‘Ετσι κύλησε η σεζόν για τον Α.Ο Τρίκαλα

Με αρκετά νεανική ομάδα τα Τρίκαλα δεν ήταν εύκολο να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Το καλό ξεκίνημα των πρώτων αγωνιστικών άφησε υποσχέσεις, αλλά περισσότερες άφησαν για το μέλλον ποδοσφαιριστές που δεν είχαν την εμπειρία της κατηγορίας. Αν και υπήρχαν στο ρόστερ και κάποιοι μακρύ παρελθόν. Η ομάδα είχε πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση, χαρακτηριστικό της απειρίας της.

Ο προπονητής
Η σεζόν ξεκίνησε για τα Τρίκαλα με τον Απόστολο Χαραλαμπίδη στον πάγκο, που επέστρεψε στην ομάδα μετά από 10 και πλέον χρόνια από την προηγούμενη θητεία του.
Έμεινε για 14 παιχνίδια κάνοντας εντυπωσιακό ξεκίνημα. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και μετά από την ήττα… θρίλερ εντός έδρας από τον Ιωνικό, απομακρύνθηκε στις 15 Μαρτίου.
Για ένα παιχνίδι κάθισε τον πάγκο ο Βασίλης Καλογιάννης και στις 18 Μαρτίου ανέλαβε ο Σούλης Παπαδόπουλος, που κάθεται στα πρώτα παιχνίδια στον πάγκο, ενώ άλλα τα κοούτσαρε από μακριά λόγω καραντίνας. Μπαίνοντας στα Playouts παραιτήθηκε στις 28 Απριλίου, για να συνεχίσει ως το τέλος υπηρεσιακός ο Βασίλης Καλογιάννης.

Η πορεία
Με πολύ… θόρυβο μπήκαν στο πρωτάθλημα τα Τρίκαλα. Πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και ισοπαλία στην Πάτρα, νίκη εντός έδρας με τον Απόλλωνα Λάρισας, ισοπαλία στη Νεάπολη με τον Ιωνικό να ισοφαρίζει στο 90’ και 3-0 επί της Δόξας Δράμας, που έπαιζε το πρώτο της παιχνίδι.
Τα Τρίκαλα συγκατοικούν στην κορυφή, αλλά τα επισκέπτεται ο Λεβαδειακός, που τα υποχρεώνει στην πρώτη ήττα. Ακολουθεί εντυπωσιακή νίκη στα Χανιά, αλλά από εκεί και πέρα τα Τρίκαλα χάνουν το γκολ! Δεν σκοράρουν για τέσσερα παιχνίδια , ενώ έχουν μόνο ένα γκολ σε επτά παιχνίδια, όταν υποδέχονται στις 13 Μαρτίου τον Ιωνικό.
Είναι πλέον εκτός εξάδας και επτά αγώνες χωρίς νίκη. Μετά από εντυπωσιακό ξεκίνημα προηγούνται 2-0 στο ημίχρονο, το κρατάνε μέχρι το 62’, ενώ και ως το 90’ προηγούνται 2-1. Ο Ιωνικός όμως πετυχαίνει δύο γκολ στις καθυστερήσεις και τα Τρίκαλα χάνουν τα πάντα από το παιχνίδι με επακόλουθο κα την αλλαγή στον πάγκο.
Τα Τρίκαλα κάνουν 11 αγώνες χωρίς νίκη, μισό πρωτάθλημα δηλαδή, μέχρι να μπει ο Απρίλιος. Πέφτουν στην δέκατη θέση και πλέον οι δύο τελευταίες είναι πολύ κοντά. Στις 3 του μήνα κάνουν ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο Ηράκλειο και νικούν 3-2 τον Εργοτέλη.
Με επτά βαθμούς σε τρία παιχνίδια τα Τρίκαλα απομακρύνονται χωρίς να προλαβαίνουν βέβαια ρεαλιστικά την πρώτη εξάδα.
Μπαίνουν στην όγδοη θέση στα Playouts, αλλά δεν κάνουν νίκη σε τέσσερα παιχνίδια. Και χρειάζονται τους τρεις βαθμούς στο τελευταίο παιχνίδι για να μην πέσουν στην 11η θέση. Νικούν τον Απόλλωνα Λάρισας και τερματίζουν στην 2η θέση των Playouts.

Γκολ υπέρ: 21 (δεύτερη αδύνατη επίθεση)
Γκολ κατά: 25 (καλύτερη άμυνα μεταξύ των ομάδων των Playouts)

Οι συμμετοχές
Τα Τρίκαλα είχαν μεγάλο ρόστερ και τελικά χρησιμοποίησαν 29 παίκτες, ωστόσο υπήρχε ένας βασικός κορμός. Στα 33 χρόνια του ο Παντελής Ριζογιάννης δεν έχασε λεπτό δείχνοντας πόσο πολύτιμος ήταν για την ομάδα του.
Οι συμμετοχές (σε παρένθεση η θέση Τερματοφύλακας, Αμυντικός, Μέσος, Επιθετικός)