“‘Εσωσε” στο φινάλε το βαθμό ο ΑΟ Τρίκαλα

Για τρίτο σερί παιχνίδι η ομάδα του ΑΟ Τρίκαλα δεν κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με αντίπαλο τον Αστέρα Σταυρού Φθιώτιδας στο στάδιο και σε ματς της 24ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής.
Στην “πρώτη” του νέου προπονητή Βαγγέλη Μπρισίμη στον πάγκο, η ομάδα βρήκε απέναντί της έναν δύσκολο αντίπαλο καλά τοποθετημένο στον αγωνιστικό χώρο, που μπορεί να μην είχε τις ευκαιρίες επιθετικά, είχε όμως κλειστά τις γραμμές και με την μαχητικότητα της δεν επέτρεπε εύκολα στους παίκτες των Τρικάλων να δημιουργήσουν συνεχόμενες επιθετικές ενέργειες.
Με αλλαγές σε πρόσωπα και σε τακτική, ο ΑΟΤ, είχε πάντως ορισμένες πάρα πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ και να πάρει τους τρεις βαθμούς, αλλά αυτές χάθηκαν και μάλιστα ο αντίπαλος προηγήθηκε στην επανάληψη σε μια ανύποπτη φάση και σε μια αντεπίθεση και παρ΄ όλα αυτά, οι παίκτες του ΑΟΤ έβγαλαν αντίδραση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και με λίγο πιο καθαρό μυαλό θα μπορούσαν να σκοράρουν και δεύτερο γκολ.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 στο 76΄, όταν σε αντεπίθεση από δεξιά, ο Παρλάντζας σέντραρε παράλληλα στην περιοχή και ο επερχόμενος Ροντρίγκεθ με συρτό σουτ σκόραρε.
Τα Τρίκαλα ισοφάρισαν στο 87΄ με τον Πατρώνη σε μια φάση διαρκείας στην αντίπαλη άμυνα και με πολλούς παίκτες στην περιοχή και έτσι ήρθε το τελικό 1-1.
Στο 16΄ ο Γιάννης Σκόνδρας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την αντίπαλη εστία, ενώ στο 24΄ ο Αλεξίου με σουτ την έστειλε πάνω από την εστία. Η μεγάλη στιγμή του ημιχρόνου για τον ΑΟΤ ήταν στο 44΄ με το Νίκο Σκόνδρα αφύλαχτο στην περιοχή να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά αλλά να στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν πιο πολύ, τα Τρίκαλα δεν είχαν διαδρόμους, στο 75΄ μια κεφαλιά του Γιάννη Σκόνδρα έστειλε την μπάλα έξω, τεράστια ευκαιρία στο 80΄ για τον ΑΟΤ όταν σε πλασέ του Αλεξίου ο Τσάμη με τα πόδια ενστικτωδώς έδιωξε κόρνερ και στις καθυστερήσεις δύο ευκαιρίες εκατέρωθεν, η πρώτη για τον Αστέρα με άστοχο σουτ του Μαλισιόβα και ο Τσάμης έδιωξε τελευταία στιγμή σωτήρια προ του Πατρώνη.
Διαιτητής ο κ. Μαργαρίτης από την Κέρκυρα με βοηθούς τους Μιχαλά και Στεφανία Σάτκλιφ. Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Ιωάννου των Τρικάλων και Ακασού του Αστέρα Σταυρού
ΑΟ Τρίκαλα (Βαγγέλης Μπρισίμης): Παπαδόπουλος, Τζέλης (60’ Κατσαντώνης), Γιάννης Σκόνδρας, Γεωργάκης, Ζαϊμι (65’ Πατρώνης), Ιωάννου, Βασιλείου (60’ Κωστόπουλος), Μπραντίτσας, Μπέκας (72’ Μαλακασιώτης), Νίκος Σκόνδρας, Αλεξίου
Αστέρας Σταυρού (Βαγγέλης Λέντας): Τσάμης, Μαλισσόβας, Αυγουστάτος, Ακασού, Λάππας, Παρλάντζας, Κακκάβας (10’ λ.τρ. Ροντρίγκεθ), Αντωνόπουλος, Μαργαρίτης, Αλεξίου, Φράγκος (79’ Δρόσος)