Eυρεία νίκη Μετεώρων στο Καλαμπακιώτικο ντέρμι με το Καστράκι(PICS)

Σε παιχνίδι που έγινε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας τα Μετέωρα νίκησαν με 4-0 το Καστράκι στο Καλαμπακιώτικο ντέρμπι.

Τα Μετέωρα ήταν ανώτερα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν πετυχαίνοντας δύο τέρματα ανά κάθε ημίχρονο να φτάσουν στη νίκη με 4-0 συνολικό σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν από αέρος καθώς και τα δύο τέρματα σημειώθηκαν από ισάριθμες κεφαλιά ύστερα από στημένες φάσεις.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα ύστερα από καλούς συνδυασμούς, ενώ είχαν και δοκάρι. Γενικά η απόδοσή τους σήμερα ήταν σταθερή σε όλο το ενενηντάλεπτο καθώς όλοι οι ποδοσφαιριστές τους ανταποκρίθηκαν στις συνθήκες του αγώνα.

Το Καστράκι προσπάθησε να σταθεί όσο καλύτερα μπορούσε, αλλά ήταν άτυχο καθώς βρήκε τα Μετέωρα σε μεγάλη μέρα, κέρδισε πέναλτι προς το τέλος το οποίο όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει.

Το φιλμ του αγώνα

23′ Ο Μπαούτης βρήκε τον Α. Αλμπάνη, αυτός σούταρε ελάχιστα άουτ.

27′ Από καλοζυγισμένη εκτέλεση κόρνερ του Κοτσιλιάνου, ο Ζήσης με κεφαλιά βρήκε τη μπάλα όσο χρειάζονταν για να τη στείλει στα δίχτυα και να κάνει το 1-0.

40′ Από φάουλ του Μπαούτη, ο Γκόβαρης με κεφαλιά σημείωσε το 2-0.

41′ Σέντρα-σουτ του Θεοδώρου η μπάλα βρήκε το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και πέρασε άουτ.

53′ Σέντρα του Μόκα, κεφαλιά του Μπαούτη από καλή θέση, πέρασε άουτ.

55′ Ο Α. Αλμπάνης με πλασέ από κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

61′ Ο Κοτσιλιάνος από έπαιξε το 1-2 με τον Πορτίκα πλάσαρε τον Υφαντή και διαμόρφωσε το 4-0.

63′ Σέντρα του Μπαούτη, ο Κοτσιλιάνος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Υφαντή.

71′ Σουτ “οβίδα” του Παναγιώτη Αυγέρου αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του Υφαντή.

82′ Ο Γρηγορίου ανατράπηκε στην μεγάλη περιοχή από τον Φορτούνη και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Σαμούτης, αλλά ο Καλούδης έπεσε σωστά απόκρουσε πρώτα στη συνέχεια η μπάλα βρήκε το δοκάρι και μετά την μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Μετεώρων.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Πέτσα όπως και των βοηθών του Παπαγεωργόπουλου και Βουτσελά.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Χρ. Αυγέρος): Γκουλιώνης (74′ Καλούδης), Φορτούνης, Γκόβαρης, Νταλούκας (58′ Πορτίκας), Ζήσης (46′ Σ. Αλμπάνης), Τσιάμης, Μπαούτης, Β. Αλμπάνης (64′ Αυγέρος), Α. Αλμπάνης, Μόκας (64′ Αντί Μπαλό), Κοτσιλιάνος.

ΚΑΣΤΡΑΚΙ (Θ. Καραγιάννης-Λ. Σακελλαρίδης): Υφαντής, Γρηγορίου, Γιάννης, Α. Μπαλογιάννης, Κοτόρι, Σινάι (84′ Πλακιάς), Μπλούτσος (71′ Κόκκας), Κοθράς (71′ Ν. Μπαλογιάννης), Σαμούτης, Θεοδώρου (84′ Ράππας), Μπουτίνας (46′ Καραγιάννης).