Έπιασε κορυφή και «βλέπει» Super League η Ξάνθη – Αποτελέσματα και βαθμολογία

«Χρυσή» νίκη που την φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας πέτυχε η Ξάνθη, που επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού στη Νεάπολη. Έκανε «περίπατο» ο Λεβαδειακός, πήρε το ντέρμπι της Κρήτης ο Εργοτέλης.
Ιωνικός – Ξάνθη 0-2

Σημαντικό βήμα στην υπόθεση της απευθείας ανόδου στην Super League έκανε η Ξάνθη, που πέρασε νικηφόρα από την Νεάπολη…Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς σε σχέση με τον Ιωνικό, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση στην εστία του Αναγνωστόπουλου. Όλα αυτά μέχρι το 16΄όταν ο Τάτος σούταρε αλλά ο Κοτσώνης παρενεβλήθη και άλλαξε την πορεία της μπάλας.

Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι φιλοξενούμενοι, το πέτυχαν στο 24΄ με την προβολή του Βέρκερ να βάζει μπροστά στο σκορ την Ξάνθη. Από το σημείο εκείνο και μετά οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες των «κυανόλευκων», το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τον Ιωνικό να μπαίνει δυνατά στο ματς και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί, που στο 54΄ άγγιξαν το 0-2, το σουτ όμως του Θανάση Παπάζογλου σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Αναγνωστόπουλου. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Θρακιώτες, το πέτυχαν 70΄ με τον Θανάση Παπάζογλου να σκοράρει με κεφαλιά-ψαράκι. Από εκεί και μετά το έργο της ομάδας του Δημήτρη Σπανού έγινε πολύ πιο δύσκολο, καθώς παρά τις όποιες προσπάθειες των Νικαιώτων, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ που διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Παπαγεωργίου (79′ Μουστάκης), Κύργιας, Κοτσώνης (72′ Σινγκ), Γκοτσούλιας (58′ Νιάσε), Μουμίν, Ρόλε, Κουιρουκίδης (58′ Μάναλης), Βλαχομήτρος (79′ Μπονέτι), Κάστρο.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (45’+2′ λ.τρ. Δημούτσος), Τσαμούρης (53′ Παντελιάδης), Τζούρμαν, Μπριλάντε, Τ. Παπάζογλου, Βέρκερ, Έμπερτ (74′ Καπνίδης), Τάτος (53′ Σιατραβάνης), Θ. Παπάζογλου, Μικελτάτζε (74′ Ντίνας).

Λεβαδειακός – Διαγόρας 4-0

Εύκολο απόγευμα είχε ο Λεβαδειακός, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Διαγόρα και σε συνδυασμό με την ήττα του Ιωνικού βρίσκεται πλέον μόνος δεύτερος… Οι παίκτες του Τζιουζέπε Σανίνο μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς και μόλις στο 7΄ ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ, με τέρμα του Μυτίδη.Οι Βοιωτοί έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ, που τους έδιωξε το όποιο πιθανό άγχος κυριάρχησαν στο ματς και προσπάθησαν να φτάσουν στην επίτευξη ενός ακόμα γκολ.

Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 10΄, η προσπάθεια όμως του Κωστή αντί για τα δίχτυα του Μπίντση σταμάτησε στο διοκάρι της εστίας του. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι «πράσινοι», σε εκείνο το χρονικό σημείο , το πέτυχαν στο 31΄ με τον Μυτίδη, που με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο β΄ μέρος ο Λεβαδειακός μπήκε το ίδιο δυνατά στο ματς, κάτι που είχε σαν συνέπεια να πετύχει δύο ακόμα γκολ και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Στο 61΄ ο Θεοχάρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0, ενώ στο 87΄ ο Συμελίδης που είχε μπει αλλαγή στο ματς έκανε το 4-0 με πλασέ. Αυτό θα μπορούσε να είχε νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 66΄, το σουτ όμως του Νίκα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπίντση. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Καραχάλιος (46′ Τζημόπουλος), Λιάγκας, Τσάπρας, Κονέ, Μεχία, Κωστή, Μύγας, Πολέττο (59′ Νίκας), Μυτίδης (81′ Τζιώρας), Μαρίνος (81′ Συμελίδης).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Ρουγκάλας, Δημήτρουλας (52′ λ.τ Αθανασίου), Νάτσης (59′ Γεωργίου), Μ. Κονέ (46′ Μπαστακός), Μασούρας, Τσιαντούλας, Καρατάσιος (53′ Λινάρδος), Αλάεθ (68′ Κάκκο), Κωστούλας, Μανωλάκης.

Εργοτέλης – Χανιά 2-0

Το τρία στα τρία έκανε ο Εργοτέλης στην διαδικασία του μίνι πρωταθλήματος ανόδου και πλέον βρίσκεται σε απόσταση βολής από την 2η θέση, που οδηγεί στο μπαράζ ανόδου. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν χωρίς κάτι το αξιόλογο από φάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 33΄ όταν οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Μπουτσάκη.Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη, το πέτυχαν στο 42΄ όταν ο Κόλα έπειτα από κόρνερ του Σερβιλάκη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να κάνει το 1-0.

Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 34΄ τα Χανιά σκόραραν με τον Βασιλόγιαννη, το γκολ του όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ… Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ που ήταν και το τελικό του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 48΄ ο Εργοτέλης κατάφερε να ζευγαρώσει τα τέρματα του, χάρη σε σουτ του Μανουσάκη. Οι «κιτρινόμαυροι» μετά το γρήγορο γκολ που πέτυχαν ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν σε ακόμα ένα τέρμα, με το οποίο θα «κλείδωναν» για τα καλά την υπόθεση νίκη.

Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στο 77΄, όταν ο Μπουρσέλης κέρδισε πέναλτι από τον Κουτζαβασίλη, ο Κόνραντ όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των «δελφινιών» από τρην άσπρη βούλα. Από την πλευρά τους τα Χανιά έψαξαν το γκολ που θα τα έβαζε και πάλι στο ματς, η κεφαλιά όμως του Σουντουρά αντί για τα δίχτυα του Κατσιμήτρου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του και κατέληξε άουτ. Στο διάστημα που ακολούθησε έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με συνέπεια να μην αλλάξει κάτι στο σκορ, που διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κόλα, Σερβιλάκης (90’+1′ Ντουμάνης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπουρσέλης, Πέιος, Τσέλιος (60′ Αμπντουλαχί), Μπουτσάκης (73′ Κωστανάσιος), Μανουσάκης (73′ Κατσούρι), Πατρινός (61′ Κόνραντ).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κάσσος (46′ Νίκολιτς), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Παναγιωτούδης (46′ Πλέγας), Κάρλος (80′ Γκίνο), Τριανταφυλλάκος (46′ Δημητριάδης), Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (46′ Σουντουρά), Διαμαντόπουλος.