Trikalascore

Ευαγγέλου: “Η επιτυχία αφιερωμένη στους παίκτες μου, μόνο νίκη την Κυριακή με Αστέρα”

Εξαιρετικό είναι το κλίμα στο Διγενή Νεοχωρίου έπειτα από το διπλό κόντρα στον Πύρασο, το οποίο φέρνει τους Ερυθρόλευκους πολύ κοντά στο μεγάλο στόχο της ανόδου στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Ο Σπύρος Ευαγγέλου είναι ο άνθρωπος ο οποίος από τον πάγκο έχει συμβάλλει τα μέγιστα από την αρχή της σεζόν, ώστε η ομάδα του Νεοχωρίου να καταφέρει να κατακτήσει το πρωτάθλημα, να φτάσει μέχρι τον τελικό του κυπέλλου και τώρα να βρεθεί μία ανάσα από τη μεγάλη πρόκληση της ανοδου.

Ο ίδιος, μιλώντας στο Trikalascore, σπεύδει να αφιερώσει τη μεγάλη νίκη επί του Πύρασου στους ποδοσφαιριστές του, ρίχνοντας ωστόσο τους τόνους, καθώς ακολουθεί την Κυριακή ένα εξίσου κρίσιμο εντός έδρας ματς κόντρα στον Αστέρα Καρδίτσας.

Αναλυτικά ο σχολιασμός του Σπυρου Ευαγγέλου για το παιχνίδι του “Παντελής Μαγουλάς”, αλλά και τη συνέχεια:

“Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στην έδρα μιας πάρα πολύ καλής και ποιοτικής ομάδας όπως είναι ο Πυρασος Αγχιάλου η οποία είναι και ανάμεσα στα φαβορί του ομίλου όσον αφορά την άνοδο στην Γ εθνικη. Το παιχνίδι έγινε στο ιστορικό γήπεδο Παντελής Μαγουλας που ο αγωνιστικός χώρος είναι με συνθετικό χόρτο κάτι που έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο μας. Είχαμε μελετήσει λεπτομερώς τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου και Είχαμε σχεδιάσει το τακτικό μας πλάνο έτσι ώστε να χτυπήσουμε στα αδύνατα σημεία του αντιπάλου. Ευτυχησαμε να προηγηθουμε δύο φορές στο σκορ πολύ νωρίς και μάλιστα με 1-3. Σε εκείνο το σημείο δεν καταφέραμε να κρατήσουμε όσο θα θέλαμε την κατοχή της μπάλας ώστε να παγωσουμε το παιχνίδι και ο αντίπαλος μείωσε σε 2-3. Αυτό ήταν κ το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο διορθωσαμε σχεδόν σε άριστο βαθμό την ανασταλτικη μας λειτουργία και προσπαθήσαμε να βγούμε στην κόντρα και να εκμεταλλευτουμε τα κενά του αντιπάλου καθώς είχε ανεβάσει ψηλά τις γραμμές του προσπαθώντας να πετύχει κάποιο τέρμα.

Οσο πέρναγε ο χρόνος φαινόταν η μεγάλη διαφορά που είχαμε στην φυσική κατάσταση σε σχέση με τον αντίπαλο που δεν μπορούσε να μας ακολουθήσει και προσπαθούσε μόνο με μακρινές και ψηλές μπάλες να ισοφαρίσει. Ανταποκριθηκαμε πολύ καλά σε αυτό χωρίς να δεχτούμε άλλο τέρμα, κρατήσαμε το σκορ και πετύχαμε μία τεράστιας σημασίας νίκη που μας φέρνει στην 2η θέση της βαθμολογίας στον όμιλο μας. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου, που αγωνίστηκαν με πάθος και δύναμη, έδειξαν τεράστια υπομονή στην τακτική μας προσέγγιση και πέτυχαν μία ιστορική νίκη. Όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν έκαναν κατάθεση ψυχής, καθώς και οι υπόλοιποι από τον πάγκο βοήθησαν εμψυχωνοντας αυτούς που αγωνιζόταν για αυτό και η νίκη αυτή είναι αφιερωμένη στους παίκτες μου! Αυτήν την αγωνιστική έχουμε ρεπό, θα ξεκουραστουμε και θα προετοιμαστουμε για το πολύ κρίσιμο παιχνίδι της Κυριακής με τον Αστέρα Καρδίτσας στην έδρα μας, όπου θέλουμε μόνο την νίκη για να διατηρηθουμε στις προνομιούχες θέσεις αλλά και για να έχει αξία και η νίκη μας αυτή με τον Πυρασο Αγχιάλου”.