδράσουν. Αυτό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1, με σουτ του Τσιαφίτσα, στο 53′.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαρίδης (Αθηνών)/Γαλάνης (Αθηνών)-Σερεβέτας (Αθηνών).
ΓΚΟΛ: 18′ Μεγάλος, 45’+1′ Τσούπρος-53′ Τσιαφίτσας.
ΑΡΤΑΚΗ (Μίλτος Γκόφας): Μανωλικίδης, Κουτρόπουλος, Αντωνάκης, Τσούπρος, Καραμπάς, Κωνσταντίνου, Παπαδάκης (80′ Γριζανίτης), Ντελέκος (88′ Κατσαρής), Μεγάλος, Στασινόπουλος, Χατζηστάμου (89′ Λιάσκος).
ΦΗΚΗ (Νίκος Μανούρας): Ντάσκας, Γιαννουλάς, Τζέλας (83′ Δούλαλας), Μωραΐτης, Σίδροσος, Μακρής, Καλτσάς (46′ Γεωργάκης), Μπακαλής (46′ Σιαμαντάς), Τσιαφιτσάς, Κοντογιώργος (75′ Σκαρμπέας), Ζέρβας (46′ Πολυζόπουλος).

Στο μπαράζ ανόδου ο Ηρακλής Λάρισας

Ο Ηρακλής Λάρισας είναι Πρωταθλητής του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας!
Παίζοντας για δύο αποτελέσματα την τελευταία αγωνιστική στη Θήβα, κατάφερε και πήρε την ισοπαλία από τον Α.Ο. Υπάτου με 1 – 1, σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος.
Μάλιστα οι γηπεδούχοι στην επανάληψη έχασαν και πέναλτι στο 70′ όταν ο Δοδοντσάκης υπέπεσε σε παράβαση εντός της μεγάλης περιοχής του Ηρακλή και ο Μπουντόπουλος που το εκτέλεσε είδε τον Παπαγιάννη να του λέει «όχι»!
Νωρίτερα στο πρώτο μέρος η ομάδα του Α.Ο. Υπάτου πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 22ο λεπτό με τον Ποτουρίδη μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα του Ηρακλή, Παπαγιάννη, ενώ ο Ηρακλής κατάφερε και βρήκε τον δρόμο της… ισοφάρισης μόλις ένα λεπτό αργότερα, χάρις σε τετ – α – τετ του Αλεξίου.