Εξαιρετική η προιστορία του Α.Ο Τρίκαλα με Απόλλωνα Πόντου εντός έδρας

Ο Α.Ο Τρίκαλα υποδέχεται την Κυριακή στο δημοτικό στάδιο τον Απόλλωνα Πόντου, ή Απόλλωνα Καλαμαριάς όπως η συγκεκριμένη ομάδα είναι γνωστή εδώ και δεκαετίες.

Η προιστορία στις εντός έδρας αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων και με γηπεδούχους τους κυανέρυθρους είναι εξαιρετική για τον ΑΟΤ, καθώς σε 16 αναμετρήσεις μετράει 10 νίκες, 5 ισοπαλίες και μόλις μία ήττα.

Ας δούμε την αναλυτική προιστορία μεταξύ των δύο ομάδων μέσα από το πληρέστατο αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη:

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ

1964-1965 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

31 Ιανουαρίου, 1965 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ 2-2
Σε έναν δραματικό αγώνα που είχε επεισόδια, απρόοπτα και τρία πέναλτι, Τρίκαλα και Καλαμαριά μοιράστηκαν εντυπώσεις και γκολ με σκορ 2-2. Σπάνια ευκαιρία να σημειώσει μια σημαντική νίκη επί ισχυρού αντίπαλο έχασαν τα Τρίκαλα αφού δέχτηκαν την ισοφάριση στο 95’ με πέναλτι το οποίο παρεχώρησε αδικαιολόγητα ο τερματοφύλακας Λύμπος κρατώντας τον Νιφαδόπουλο ενώ η μπάλα είχε απομακρυνθεί από την εστία. Ο αγώνας χαρακτηρίζεται από τραυματισμούς, συνεχείς διακοπές και έναν αλλοπρόσαλλο Ιταλό διαιτητή ονόματι Ράντερ που γενικώς δεν ήξερε τι σφύριζε. Στο 15’ η Καλαμαριά άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μυταριώτη ενώ στις αρχές του δεύτερου μέρος ο Χαριτίδης ισοφάρισε για τα Τρίκαλα. Στο 79’ ο Ζάχος επίσης με χτύπημα πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στους Θεσσαλούς αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μυταριώτης με νέο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κλαπανάρας [καλύτερος του γηπέδου], Κόκκαλης, Μακρής, Χαριτίδης. Ο γκολκίπερ Βιόπουλος μακράν ο καλύτερος των φιλοξενουμένων.

ΣΚΟΡΕΡ – 15’ Μυταριώτης .πεν. [0-1], 48’ Χαριτίδης [1-1], 79’ Ζάχος .πεν. [2-1], 95’ Μυταριώτης .πεν. [2-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Λύμπος, Πανταζής, Μακρής, Μπρουζούκης, Κόκκαλης, Μαυρίκος, Ζάχος, Κλαπανάρας, Χαριτίδης, Καλατζής, Κακαβίτσας.

1967-1968 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

7 Απριλίου, 1968 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ 2-1
Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου έκαναν τα Τρίκαλα κερδίζοντας δύσκολα τον μαχητικό Απόλλων Καλαμαριάς εντός έδρας με σκορ 2-1. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και δημιουργήθηκαν πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Μορφή του αγώνα ο Ραχαβέλιας, ο οποίος σημείωσε και τα δυο τέρματα των Τρικάλων. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και μολονότι τραυματίστηκε στο πρώτο μόλις λεπτό ο Μπεβενίου από βίαιο μαρκάρισμα, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ και συγκεκριμένα με τον Καλατζή στο 9’, Χαριτίδη στο 12’ και Ραχαβέλια στο 25’. Το πρώτο γκολ των Τρικάλων σημειώθηκε στο 36’ δια του Ραχαβέλια και καθώς προηγήθηκε ωραία σέντρα του Πανταζή. Στο 65’ όμως η Καλαμαριά ισοφάρισε έπειτα από τραγικό λάθος του Αρσένου και κεφαλιά του Τραύλου. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Ραχαβέλιας ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Καλατζή πέτυχε το τελικό 2-1. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Τσουκαλά.

ΣΚΟΡΕΡ – 36’ Ραχαβέλιας [1-0], 65’ Τραύλος [1-1], 76’ Ραχαβέλιας [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Αρσένος, Πανταζής, Νίκας, Κλαπανάρας, Κόκκαλης, Μαυρίκος, Χαριτίδης, Ραχαβέλιας, Συνάτκας, Καλατζής, Μπεβενίου.

1976-1977 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

12 Ιουνίου, 1977 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ 3-1
Παίζοντας ωραία μπάλα, τα Τρίκαλα νίκησαν πιο εύκολα απ’ ότι ίσως περίμεναν τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο 12’ και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Κουτρουμπέλη αλλά τρία λεπτά αργότερα ο «ήρωας» της περασμένης εβδομάδας Κοσμάς ισοφάρισε για λογαριασμό των Τρικάλων. Στην επανάληψη οι Θεσσαλοί ανέβασαν τους ρυθμούς του αγώνα και κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 60’ με τον Κατσιάκο. Στο 84’ ο διακριθέντος Ψωφάκης «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα» σημειώνοντας το τελικό 3-1. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Χατζηιωάννου.

ΣΚΟΡΕΡ – 12’ Κουτρουμπέλης [0-1], 15’ Κοσμάς [1-1], 60’ Κατσιάκος [2-1], 84’ Ψωφάκης [3-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Μυλωνάς, Μπακάλης [Κολώνας], Παπανικολάου, Μπατάλας, Μαντέλας, Κατσιάκος, Μαρδάνης [Λαγάρας], Παραπραστανίτης, Κοσμάς, Ψωφάκης.

1977-1978 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

30 Οκτωβρίου, 1977 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ 0-0
Ο αγώνας του Εθνικού Σταδίου των Τρικάλων μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Απόλλωνα Καλαμαριάς ενώπιων 2.000 περίπου φιλάθλων έληξε με ισοπαλία άνευ τερμάτων. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και διατήρησαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού αλλά η Καλαμαριά ήταν πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της. Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης αναδειχτήκαν οι αμυντικές γραμμές των δυο ομάδων που κράτησαν το αποτέλεσμα στο 0-0.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Πάπαρης [Μουλιώτας], Μαντέλας, Παπανικολάου, Μπατάλας, Τυράκης [Μπαμπούρης], Χονδρός, Παραπραστανίτης, Φάσσας, Κοσμάς, Ψωφάκης.

1978-1979 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

11 Μαρτίου, 1979 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ 3-2
Δραματικός και επεισοδιακός ήταν ο αγώνας μεταξύ των Τρικάλων και του Απόλλωνα Καλαμαριάς που έληξε με νίκη των Θεσσαλών με σκορ 3-2. Κανείς δεν περίμενε ότι το παιχνίδι θα έχει τέτοια δραματική εξέλιξη αλλά ο αρνητικός πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο διαιτητής κ.Μπίκος που ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των Θεσσαλονικέων [τραυματίστηκαν οι Παραπραστανίτης και Ψωφάκης] με αποτέλεσμα να κινδυνέψει να τιναχτεί το παιχνίδι στον αέρα. Στο 10’ ο Μαρδάνης με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ για τα Τρίκαλα ενώ έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ έγραψε το 2-0. Ο αγώνας όμως πήρε «φωτιά» στην επανάληψη όταν στο 58’ ο Τσιραμπίδης μείωσε την διάφορα και στο 75’ ο Τομπατζής ισοφάρισε σε 2-2. Στο 84’ ο διαιτητής έδωσε φάουλ στα Τρίκαλα και ξαφνικά ο Τομπατζής γρονθοκόπησε τον Ζήκο. Ο διαιτητής έδειξε κόκκινη κάρτα στον παίκτη της Καλαμαριάς και πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Το εκτέλεσε ο Μαντέλας και έγραψε το τελικό 3-2. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 70’ «φίλαθλος» μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και κτύπησε τον επόπτη κ.Αμπελίδη ευτυχώς όχι σοβαρά. Στο τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής κ.Θεοφάνης έβρισε χυδαία τον κ.Μπίκο από την Χαλκιδική ο οποίος επίσης τα «άκουγε» από τους ανθρώπους των Τρικάλων. Καλύτερος παίκτης ο Μαντέλας ενώ το ακολούθησαν σε απόδοση οι Μαρδάνης και Παραπραστανίτης.

ΣΚΟΡΕΡ – 10’ Μαρδάνης [1-0], 16’ Μαρδάνης [2-0], 58’ Τσιραμπίδης [2-1], 75’ Τομπάτζης [2-2], 85’ Μαντέλας .πεν. [3-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Μακρής, Μαντέλας, Μπουκουβάλας, Μπακάλης, Μπατάλας, Μαρδάνης, Παπαγεωργίου, Ζήκος, Παραπραστανίτης, Ψωφάκης, Κοσμάς.

1980-1981 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

5 Απριλίου, 1981 Γήπεδο Τρικάλων
Σε ένα θαυμάσιο και αθλητικότατο ματς τα Τρίκαλα νίκησαν τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο ενώ η Καλαμαριά απέδωσε καλύτερα εις την επανάληψη. Τα Τρίκαλα σημείωσαν το πρώτο τους τέρμα μόλις στο πρώτο λεπτό της συνάντησης με τον Πάτρα. Στο 26’ ο Μαρδάνης πέτυχε το 2-0 ενώ στο 33’ ο Ζήκος είχε την ευκαιρία να δώσει διαστάσεις θριάμβου στο σκορ αλλά το πέναλτι που χτύπησε απέκρουσε εκπληκτικά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα, Νταλακούδης. Στο 40’ ο Ζήκος στην προσπάθεια να επανόρθωσε το λάθος του επεχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή που «σημάδεψε» το δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη όμως οι Θεσσαλονικείς μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την άσχημη εικόνα που παρουσίασαν στο πρώτο μέρος. Έχασαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά μείωσαν το σκορ στο 73’ με τον Παναγιωτίδη. Διακρίθηκαν από τα Τρίκαλα οι Πάτρας, Μπακάλης και Μαρδάνης. Καλή η διαιτησία του κ.Σταμπουλιάδη του συνδέσμου Πειραιά.

ΣΚΟΡΕΡ – 1’ Πάτρας [1-0], 26’ Μαρδάνης [2-0], 73’ Παναγιωτίδης [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Μαντέλας, Μπατάλας, Μπακάλης, Ζορμπάς, Μαρδάνης, Αναστασίου, Πάτρας, Λαγάρας, Βολοτάσιος [Κωστούλας], Ζήκος [Παζαίτης].

1981-1982 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Δεκεμβρίου, 1981 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ 1-0
Τα Τρίκαλα μετά από τις τελευταίες τους ανεπιτυχείς εμφανίσεις τους πήραν βαθιά ανάσα για την συνέχεια του μαραθωνίου της Β’ Εθνικής κερδίζοντας με 1-0 τον ισχυρό Απόλλωνα Καλαμαριάς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Πάτρας στο 20’. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και ενώ πρόσεχαν ιδιαίτερα την αμυντική τους γραμμή επιθετικά έφταναν πολύ κοντά στην επιτυχία ενός ακόμη τέρματος αλλά οι κυνηγοί τους δεν είχαν την κατάλληλη ψυχραιμία. Εν πάση περιπτώσει, τα Τρίκαλα άρεσαν σαν ομάδα και πήραν μια δίκαια και καθαρή νίκη απέναντι στην Καλαμαριά που απογοήτευσε με την εμφάνιση της. Από τους «κυανέρυθρους» ξεχώρισαν οι Ιακωβάκης, Πάτρας, Παπαγεωργίου και Μπατάλας. Παρόν στο γήπεδο 2.000 θεατές.

ΣΚΟΡΕΡ – 20’ Πάτρας [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Μαντέλας, Ζορμπάς, Κατσαρός [Μπουκουβάλας], Μπατάλας, Ιακωβάκης, Λαγάρας, Αναστασίου, Αναγνώστου, Πάτρας, Κωστούλας [Καλαμάτας].

1982-1983 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

14 Νοεμβρίου, 1982 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ 1-1
Αν και έπαιξαν σπουδαίο ποδόσφαιρο, τα Τρίκαλα παραχώρησαν ισοπαλία με σκορ 1-1 στον φιλοξενούμενο Απόλλωνα Καλαμαριάς. Το αποτέλεσμα αδικεί αφάνταστα την τοπική ομάδα αφού έχασε σπάνιες ευκαιρίες για γκολ, ενώ είχε την υπεροχή σ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Σημαντικότερες από τις χαμένες ευκαιρίες ήταν του Γκένα στο 48’ και στο 60’ και μια κεφαλιά του Κρικέλη στο 62’ την οποία απέκρουσε ο Παναγής πάνω στην γραμμή. Στο 35’ τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με τον Γκένα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Θωμαϊδη σε σουτ του Μπουκουβάλα. Ο Απόλλων ισοφάρισε στο 80’ με κεφαλιά του Τουμπουλίδη. Διακρίθηκαν από τους γηπεδούχους οι Κρικέλης, Ιακωβάκης και Γκένας. Καλή η διαιτησία του κ.Πανάγου ο οποίος έδειξε πέντε κίτρινες κάρτες και απέβαλε στο 65’ τον Σιδηρόπουλο της Καλαμαριάς.

ΣΚΟΡΕΡ – 35’ Π.Γκένας [1-0], 80’ Τουμπουλίδης [1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Μαντέλας, Σίσκος, Κρικέλης, Μπατάλας, Αναστασίου, Λαγάρας, Δήμου [Γκαντιάς], Αναγνώστου [Κωστούλας], Ιακωβάκης, Π.Γκένας.

1991-1992 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

29 Μαρτίου, 1992 Γήπεδο Τρικάλων
Έκπληξη στα Τρίκαλα όπου η γηπεδούχος ομάδα νίκησε τον πρωτοπόρο και αήττητο Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 2-1 ύστερα από παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον και ένταση. Τα Τρίκαλα αγωνιστήκαν ψυχωμένα, κάνοντας μια προσπάθεια να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα ενώ η Καλαμαριά απογοήτευσε με την εμφάνιση της και δεν δικαιολόγησε την υψηλή της βαθμολογική θέση. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ σχετικά νωρίς με τέρμα που σημείωσε ο Παπαευαγγέλου στο 12’. Εννέα λεπτά όμως πριν την λήξη ο Μπαλτίδης ισοφάρισε για τους Θεσσαλονικείς. Στην επόμενη όμως φάση ο βετεράνος Γιάννης Βαλαώρας πέτυχε το νικητήριο γκολ των Τρικάλων μέσα σε πανδαιμόνιο. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κολτσίδας, Λούκας και Βαλαώρας χωρίς βέβαια να υστερήσει κανείς. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Γαρεφάλου.

ΣΚΟΡΕΡ – 12’ Παπαευαγγέλου [1-0], 81’ Μπαλτίδης [1-1], 82’ Βαλαώρας [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαλάτος, Πράππας, Λούκας, Κολτσίδας, Μιλέφσκι, Παπαευθυμίου [Ντότσης], Νικολαΐδης, Παπαευαγγέλου, Βαλαώρας, Γιαννακόπουλος [Μαυροδήμος], Ρούσσας.

1995-1996 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

3 Μαρτίου, 1996 Γήπεδο Τρικάλων
Σημαντικό βήμα στην προσπάθεια που κάνουν να απομακρυνθούν από την ζώνη του υποβιβασμού έκαναν τα Τρίκαλα κερδίζοντας με σκορ 1-0 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Ο αγώνας που παρακολούθησαν περίπου 4.000 θεατές τα είχε όλα. Γκολ, φάσεις, δύναμη, αγωνία αλλά και δυο αποβολές που δεν επηρέασαν όμως την εξέλιξη του παιχνιδιού. Τα Τρίκαλα εμφανιστήκαν ψυχωμένα και αποφασισμένα για την νίκη και το κατάφεραν χάρη σε τέρμα που πέτυχε στο 17’ ο Θεοδοσιάδης όταν από φάουλ του Κνέζεβιτς, ο Καρασαββίδης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα προς στα δίχτυα του Γκιτσιούδη και ο υψηλόσωμος Θεοδοσιάδης επίσης με κεφαλιά σιγούρεψε το γκολ. Η Καλαμαριά με ηγέτες του αμυντικούς Τσουλουκίδη και Καβακά έδειξε πολύ καλά στοιχεία, έχασε ευκαιρίες και αν ήταν πιο τυχερή, θα μπορούσε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 7’ ο Μαλιούφας των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύτηκε λάθος του Τερζή αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Κατσιαούνη από πλεονεκτική θέση. Στο 43’ ο Φαμπρίτσιο με σουτ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ ενώ στο 44’ ο Γκιλέκας έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0. Στο 65’ ο Γκιτσιούδης μπλόκαρε με δυσκολία κεφαλιά του Γκιλέκα ενώ στο επόμενο λεπτό ο Καρασαββίδης σε τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον παλαίμαχο τερματοφύλακα της Καλαμαριάς. Στο 80’ ο Μαλιούφας της Καλαμαριάς από καλή θέση και με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω σε αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ. Στο 89’ ο διαιτητής κ.Ηλιάδης ο οποίος ήταν άριστος απέβαλε για λογομαχία τους Μουστακίδη και Τσουλουκίδη. Καλύτεροι από τους «κυανέρυθρους» υπήρξαν οι Μουστακίδης, Τερζής, Θεοδοσιάδης και Καρασαββίδης.

ΣΚΟΡΕΡ – 17’ Θεοδοσιάδης [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Μουστακίδης, Θεοδοσιάδης, Τερζής, Μαλιούφας, Τσόπτσης, Βάσι [Πρεκαντές], Γκιλέκας, Καρασαββίδης [Στοϊνοβιτς], Κνέζεβιτς, Καραϊσκος [Αγγελόπουλος].

1996-1997 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

6 Οκτωβρίου, 1996 Γήπεδο Τρικάλων
Πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ του 1-0, τα Τρίκαλα επικράτησαν του Απόλλων Καλαμαριάς και πέτυχαν τα «δυο στα δυο». Σε έναν αγώνα που διεξήχθη κάτω από δυνατή βροχή και υπό το βλέμμα 3.000 περίπου θεατών, οι γηπεδούχοι σκόρπισαν ενθουσιασμό με την εμφάνιση τους απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο που έπαιξε κυρίως με αντεπιθέσεις. Το νικητήριο τέρμα των Τρικάλων σημειώθηκε στο 10’ όταν ο Μιρίλοβιτς εκτέλεσε κόρνερ απ’ ευθείας στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μίρτσου ο οποίος έκανε τραγικό υπολογισμό και ευθύνεται για το τέρμα αυτό αφού έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Στο 32’ ο Ιορδανίδης απέφυγε δυο αμυντικούς και σούταρε αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από αμυντικούς της Καλαμαριάς ενώ στο 35’ ο Κάκογλου με σουτ ανάγκασε τον Κατσιαούνη σε δύσκολη επέμβαση. Δυο λεπτά αργότερα ο Πολυζωϊδης με σουτ «βρήκε» το οριζόντιο δοκάρι του Μίρτσου ενώ στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 63’ ο Μίρτσος αποσόβησε βέβαια τέρμα σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπάνε Μιρίλοβιτς. Η Καλαμαριά απάντησε σχεδόν αμέσως όταν ο Κατσιαούνης αυτή τη φορά απέκρουσε σωτήρια σε ατομική προσπάθεια του Βλαχούδη. Στο 67’ ο Πολυζωϊδης με πλασέ ξαναέστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μίρτσου ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Νάκου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κατσιαούνη. Στο 79’ ο διαιτητής κ.Σωτηρόπουλος απέβαλε τον Φαμπρίτσιο της Καλαμαριάς ενώ στο 88’ ο Λαζαρίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν το σουτ που επιχείρησε έφυγε μόλις άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ – 10’ Μιρίλοβιτς [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Θεοδοσιάδης, Κυζιρίδης, Α.Τερζής, Ζάρρας, Εξηνταφώτης, Μουστακίδης, Στοϊνοβιτς [Λαζαρίδης], Ιορδανίδης [Γκαϊτς], Μιρίλοβιτς [Τσιούκας], Πολυζωϊδης.

1997-1998 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

10 Μαΐου, 1998 Γήπεδο Τρικάλων
Βαθμό «χρυσάφι» κατέκτησε ο Απόλλωνας Καλαμαριάς μέσα στα Τρίκαλα μοιράζοντας βαθμούς και εντυπώσεις με την τοπική ομάδα στην αναμεταξύ τους συνάντηση που έληξε με σκορ 1-1. Βέβαια οι Λύκοι νίκησαν επίσης και πλέον η Καλαμαριά νιώθει την «καυτή» παρουσία τους. Η πρωινή βροχόπτωση είχε μετατρέψει το γήπεδο των Τρικάλων σε βούρκο και οι προσπάθειες των παικτών δυσκολεύτηκαν. Παρ’ όλες τις αντίξοες συνθήκες και οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και διαφήμισαν το ποδόσφαιρο. Στο 18’ ο Γκανάς τροφοδότησε τον Ντάμπιτς το σουτ του οποίου κατέληξε λίγο άουτ ενώ στο 43’ ο Ζαφείρης μπλόκαρε με δυσκολία κεφαλιά του Λίνδρα. Στο 46’ ο Γκανάς σούταρε από κοντά αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Κοέντας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Ντάμπιτς από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζαφείρης έσωσε την εστία του από βέβαια παραβίαση όταν ο Λιόφτης βρέθηκε μόνος του και πλάσαρε πάνω στον νεαρό πορτιέρο των Τρικάλων. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 81’ όταν ο Ζαφείρης ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Μπαλτίδη και ο Στρατηλάτης αξιοποίησε το πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής κ.Νάκος. Από τους «κυανέρυρθους» διακρίθηκαν οι Πράππας, Γκανάς, Ζαφείρης, Ντάμπιτς και Α.Αγγελόπουλος.

ΣΚΟΡΕΡ – 47’ Ντάμπιτς [1-0], 81’ Στρατηλάτης .πεν.[1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαφείρης, Τσόπτσης, Γκανάς, Πράππας, Α.Αγγελόπουλος, Κουτάκος [Κουρτζέγια], Ζάρρας, Θεοδοσιάδης, Ε.Αγγελόπουλος [Μπέκας], Τσιούκας, Ντάμπιτς [Οικονόμου].

1998-1999 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

9 Μαΐου, 1999 Γήπεδο Τρικάλων
Ακόμη ένα σημαντικό βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου και φυσικά την εξασφάλιση μιας θέσης που οδηγεί στα μεγάλα σαλόνια του Ελληνικού ποδοσφαίρου έκαναν τα Τρίκαλα κερδίζοντας άνετα τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 3-1. Το παιχνίδι ήταν ένας πραγματικός μονόλογος των γηπεδούχων και θα μπορούσαν να πετύχουν πολλά περισσότερα γκολ αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν επιθετικά το παιχνίδι και στο 15’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν ο Μουρατίδης έκανε μια σέντρα ακριβείας και ο επερχόμενος Ιορδανίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γουμάγια. Στο 42’ ο Αγγελόπουλος έβγαλε μια έξυπνη μπαλιά στον Ιορδανίδη και αυτός με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των Τρικαλινών φίλαθλων. Στο 49’ έγινε το 3-0 όταν ο Βάσιτς εκτέλεσε κόρνερ και ο Πράππας με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γουμάγια. Στο 61’ τα Τρίκαλα θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τέταρτο τέρμα αλλά η κεφαλιά του Ρόντιτς ύστερα από σέντρα του Βάσιτς βρήκε το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Το τελικό 3-1 σημειώθηκε από τον Παρμαξίδη που πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία. Από τους «κυανέρυθρους» διακρίθηκαν οι Ιορδανίδης, Χλωρός, Πράππας και ο Μάκης Αγγελόπουλος. Άριστη η διαιτησία του κ.Καλύβα από την Βοιωτία.

ΣΚΟΡΕΡ – 14’ Ιορδανίδης [1-0], 42’ Ιορδανίδης [2-0], 49’ Πράππας [3-0], 84’ Παρμαξίδης [3-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Ε.Αγγελόπουλος, Παχατουρίδης, Πράππας, Λαγούλιας, Κώτσιος [Βάσιτς], Καραπέτσας, Μουρατίδης, Ιορδανίδης [Ρόντιτς], Μιρίλοβιτς [Γκανάς], Χλωρός

2000-2001 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

21 Απριλίου, 2001 Γήπεδο Τρικάλων
Με την ψυχή στο στόμα τα Τρίκαλα κατάφεραν να επιβληθούν στην έδρα τους στον Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 1-0. Το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή κ.Παπαδογούλα βρήκε τους γηπεδούχους απόλυτα ευχαριστημένους από το αποτέλεσμα καθώς πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα εν όψη της δύσκολης συνέχειας. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Φοιρού προσπάθησαν με σφιχτή άμυνα και με αντεπιθέσεις να κατακτήσουν θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν τα κατάφεραν. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα Τρίκαλα να είναι πιο δραστήρια από τους αντίπαλους τους αλλά να υστερούν στην τελική προσπάθεια. Τόσο το σουτ του Μάγκανε στο 11’ όσο και το πλασέ του Μέλλου στο 45’ δεν βρήκαν στόχο. Στο δεύτερο ημίχρονο επαναλήφθηκε ακριβώς το ίδιο σκηνικό. Στο 48’ ο Σπυράκος δεν μπόρεσε με σουτ να νικήσει τον πολύ σταθερό Κουτσόπουλο ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 74’ όταν ο Τζιώκας έφυγε μόνος του αλλά το πλασέ που πραγματοποίησε μπλόκαρε με δυσκολία ο Ζαφείρης. Το πολυπόθητο τέρμα των Τρικάλων σημειώθηκε στο 92’ όταν ο Κονάτε έβγαλε σέντρα και ο προωθημένος Μπαντάς με ευθύβολο σουτ πέτυχε το τελικό 1-0. Η Καλαμαριά έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να ισοφαρίσει στο 94’ αλλά η κεφαλιά του Ντουντού πέρασε μόλις άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ – 92’ Μπαντάς [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαφείρης, Μοσχής [Ντε Σούζα], Παπαευθυμίου [Μητροφάνης], Μπαντάς, Μαχαιρίδης, Μανίκας, Γ.Εφεντόπουλος [Σπυράκος], Κονάτε, Τόνκοβιτς, Μάγκανε, Μέλλος.

2017-2018 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

2 Δεκεμβρίου, 2017 Γήπεδο Τρικάλων
Το διπλό στην έδρα του Παναιγιάλειου και η πρόκριση στους «16» του κυπέλλου φαίνεται πως ήταν ευχάριστη παρένθεση για τα Τρίκαλα, που πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση και έμειναν στο 0-0 με τον Απόλλων Καλαμαριάς. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την καλύτερη φάση στο πρώτο μέρος. Συγκεκριμένα στο 23’ Ν’Λουντούλου μετά από σέντρα του Γεωργιάδη με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Αποστολίδη. Η πίεση της Καλαμαριάς συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με το 0-0 να μένει όμως. Ίδια ήταν η εικόνα και στην επανάληψη, με τον Απόλλωνα του Δημήτρη ΚαλαΊτζίδη να είναι ανώτερος από τους «κυανέρυθρους» και να απειλεί στο 68’ με τον Αποστολίδη να σώζει το πλασέ του Λιόνη. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά στο 81’ ο Πάνος δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και έτσι το παιχνίδι κύλησε μέχρι τέλος χωρίς να έχουμε κάποιο τέρμα και το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Διαιτητής ο κ.Κιοτζένης. Κατά την διάρκεια του ματς, αρκετοί φίλαθλοι των Τρικάλων αποδοκίμασαν την ομάδα και τον προπονητή Σωτήρη Αντωνίου. Ο προπονητής μάλιστα μετά την αναμέτρηση δήλωσε την παραίτηση του αλλά η διοίκηση του σωματείου με ανακοίνωση, δεν την έκανε δεκτή.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Γιαννίτσης, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Τεγούσης, Ντίνας [Γροντής], Ντιατά [Καπός], Μπουντόπουλος [Τσίπρας], Τόμιτς.

2018-2019 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

17 Φεβρουαρίου, 2019 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ 0-1
Δίχως να εντυπωσιάσει με την απόδοση του, έχοντας όμως ουσία, ο Απόλλων Πόντου Καλαμαριάς νίκησε με σκορ 0-1 τον ΑΟΤ στα Τρίκαλα και σημείωσε τη δεύτερη διαδοχική του επικράτηση σε λίγες μέρες, μετά την νίκη του σε βάρος του Εργοτέλη. Ο νέος προπονητής των Τρικάλων Μίλος Κόστιτς ξεκίνησε με το «αριστερό» στον πάγκο των Θεσσαλών, οι οποίοι έκαναν πολύ κακή εμφάνιση στο ντεμπούτο επίσης του Γουέρε και Άντρονικ. Ο τελευταίος μάλιστα άφησε την ομάδα του με έναν παίκτη λιγότερο στο 85’ όταν δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή κ.Μπαϊλη. Οι «κυανέρυθροι» αδυνατούσαν να φτάσουν σε τελική προσπάθεια και εν τέλει η ομάδα της Καλαμαριάς «χτύπησε» στο 79’. Ο Αμαραντίδης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Πουρτουλίδη έκανε το 0-1, το οποίο χάρισε την νίκη στο Ποντιακό συγκρότημα. Στο τέλος μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους αλλά ο Ταϊρης έπεσε στα πόδια του Κυβελίδη πριν αυτός εκτελέσει για το 0-2. Μετά το τέλος του παιχνιδιού υπήρξαν έντονες αποδοκιμασίες προς τους παίκτες και προπονητή των Τρικάλων.

ΣΚΟΡΕΡ – 79’ Αμαραντίδης [0-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ταϊρης, Πάνος, Ντόσης, Ντιαλό, Γκότοβος, Άντρονικ, Τριανταφυλλάκος, Συμελίδης [Καπός], Μαρκόφσκι, Γουέρε [Γκουγκούδης], Σισέ [Υψηλός]