Trikalascore

‘Εκανε την υπέρβαση ο ΑΟΤ, άφησε εκτός τελικού την πολυνίκη Δήμητρα/Απόλλων

Μετά από έναν πολύ δυνατό αγώνα με ένταση και πάθος στο γήπεδο, τα παιδιά της Κ16 της Ακαδημίας του Ερασιτέχνη ΑΟ Τρίκαλα επικράτησαν με 2-1 της Δήμητρας Απόλλων στον ημιτελικό που διεξήχθη στο γήπεδο του Πύργου και θα παίξουν στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Άγιαξ/Αμπελάκια ο οποίος νίκησε στον άλλο ημιτελικό 1-0 την ομάδα του Πύργου.
Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και τα παιδιά των ομάδων έβγαλαν πολύ αγωνιστικότητα στο γήπεδο σε ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον και την αγωνία μέχρι και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και ήταν ένα παιχνίδι-ντέρμπι.
Η ομάδα της Δήμητρας με τεχνικό δίδυμο στον πάγκο τους Περικλή Βασιλείου και Νίκο Γιαγιάκο, προηγήθηκε στο 30΄1-0 με γκολ του Μαυρόγιαννη όταν μετά σέντρα είχε καλή τοποθέτηση στο δεύτερο δοκάρι και σκόραρε από κοντά.
Η ομάδα του ΑΟΤ, ισοφάρισε 1-1 με ένα καταπληκτικό σουτ-κεραυνό του Σπύρου Γούσιου έξω από την περιοχή ο οποίος αφού στόπαρε μετά από σέντρα εξαπέλυσε ένα δυνατό βολέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
Οι παίκτες του ΑΟΤ υπό την καθοδήγηση των προπονητών Αχιλλέα Σαρακατσάνου και Νίκου Βαλομάνδρα, έφτασαν στην ανατροπή και στο 2-1 στο 62΄ . Ο Σπύρος Γούσιος και πάλι από δεξιά στην περιοχή απέφυγε τον αντίπαλό του, έστρωσε παράλληλα στον επερχόμενο Ευθυμίου ο οποίος έστειλε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.
Στο επόμενο διάστημα έγιναν μάχες, οι μεν παίκτες της Δήμητρας προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν οι δε του ΑΟ Τρίκαλα να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ. Η Δήμητρα έμεινε με δέκα παίκτες στο 75΄ καθώς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη ο Σακελλάρης. Παρ΄ όλα αυτά πίεσε είχε κάποιες ευκαιρίες, οι παίκτες του ΑΟΤ αμύνθηκαν καλά και το ματς έληξε υπέρ τους.