Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί ο Διγενής, νικώντας τα αξιόμαχα Σαράγια

Μετά από σχεδόν επτά μήνες αγωνιστικής απραξίας, το πρωτάθλημα της Α ερασιτεχνικής κατηγορίας ξεκίνησε σήμερα, καθώς είχαμε την σέντρα και στους δύο ομίλους.

Για τον πρώτο όμιλο το Νεοχώρι, κατά πολλούς το πρώτο φαβορί φέτος για άνοδο, υποδέχτηκε τα αξιόμαχα Σαράγια του Τέο Λιούλιου, που αναμένεται φέτος να πραγματοποιήσουν μία αξιόλογη πορεία στο πρωτάθλημα

Ωστόσο,  ομάδα του του Σπύρου Ευαγγέλου να παρουσιάστηκε πολύ δυνατή και με αρκετούς νεαρούς παίχτες στην σύνθεση της και έδειξε ότι θα είναι πολύ δύσκολο για κάθε αντίπαλο να καταφέρει να την αντιμετωπίσει.
Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 1′ έχασαν σημαντική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Διγενή γρήγορα έδειξε τις διαθέσεις του.

Μόλις στο 3′ είχαν την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Αυγέρη να εξουδετερώνει ο Ευαγγέλου διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.
Μετά από λίγα λεπτά άνοιξαν το σκορ 1-0 με την σκαστή κεφαλιά του Αλεξίου στο 22′ ύστερα από την σέντρα του Τζέλη και στο 35′ με τον Αυγέρη να χάνει μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για τους ερυθρόλευκους με αποτέλεσμα να μείνει το σκορ έτσι μέχρι την ανάπαυλα.
Στην επανάληψη η ομάδα του Τέου Λιούλιου ισορρόπησε το παιχνίδι και ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με το σουτ του Ζώη στα πρώτα πέντε λεπτά να φεύγει μακριά άουτ από τα δοκάρια.
Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και σε σουτ του Ανδρέου ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων Ευαγγέλου απέκρουσε σε κόρνερ στο 60′.
Το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους ήρθε ένα λεπτό αργότερα με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή ο Αυγέρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ευαγγέλου για το 2-0.
Το τελικό σκορ 3-0 διαμόρφωσε ο Ξάνθος με πλασέ στο 88′.
Πάντως και οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πετύχουν ένα γκολ στο 81′ αν σε τετ α τετ του Ζώη αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Λαφαζάνης πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα πριν παραβιαστεί σοβαρά η εστία του.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ
Σουτ του Αυγέρη αποκρούει σε κόρνερ ο Ευαγγέλου στο 3′.
Γύρισμα σπάσιμο του Ανδρέου στον Αλεξίου αποκρούει ο Ευαγγέλου μεγάλη ευκαιρία στο 13′.
Σέντρα του Τζέλη η σκαστή κεφαλιά από τον Αλεξίου και το 1-0 στο 22′.
Μεγάλη ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο το πλασέ μπλοκάρει ο Ευαγγέλου στο 24′.
Ανάποδο ψαλιδάκι από τον Ανδρέου και η μπάλα άουτ στο 28′.
Σουτ του Αυγέρη η μπάλα άουτ μεγάλη ευκαιρία στο 35′.
Ωραία προσπάθεια του Αλεξίου θα μπει στην μικρή περιοχή το σουτ δεν θα προλάβει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ο Ανδρέου πολύ καλή στιγμή στο 37′.
Σουτ του Ανδρέου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια άουτ καλή στιγμή στο 43′.
Πλασέ του Ανδρέου αποκρούει σε κόρνερ ο Ευαγγέλου στο 60′.
Σουτ του Αυγέρη έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα στα δίχτυα το 2-0 στο 61′.
Σουτ του Ανδρέου η μπάλα άουτ στο 71′.
Μεγάλη ευκαιρία με το τετ α τετ του Παππά θα κάνει το σουτ η μπάλα θα βρει στο οριζόντιο δοκάρι και θα σκάσει εκτός τελικής γραμμής στο 80′.
Τετ α τετ με τον Ζώη φάτσα με τον Λαφαζάνη θα βγει και θα μπλοκάρει ο γκολκίπερ των γηπεδούχων στο 81′.
Κόρνερ με τον Τσιούφη το σουτ στην κίνηση από τον Μακρή η μπάλα λίγα εκατοστά άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι στο 85′.
Θα μπει στην μεγάλη περιοχή ο Ξάνθος το πλασέ και το 3-0 στο 88′.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΝΕΟΧΩΡΙ: Λαφαζάνης, Αυγουστάτος(83′ Τσιακμάκης), Τζέλης, Σταμέκος, Τσιαμάντας(72′ Καλαπανίδας), Μακρής, Τσιούφης, Αλεξίου(83′ Αγγελάκης), Παπαδόπουλος(63′ Παππάς), Αυγέρης, Ανδρέου(72′ Ξάνθος).
ΣΑΡΑΓΙΑ: Ευαγγέλου, Παπαπαναγιώτου, Σίμος(64′ Τάσιος), Τζέτζιας, Κοντογώγος(46′ Πιστάλης), Καμπέρης(67′ Αρκούδας), Αλεξόπουλος(89′ Μπεγλερίδης), Μπαλάφας(46′ Σωτηρίου), Ζώης, Βλάχος, Νικολούσιος.