Eκτός έδρας νίκη των Μετεώρων επί της ΑΕΤ

Μια ακόμη νίκη πρόσθεσαν τα Μετέωρα στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας καθώς επικράτησαν σήμερα στο γήπεδο του Κηπακίου με 2-0 της ΑΕΤ για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Αυτή ήταν η 13η νίκη για την ομάδα του Χρήστου Αυγέρου η οποία συνεχίζει και είναι η μοναδική αήττητη ομάδα κι από τους δύο ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής.

Οι επιθετικές διαθέσεις των Μετεώρων φάνηκαν νωρίς. Στο 9’ ο Φορτούνης επιχείρησε επικίνδυνο γέμισμα για να διώξει με το ένα χέρι ο Τεντολούρης.

Στο 13’ ο Μπαούτης βγήκε τετ α τετ με τον Τεντολούρη αλλά ο γκολκήπερ των γηπεδούχων έδιωξε σωτήρια με τα πόδια.

Στο 15’ ο Μπαούτης με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Κοτσιλιάνο ο οποίος με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ σημείωσε το 0-1.

Στο 21’ ο Κοτσιλιάνος δοκίμασε το πόδι του μέσα από την περιοχή αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΤ.

Στο 23’ ο Μπαούτης με ατομική ενέργεια και σουτ υποχρέωσε τον Τεντολούρη να παραχωρήσει κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ιδέες στην ανάπτυξη και στο 33’ μετά από πάσα του Β. Αλμπάνη για τον Κοτσιλιάνο σουτ του δεύτερου μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Τεντολούρης.

Στο 39’ ο Στ. Αλμπάνης με ωραίο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Το ημίχρονο έκλεισε με ψηλοκρεμαστό σουτ του Αυγέρου στο 45’ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά το σχετικό ζέσταμα στο ξεκίνημα της επανάληψης τα Μετέωρα βρήκαν ξανά δίχτυα. Ηταν το 54’ όταν ο Στ. Αλμπάνης με ωραίο γυριστό σουτ έγραψε το 0-2.

Η απάντηση της ΑΕΤ ήρθε στο 60’ όταν μετά από σουτ του Κακαράντζα ο Καλούδης μπλόκαρε σταθερά.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον έμπειρο Σκρέκα να δίνει το στίγμα του.

Αρχικά στο 81’ έπιασε κεφαλιά αλλά απέκρουσε ο Τεντολούρης.

Ακολούθως στο 83’ μετά από πρώτο σουτ του Σκρέκα και δεύτερο του Στ. Αλμπάνη η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Διαιτητής: Δουλόπουλος, Βοηθοί: Αλεξόπουλος, Κοντοκώστας

ΑΕΤ: Τεντολούρης, Νταλάσης(22’ λ. τρ Παππάς), Τσιόβολος. Π, Πιρέ, Τσιόβολος. Α, Μπανιάς, Κακαράντζας, Χαλδαίος, Παύλου, Μελισσαρίδης, Παπαγεωργίου.

ΜΕΤΕΩΡΑ: Καλούδης(66’ Γκουλιώνης), Νταλούκας(57’ Γιαννακόπουλος), Τσιάμης, Φορτούνης, Γκόβαρης(57’ Πορτίκας), Αλμπάνης. Α, Κοτσιλιάνος, Αυγέρος, Αλμπάνης. Στ, Μπαούτης(66’ Σκρέκας), Αλμπάνης. Β(57’ Λιακόπουλος).