Εξαιρετική η προιστορία για τον ΑΟ Τρίκαλα στα εντός με τη Βέροια

ΑΟ Τρίκαλα και Βέροια θα αναμετρηθούν την Κυριακή με γηπεδούχους τους κυανέρυθρους για 22η συνολικά φορά.

Η προιστορία μεταξύ των δύο ομάδων είναι μεγάλη, καθώς έχουν αναμετρηθεί σε πολλές κατηγορίες, με τα Τρίκαλα να έχουν εξαιρετική παράδοση, καθώς στις προηγουμενες 21 αναμετρήσεις μετρούν 13 νίκες, 4 ήττες, ενώ άλλα 4 παιχνίδια έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα.

Ας δούμε την προιστορία των αγώνων ΑΟ Τρίκαλα-Βέροια, μέσα από το πληρέστατο αρχείο του καθηγητή συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη:

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ

1963-1964 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

22 Μαρτίου, 1964 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 2-0
Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, τα Τρίκαλα κατόπιν εκπληκτικής εμφάνισης επιβλήθηκαν της Βέροιας με 2-0. Παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο με ζωντάνια και αρκετά πρακτικά τα Τρίκαλα έφτασαν δίκαια στην νίκη ενώ έχασαν πολλές ευκαιρίες να σημειώσουν και άλλα τέρματα. Οι παίκτες της τοπικής ομάδας έδειξαν ότι έχουν όλες τις δυνατότητες όχι μόνο να βγουν πρωταθλητές στον όμιλο αλλά και να προκριθούν στην Α’ Εθνική. Το πρώτο σημειώθηκε στο 38’ όταν ο Κακαβίτσας μπήκε μέσα στην περιοχή της Βέροιας, πάσαρε στον Πουλιάνα ο οποίος με ισχυρό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σαμαρά. Το δεύτερο γκολ των Τρικάλων σημειώθηκε στο 74’ όταν ο Καλατζής άνοιξε μπαλιά για τον Κακαβίτσα ο οποίος έκανε σέντρα και ο Πουλιάνας με καρφωτή κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 2-0. Νωρίτερα στο 39’ ο Λύμπος με εξαιρετική εκτίναξη έσωσε την εστία από βέβαια παραβίαση ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Καλατζής με φοβερό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή «σημάδεψε» το δεξί κάθετο δοκάρι της Βέροιας. Καλύτεροι της νικήτριας ομάδας οι Μακρής, Λύμπος, Κλαπανάρας και Χαριτίδης. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ.Τσαλόγλου από τις Σέρρες.

ΣΚΟΡΕΡ – 38’ Πουλιάνας [1-0], 74’ Πουλιάνας [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Λύμπος, Πανταζής, Μακρής, Κλαπανάρας, Κόκκαλης, Τζελαλίδης, Καλατζής, Χαριτίδης, Πουλιάνας, Καρακούσης, Κακαβίτσας.

1966-1967 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

19 Φεβρουαρίου, 1967 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 2-1
Μεγάλο βήμα προς την σωτηρία της έκανε η ομάδα των Τρικάλων, η οποία μετά από σκληρή μάχη υπέταξε την Βέροια με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με ιδιαίτερο πάθος και κατόρθωσαν να πανηγυρίσουν την δίκαια επικράτηση τους. Στο 14’ ο Ζαφειρόπουλος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της φιλοξενούμενης εστίας ενώ επτά λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα άνοιξαν το σκορ με το έξυπνο σουτ του Ραχαβέλια. Στο 23’ ο Μήττας της Βέροιας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει αφού το πλασέ του μπλόκαρε πάνω στην γραμμή ο Πανταζής. Στο 48’ ο γρήγορος Ραχαβέλιας βγήκε από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε την σέντρα όπου στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Ζαφειρόπουλος, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Ένα τέταρτο αργότερα ο Παπαδόπουλος εκμεταλλευόμενος λάθος του τερματοφύλακα Καραισαρίδη μείωσε για λογαριασμό της Βέροιας που έμελε να είναι και το τελικό σκορ. Από τα Τρίκαλα ξεχώρισαν οι Τόσκας, Πανταζής, Καραισαρίδης, Συνάτκας και ο εξτρέμ Ραχαβέλιας. Άριστη η διαιτησία του Αυστριακού κ.Σράμ.

ΣΚΟΡΕΡ – 21’ Ραχαβέλιας [1-0], 48’ Ζαφειρόπουλος [2-0], 63’ Παπαδόπουλος [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καραισαρίδης, Πανταζής, Νίκας, Μπρουζούκης, Τόσκας, Μαυρίκος, Συνάτκας, Ζαφειρόπουλος, Χαριτίδης, Καλατζής, Ραχαβέλιας.

1968-1969 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

6 Ιουνίου, 1969 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 1-0
Τα Τρίκαλα σημείωσαν μια άνευ αντικρίσματος νίκη γοήτρου επί της Βέροιας με σκορ 1-0. Το παιχνίδι ήταν μέτριο αφού ο άνεμος επηρέασε κατά πολύ τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών αλλά και ότι οι δυο ομάδες έπαιξαν διστακτικά και επιπόλαια. Το πρώτο ημίχρονο ιδίως δεν ικανοποίησε τους φίλαθλους που βρεθήκαν στο γήπεδο των Τρικάλων και η μόνη φάση που σημειώθηκε ήταν στο 3’ όταν ο Μασσάδης απέκρουσε σουτ του Μπεβενίου. Στο δεύτερο ημίχρονο τα Τρίκαλα μπήκαν σαφώς πιο δυνατά και αποφασιστικά και κατάφεραν να πετύχουν το τέρμα που τους χάρισε την νίκη. Στο 63’ ο Καλατζής μπήκε στην μεγάλη περιοχή της Βέροιας και ανατράπηκε από τον Θεοδωρίδη. Το πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής κ. Κούγιας μετέτρεψε σε γκολ ο Μπεβενίου. Μετά το γκολ η Βέροια προσπάθησε να ισοφαρίσει και το παιχνίδι έγινε δραματικό και επεισοδιακό. Τελικά έμεινε το 1-0. Διακρίθηκαν από τα Τρίκαλα ιδιαίτερα οι Νίκας, Μπεβενίου και Καλατζής ενώ από την Βέροια ο Κουσουλάκης.

ΣΚΟΡΕΡ – 63’ Μπεβενίου πεν. [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ψωμιάδης, Πανταζής, Κόκκαλης, Μαυρίκος [Χαριτίδης], Τόσκας, Νίκας, Γρηγορίου, Ζάχος, Καλατζής, Μπεβενίου, Μυλωνάς.

1969-1970 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ

4 Φεβρουαρίου, 1970 Γήπεδο Τρικάλων 4ος προκριματικός αγώνας
Σπουδαία νίκη σημείωσε η ομάδα των Τρικάλων που απέκλεισε την Βέροια στον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος με σκορ 2-0. Οι Θεσσαλοί παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο κατόρθωσαν να εκμεταλλευτούν δυο από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν και πήραν μια δικαία πρόκριση. Η Βέροια απογοήτευσε με την εμφάνιση της και σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα αδικεί τα Τρίκαλα που έχασε πολλές φάσεις και έδειξε μια ολοκληρωμένη ομάδα. Το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων σημειώθηκε μόλις στο 7’ όταν ο Συνάτκας μεταβίβασε στον Καλατζή ο οποίος με πολύ ωραίο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μασάδη. Η Βέροια απείλησε μόλις μια φορά στον αγώνα και συγκεκριμένα στο 23’ όταν ο Νίκας απόκρουσε σωτήρια πάνω στη γραμμή. Στο 38’ ο Καλατζής ξεκίνησε με «θυελλώδης» επίθεση για τα Τρίκαλα και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Συνάτκα που με δυνατό σουτ σημείωσε το τελικό 2-0. Στο 55’ ο Μπεβενίου εξαπέλυσε δυνατό σουτ το οποίο προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι της Βέροιας ενώ οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να παίξουν με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά λόγου τραυματισμού του Παπασίμου. Με λάθη η διαιτησία του κ.Μαρμαροτούρη.

ΣΚΟΡΕΡ – 7’ Καλατζής [1-0], 38’ Συνάτκας [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ψωμιάδης, Παπασίμος, Μάγος, Θεοτοκάτος, Νίκας, Μαυρίκος, Χαριτίδης, Συνάτκας, Μπεβενίου [Κοκκοτούλης], Καλατζής [Τσάτσος], Μυλωνάς.

1971-1972 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

3 Οκτωβρίου, 1971 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 1-1
Αγωνιζόμενη αμυντικά κατά το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Βέροια κατόρθωσε να αποσπάσει ισοπαλία με σκορ 1-1 από τα Τρίκαλα εις την Θεσσαλική πόλη. Η ομάδα των Τρικάλων διατήρησε την εδαφική πρωτοβουλία αλλά λόγω υπερβολών των κυνηγών της και λόγω της καλής αμυντικής διάταξης των φιλοξενουμένων δεν κατάφερε να πάρει τους βαθμούς της νίκης. Στο σκορ προηγήθηκε η τοπική ομάδα δια του Γεωργίτση στο 75’ και ενώ όλα έδειχναν ότι θα κερδίσει το ματς, η Βέροια σε μια ξαφνική αντεπίθεση ισοφάρισε με τον Μιμίδη. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν οι Κοντάκης, Νίκας και Σιδηρόπουλος. Διαιτητής ο κ.Δίζλας.

ΣΚΟΡΕΡ – 75’ Γεωργίτσης [1-0], 84’ Μιμίδης [1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σιδηρόπουλος, Θεοδοσόπουλος, Μυλωνάς, Χόνδρος, Νίκας, Γεωργίτσης, Κατσιάκος [Παπασίμος], Συνάτκας, Φωτόπουλος, Καλατζής, Κοντάκης.

1973-1974 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

31 Μαρτίου, 1974 Γήπεδο Τρικάλων
Με ηγέτη τον Ασλάνογλου ο οποίος επέτυχε και τα δυο γκολ της ομάδας του, τα Τρίκαλα κέρδισαν την Βέροια με σκορ 2-1. Το παιχνίδι στο Εθνικό Στάδιο Τρικάλων υπήρξε συγκλονιστικό και διεξήχθη παρουσία 2.500 θεατών, οι οποίοι βέβαια έμειναν πλήρης ικανοποιημένοι από το θέαμα που παρακολούθησαν. Η ομάδα των Τρικάλων ήταν καλύτερη και ιδιαίτερα εις το δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε δικαίως της Βέροιας, η οποία αγωνίστηκε με πάθος και κυνήγησε με πείσμα την νίκη κάτι που όμως τελικά δεν το κατάφερε. Ο Λιόλιος άνοιξε το σκορ για την Βέροια αλλά στο 34’ ο Ασλάνογλου ισοφάρισε για τα Τρίκαλα. Στο 52’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής χάρισε την νίκη στην ομάδα του πετυχαίνοντας και δεύτερο τέρμα. Διαιτητής της συνάντησης ο κ.Σαραλιώτης.

ΣΚΟΡΕΡ – 22’ Λιόλιος [0-1], 34’ Ασλάνογλου [1-1], 52’ Ασλάνογλου [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Θεοδοσόπουλος, Μυλωνάς, Χονδρός, Νίκας, Μπακάλης, Ασλάνογλου, Κατσιάκος [Γεωργίτσης], Καραγεωργίου, Παραπραστανίτης, Συνάτκας.

1975-1976 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

21 Δεκεμβρίου, 1975 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 2-4
Σαν θύελλα πέρασε μέσα από τα Τρίκαλα η Βέροια, κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 2-4 και μείωσε την διάφορα της από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό Βόλου σε δυο βαθμούς. Η νίκη της Βέροιας υπήρξε δικαία αφού ήταν σαφώς καλύτερη των γηπεδούχων. Τα Τρίκαλα έκαναν κακή εμφάνιση και ιδίως στην άμυνα. Το σκορ άνοιξε ο κορυφαίος των γηπέδων Υφαντίδης λίγο μετά το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο ίδιος σημείωσε και δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε όμως με τέρμα που σημείωσε ο Καλατζής μειώνοντας το σκορ. Στο 62’ ο Σιούτης έγραψε το 1-3 αλλά δυο λεπτά πριν την λήξη ο διακριθέντος Καλατζής μείωσε και πάλι για λογαριασμό των γηπεδούχων. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σιούτης επέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα σφραγίζοντας την νίκη των Ημαθιωτών. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Κυριακίδη.

ΣΚΟΡΕΡ – 11’ Υφαντίδης [0-1], 18’ Υφαντίδης [0-2], 31’ Καλατζής [1-2], 62’ Σιούτης [1-3], 88’ Καλατζής [2-3], 89’ Σιούτης [2-4]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Παπασίμος [Κολώνας], Γεωργίτσης, Μαρδάνης, Καραγεωργίου, Μπακάλης, Ζήκος [Συνάτκας], Χονδρός, Καλατζής, Κατσιάκος, Παραπραστανίτης.

1976-1977 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

20 Μαρτίου, 1977 Γήπεδο Τρικάλων
Τα Τρίκαλα θριάμβευαν επί της Βέροιας με σκορ 2-1 μπροστά σε 10.000 ενθουσιώδης φιλάθλους της τοπικής ομάδας. Το αποτέλεσμα αδικεί την Θεσσαλική ομάδα, η οποία δικαιούταν να κερδίσει με ευρύτερο σκορ την πρωτοπόρος ομάδα της Β’ Εθνική που έδειξε λίγα πράγματα στο παιχνίδι. Τα Τρίκαλα που ξεκίνησαν με τρομερό πάθος προηγήθηκαν στο 11’ με τον Λαγάρα μετά από ωραία πάσα του Χονδρού. Δέκα λεπτά αργότερα ο Χονδρός με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μασάδη αλλά στην επαναφορά ο Λαγάρας για δεύτερη φορά παραβίασε την εστία της Βέροιας. Στο 36’ και ο 53’ ο Μπατάλας έχασε σπουδαίες ευκαιρίες να τριπλασιάσει τα τέρματα των Τρικάλων ενώ στο 81’ ο παλαίμαχος παίκτης του Άρη και αρχηγός της Βέροιας, Άγγελος Σπυρίδων μείωσε την διάφορα από θέση όμως οφσάιντ που ο διαιτητής κ.Μιχαλόπουλος αγνόησε. Στο 89’ αποβλήθηκε ο σκόρερ Λαγάρας. Έξοχοι για την ομάδα των Τρικάλων οι Μυλωνάς, Καραγεωργίου, Χονδρός και Λαγάρας.

ΣΚΟΡΕΡ – 11’ Λαγάρας [1-0], 21’ Λαγάρας [2-0], 81’ Σπυρίδων [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Κολώνας, Μυλωνάς, Μπακάλης, Καραγεωργίου, Παραπραστανίτης, Λαγάρας, Μπατάλας [Μαρδάνης], Χονδρός, Κατσιάκος, Ψωφάκης [Κοσμάς].

1978-1979 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

3 Δεκεμβρίου, 1978 Γήπεδο Τρικάλων
Μετά από εννέα αγωνιστικές τα Τρίκαλα σημείωσαν την δεύτερη τους νίκη εις το φετινό πρωτάθλημα καταβάλλοντας την ομάδα της Βέροιας με σκορ 1-0. Το μοναδικό και νικητήριο τέρμα σημείωσε στο 21’ ο Ψωφάκης. Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού αλλά ούτε την διάφορα δυναμικότητας αφού η νικήτρια ήταν καλύτερη, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και έπρεπε να είχε κερδίσει με ευρύτερο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν αμυντικά και ακόμη μετά το γκολ που δέχτηκαν δεν άλλαξαν τακτική. Βέβαια στο 89’ ο Παπαευθυμίου πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση να σώσει την εστία του σε σουτ του Παπατζίκου. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κοσμάς με κεφαλιά βρήκε την δοκό του Μασσάδα. Καλύτερος παίκτης των Τρικάλων αλλά και του γηπέδου ο Ψωφάκης ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Μαντέλας, Μυλωνάς και Ζήκος. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Παυλίδη.

ΣΚΟΡΕΡ – 21’ Ψωφάκης [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Μαντέλας, Μυλωνάς, Μπατάλας, Μπακάλης, Ζήκος, Παραπραστανίτης, Ψωφάκης, Κοσμάς, Παπαγεωργίου, Παζαίτης [Φάσσας][Μαρδάνης].

1979-1980 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

9 Μαρτίου, 1980 Γήπεδο Τρικάλων
Σε λασπομαχία εξελίχτηκε το παιχνίδι μεταξύ των Τρικάλων και της Βέροιας που έληξε με νικήτρια τους Θεσσαλούς με σκορ 2-0. Η καταρρακτώδης βροχή που έπεσε πριν την έναρξη του αγώνος μετέτρεψε το γήπεδο σε βάλτο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, έχασαν πολλές ευκαιρίες και έπρεπε να είχαν κερδίσει με μεγαλύτερο σκορ. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους τα Τρίκαλα κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ όταν ο Παπατζίκος χτύπησε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής και ο διαιτητής κ.Κόκκιας καταλόγισε το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ζήκος. Με την έναρξη του δεύτερου ημίχρονου οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ όταν ο Κωστούλας δέχτηκε την μπάλα έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίκτυα του Μασάδη. Στο 48’ ακυρώθηκε ορθώς γκολ του Ελευθεριάδη της Βέροιας για οφσάιντ. Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Μπακάλης, Αναστασίου και Κωστούλας ενώ από την Βέροια οι Μελετίδης, Μασάδης και Σίμος.

ΣΚΟΡΕΡ – 45’ Ζήκος .πεν. [1-0], 46’ Κωστούλας [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Μπαζής, Μουλιώτας, Κολώνας, Μαρδάνης, Μπακάλης, Παραπραστανίτης, Λαγάρας, Αναστασίου [Ψωφάκης], Κωστούλας [Ζορμπάς], Ζήκος, Πάτρας.

1980-1981 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

22 Μαρτίου, 1981 Γήπεδο Τρικάλων
Τα Τρίκαλα πήραν σπουδαία νίκη από την Βέροια με σκορ 1-0 και καλυτέρευσαν ακόμη περισσότερο την θέση τους στην βαθμολογία. Το παιχνίδι ήταν από τα καλύτερα που είδαν πρόσφατα οι φίλαθλοι, οι οποίοι ικανοποιήθηκαν από την εξέλιξη του αφού είχε γρήγορο ρυθμό και καλές φάσεις. Τα Τρίκαλα πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και έχασαν περισσότερες ευκαιρίες από την Βέροια που ήταν οργανωμένη και επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της. Το νικητήριο γκολ για τα Τρίκαλα σημειώθηκε στο 70’ όταν ο Ζήκος χτύπησε φάουλ έξω από την περιοχή και η μπάλα προσέκρουσε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι του Λαζάρου και γύρισε πίσω. Εκεί βρέθηκε ο Μπουκουβάλας ο οποίος την έστειλε με ευκολία στα δίχτυα. Η πιο συναρπαστική φάση του ματς πάντως έγινε στο 39’. Τότε ο Λαζάρου απέκρουσε έξοχα σε κόρνερ κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Μπακάλη. Με το χτύπημα του κόρνερ νέα ωραία κεφαλιά του Λαγάρα απέκρουσε και πάλι εντυπωσιακά ο Λαζάρου. Από τα Τρίκαλα ξεχώρισαν οι Μπατάλας, Μαντέλας, Αναστασίου και Μαρδάνης. Επιτυχημένη η διαιτησία του κ.Παπαδάκου.

ΣΚΟΡΕΡ – 70’ Μπουκουβάλας [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Μπαζής, Μαντέλας, Μπακάλης [Μπουκουβάλας], Μπατάλας, Ζορμπάς, Μαρδάνης, Αναστασίου, Ζήκος, Λαγάρας, Κωστούλας [Βολοτάσιος], Πάτρας.

1981-1982 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

1 Νοεμβρίου, 1981 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 2-2
Τα Τρίκαλα χωρίς να ικανοποιήσουν πλήρως αλλά έχοντας πολύ ατυχία παραχώρησαν στο γήπεδο τους ισοπαλία στην Βέροια με σκορ 2-2. Το σκορ άνοιξε η τοπική ομάδα στο 14’ με τον Μαρδάνη ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ιακωβάκης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Όλα έδειχναν ότι τα Τρίκαλα θα έκαναν περίπατο αλλά στο 36’ ο Ελευθεριάδης μείωσε το σκορ για Βέροια. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν άτυχοι αφού είχαν δυο δοκάρια με τους Παπάγεωργίου και Μαρδάνη. Στο 80’ όμως ο Πουρσανίδης κατόρθωσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαευθυμίου σημειώνοντας με αυτόν τον ανέλπιστο τρόπο το τελικό 2-2. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Χρονοπούλου.

ΣΚΟΡΕΡ – 14’ Μαρδάνης [1-0], 24’ Ιακωβάκης [2-0], 36’ Ελευθεριάδης [2-1], 80’ Πουρσανίδης [2-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Μαντέλας, Μπατάλας [Παπαγεωργίου], Βαγενάς [Μπουκουβάλας], Ζορμπάς, Πάντος, Λαγάρας, Ιακωβάκης, Αναστασίου, Μαρδάνης, Πάτρας.

1982-1983 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

5 Δεκεμβρίου, 1982 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 0-0
Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι, τα Τρίκαλα και η Βέροια έμειναν στο 0-0 ένα αποτέλεσμα που ευνοεί τους φιλοξενούμενους. Η Βέροια έπαιξε από την αρχή αμυντικά και κατάφερε να πάρει τον βαθμό που επιδίωκε. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να κάνουν παιχνίδι και έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ σε δυο περιπτώσεις. Στο 12’ ο Λαγάρας έχασε σπάνια ευκαιρία όταν βρέθηκε μόνος του απέναντι από το τέρμα της Βέροιας αλλά αστόχησε ενώ ο ίδιος παίκτης στο 62’ σημείωσε γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Γκολ ακυρώθηκε και από την ομάδα της Βέροιας στο 85’ το οποίο πέτυχε ο Γκέσιος. Περίπου 2.000 θεατές βρεθήκαν στο γήπεδο Τρικάλων να παρακολουθήσουν το παιχνίδι αλλά έφυγαν μάλλον απογοητευμένοι. Από την τοπική ομάδα ξεχώρισαν οι Γκαντιάς, Γκένας και Λαγάρας. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Ιατρόπουλου.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Πούλιος, Μαντέλας, Δ.Γκένας, Κρικέλης, Γκαντιάς, Μπατάλας, Λαγάρας, Λούκας, Πάτρας, Αναστασίου [Τσιάντος], Π.Γκένας [Σίσκος].

1984-1985 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

20 Ιανουαρίου, 1985 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 0-3
Χωρίς πνοή τα Τρίκαλα έχασαν μέσα στην έδρα τους από την ανώτερη Βέροια με 0-3. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν μαχητικά και επικράτησαν απολύτως δίκαια. Στο 10’ η Βέροια άνοιξε το σκορ με σουτ του Βεζυριανόπουλου έπειτα από σέντρα του Κατσώνη ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας της Βέροιας Αδαμόπουλος απέκρουσε εκπληκτικά δυνατό σουτ του Γκολάντα. Στο 21’ τα Τρίκαλα ζήτησαν πέναλτι όταν ο Χατζηαθανασίου ανέτρεψε τον Αργυρούλη αλλά ο διαιτητής ζήτησε να συνεχιστεί το παιχνίδι προκαλώντας την οργή των 5.000 περίπου Τρικαλινών φίλαθλων. Στις αρχές του δεύτερο ημίχρονου η Βέροια έκανε το 0-2 με τον Πουρσανίδη. Τέλος στο 72’ ο Βεζυριανόπουλος αφού πέρασε και τον Λαφαζάνη διαμόρφωσε το τελικό 0-3 για την Βέροια. Κανείς δεν διακρίθηκε από τους γηπεδούχους.

ΣΚΟΡΕΡ – 10’ Βεζυριανόπουλος [0-1], 46’ Πουρσανίδης [0-2], 72’ Βεζυριανόπουλος [0-3]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Λαφαζάνης, Δ.Γκένας, Σελιώνης [Μαντέλας], Αργυρούλης, Μπακάλης, Γκολάντας, Δογάνης [Λαγάρας], Αναστασίου, Γκαμπέτας, Μαλλιώρας, Πάτρας.

1985-1986 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

20 Απριλίου, 1986 Γήπεδο Τρικάλων
Στα Τρίκαλα υποχρεώθηκε να «φρενάρει» η πρωτοπόρος Βέροια, αφού γνώρισε την ήττα από την τοπική ομάδα με σκορ 1-0. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την συνάντηση σημειώθηκε στο 54’. Στο λεπτό αυτό ο Ιακωβάκης χτύπησε φάουλ και ο Πάτρας με την βοήθεια του αμυντικού της Βέροιας, Γούσιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμανατίδη. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι κύλησε περισσότερο στο χώρο του κέντρου. Έλειψαν οι μεγάλες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες και μόλις μια ευκαιρία των Τρικάλων ξεχώρισε. Στο 19’ ο Γκαμπέτας με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στο β’ μέρος τα Τρίκαλα ανέβηκαν και όπως προαναφέραμε σημείωσαν το γκολ λίγα λεπτά μετά την έναρξη το οποίο χαροποίησε τους 5.500 περίπου θεατές που βρεθήκαν στις κερκίδες του Εθνικού σταδίου. Στο 71’ ο διαιτητής κ.Βετέρναλης στέρησε τα Τρίκαλα από την ευκαιρία να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα. Δεν έδωσε πέναλτι στην ανατροπή του Σελαλματζίδη από τον Χατζηαθανασίου. Από τα Τρίκαλα που εντυπωσίασαν καλύτερη απόδοση είχαν οι Ιακωβάκης, Λούκας, Πάτρας, Γκαμπέτας και Παπάζογλου.

ΣΚΟΡΕΡ – 54’ Πάτρας [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Γκένας, Λούκας, Παπάζογλου, Αργυρούλης, Ιακωβάκης, Λαγάρας, Γκαμπέτας, Σελαλματζίδης [Τσιουτσούμης], Αναστασίου, Πάτρας [Νταϊλιάνης].

1992-1993 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

24 Ιανουαρίου, 1993 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 0-1
Ένα ακόμη «πιστοποιητικό» της φετινής της άριστης κατάστασης άφησε η Βέροια στο γήπεδο των Τρικάλων κερδίζοντας με σκορ 1-0 την τοπική και επίσης φιλόδοξη ομάδα. Για τους φιλοξενούμενους μια επιθετική έξαρση διαρκείας δέκα λεπτών στην αρχή του αγώνος ήταν αρκετή για να πετύχουν το γκολ της νίκης με τον ταχύτατο Τρούπκο στο 7’ και να χάσουν άλλες δυο κλασικές ευκαιρίες ώστε να εδραιώσουν την νίκη τους. Η δεύτερη αυτή συνεχόμενη ήττα των Τρικάλων έφερε αποδοκιμασίες των φιλάθλων και την παραίτηση του προπονητή κ.Παράσχο. Η Βέροια στάθηκε καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνος από τους αντίπαλους της έχοντας σωστή αμυντική λειτουργία. Τα Τρίκαλα δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους απέναντι στην άμυνα αυτή και έτσι δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλό. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Καραπαναγιώτίδη.

ΣΚΟΡΕΡ – 7’ Τρούπκος [0-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαλάτος, Πράππας, Παπαευαγγέλου, Αλεξίου, Μιλέφσκι, Νικολαΐδης, Γκουγκουλής, Παπακωνσταντίνου [Γιαννακόπουλος], Αναγνώστου, Χαραλαμπίδης, Τζώρτζης [Θώμος].

1995-1996

10 Σεπτεμβρίου, 1995 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 1-2
Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της Βέροιας μέσα στα Τρίκαλα με σκορ 1-2. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες και θα μπορούσαμε να πούμε ότι η ισοπαλία θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Δυστυχώς όμως για τους γηπεδούχους τα λάθη της άμυνας «πληρώθηκαν» αρκετά ακριβά και οι κυνηγοί της Βέροιας που βρεθήκαν σε πολύ καλή μέρα δεν τα άφησαν ανεκμετάλλευτα. Παρά το γεγονός ότι τα Τρίκαλα είχαν τον έλεγχο και την πρωτοβουλία δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν από την μεριά τους τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έτσι γνώρισαν οδυνηρή ήττα. Στο 75’ ο Αλεξιάδης με προβολή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα στάθηκαν άτυχα αφού η προσπάθεια του Τσιούκα σταμάτησε στο δοκάρι των Βεροιωτών. Στο 84’ ο Πετκόβιτς εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του Κατσιαούνη πέτυχε το 0-2 ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Στοϊνοβιτς με εντυπωσιακό βολέ μείωσε για τα Τρίκαλα σε 1-2. Καλή η διαιτησία του κ.Παπίλα.

ΣΚΟΡΕΡ – 75’ Αλεξιάδης [0-1], 84’ Πέτκοβιτς [0-2], 87’ Στοϊνοβιτς [1-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Τερζής, Μαλιούφας, Παπακωνσταντίνου [Βάσι], Μουστακίδης, Ταβουκτσής, Γκουγκουλής [Κωνσταντινίδης], Στοϊνοβιτς, Τσιούκας, Κνέζεβιτς, Καρασαββίδης.

2009-2010 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

20 Σεπτεμβρίου, 2009 Γήπεδο Τρικάλων
Χωρίς να ικανοποιήσει ιδιαίτερα, η ομάδα των Τρικάλων επέτυχε σπουδαία και ουσιώδης νίκη επί της Βέροιας με σκορ 1-0. Μπροστά σε 1.500 θεατές, οι γηπεδούχοι σημείωσαν το μοναδικό τους τέρμα στο 67’ με τον Λιοσάτο όταν σε πέναλτι που χτύπησε ο Γκαρόζης, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κοτταρίδη. Το πέναλτι το είχε κερδίσει ο ίδιος εκμεταλλευόμενος λάθος του αμυντικού της Βέροιας Τριαντό. Τρία λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα αναγκάστηκαν να αγωνιστούν με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Τελκίνσκι αλλά η Βέροια δεν δημιούργησε τίποτε το ιδιαίτερο στο χρόνο που είχε απομείνει. Μετριότατος ο διαιτητής κ.Κυριακόπουλος που έδειξε «αδυναμία» προς τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν αρκετά προκλητικοί.

ΣΚΟΡΕΡ – 67’ Λιοσάτος [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τόλιος, Αντωνιάδης, Γιώτας, Σαββίδης, Προβατίδης, Τροιρής, Τελκίνσκι, Μανουσάκης, Ενόκ [Μίνγκας][Γεωργίου], Γκαρόζης, Ταμερούς [Λιοσάτος].

2010-2011 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

12 Δεκεμβρίου, 2010 Γήπεδο Τρικάλων
Ύστερα από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στα Τρίκαλα, ο τοπικός Α.Ο.Τ. και η Βέροια αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2, ένα αποτέλεσμα που αδικεί τα Τρίκαλα και που διαμόρφωσε ο διαιτητής κ.Κιοτζένης. Η πρώτη καλή φάση έγινε μόλις στο 1’ όταν το σουτ του Κοντογουλίδη έφυγε άουτ ενώ στο 20’ ο Μίνγκας ανατράπηκε έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο διαιτητής έδειξε επιθετικό φάουλ. Στο 28’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ όταν από σέντρα του Γεωργιάδη, τραγικό λάθος του Χρήστου που δεν κατάφερε να διώξει και ο Σαϊτιώτης με κοντινό πλασέ πέτυχε το 0-1. Στο 43’ όμως τα Τρίκαλα κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 όταν από σέντρα του Μίνγκα, ο Κοντογουλίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καλομοίρη. Στο 63’ ο γκολκίπερ της Βέροιας απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Μανουσάκη ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Ρούσεφ με ένα εκπληκτικό σουτ έκανε το 2-1. Στο 78’ ο διαιτητής προς έκπληξη όλων που ήταν παρόν στο γήπεδο έδωσε πέναλτι σε φάση καθαρή με τον Γιώτα να διώχνει κανονικά την μπάλα. Ο Σαϊτιώτης αξιοποίησε το «δώρο» που τους έκανε ο κ.Κιοτζένης πετυχαίνοντας το τελικό 2-2. Να σημειώσουμε ότι ένα λεπτό αργότερα ο Καλί δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για καθυστέρηση ενώ στο 93’ ο Σπασόγιεβιτς από καλή θέση σούταρε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ – 28’ Σαϊτιώτης [0-1], 43’ Κοντογουλίδης [1-1], 65’ Ρούσεφ [2-1], 78’ Σαϊτιώτης .πεν.[2-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τόλιας, Μπουκουβάλας, Κόρμπος [Σπασόγιεβιτς], Γιώτας, Μπριλλάκης, Χρήστου , Τελκίνσκι, Μανουσάκης [Μπαριέντος], Μίνγκας, Ρούσεφ [Σαββίδης], Κοντογουλίδης.

2017-2018 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

21 Απριλίου, 2018 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 3-0 α.α.
Νέα νίκη στα χαρτιά για τον ΑΟ Τρίκαλα που δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί για να πάρει τους τρείς βαθμούς. Αντίπαλος αυτή τη φορά η Βέροια που είχε εγκαταλείψει το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής περίπου στην μέση της φετινής σεζόν για οικονομικούς λόγους. Πάντως σημαντική μέρα ήταν η συγκεκριμένη καθώς πραγματοποιήθηκε ο Αγιασμός στο νέο αθλητικό κέντρο των Τρικάλων στις Σκαμνιές, Πηγής όπου έγινε η πρώτη προπόνηση στο γήπεδο. Υπάρχουν ήδη αποδυτήρια και αίθουσα γυμναστηρίου και θα γίνουν και άλλα δύο γήπεδα και βελτιώσεις στις εγκαταστάσεις. Ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ, Δημήτρης Μπαταγιάννης και οι συνεργάτες του μαζί με τον δήμαρχο Πύλης, Κώστα Μαράβα ήταν παρόν στην σημαντική αυτή στιγμή, εγκαινιάζοντας το νέο σπίτι του σωματείου.

2019-2020 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

9 Νοεμβρίου, 2019 Γήπεδο Τρικάλων
Με γκολ του Χαράλαμπο Οικονομόπουλου και Ανδρέα Σταματή, τα Τρίκαλα επικράτησαν της Βέροιας με 2-1 στο ντέρμπι κορυφής και πέρασαν προσωρινά στην πρώτη θέση της Football League, συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους. «Αλύγιστοι» οι Θεσσαλοί στο φετινό πρωτάθλημα προχώρησαν σε νέο κέρδος βαθμών και σημειώνοντας την πρώτη τους εντός έδρας νίκη. Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν με γκολ από τα αποδυτήρια. Ο Λώττας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Οικονομόπουλος, ίσως από θέση οφσάιντ, με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοσνιάδη για το 1-0. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Γιακουμή. Στο 64’ ο Γρηγορόπουλος και Σανδραβέλης συνεργάστηκαν άψογα, ο τελευταίος έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Σταματής εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Βέροιας και με σουτ από κοντά πέτυχε το 2-0. Οι παίκτες όμως του Σάκη Θεοδοσιάδη δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι και στο 73’ ο Πασάς επίσης με σουτ από κοντά μείωσε σε 2-1, σκορ το οποίο έμελλε να είναι και το τελικο αποτέλεσμα. Διαιτητής ο κ.Τσακαλίδης.

ΣΚΟΡΕΡ – 2’ Οικονομόπουλος [1-0], 64’ Σταματής [2-0], 73’ Πασάς [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Παπαγεωργίου, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος, Σταματής [Άλεξιτς], Πελάεθ [Βέρτζος], Λώττας [Τσίπρας]