Trikalascore

Εύκολο βράδυ για τον “εξάστερο” κόντρα στη Χίμκι

Με τον Ντίνο Μήτογλου να παίζει… και για τον Παπαγιάννη και τον Νέντοβιτς να «βομβαρδίζει» ξανά από παντού, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα την Χίμκι (94-78) και ο Κάτας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Euroleague.

Οι αρχικές πεντάδες
Παναθηναϊκός: Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς, Ουάιτ, Μήτογλου, Όγκαστ
Χίμκι: Ζάιτσεφ, Μπέρτανς, Μόνια, Μίκι, ΜακΚόλουμ

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78

Το παιχνίδι
Εκμεταλλευόμενος την σύνθεση… ανάγκης της Χίμκι, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με καλάθια από Όγκαστ – Μήτογλου και τρίποντο του Ουάιτ έφτασε γρήγορα στο 7-2. Το «νεκρό» διάστημα δεν άργησε να έρθει, με το 10-6 να γίνεται 10-13 υπέρ των Ρώσων αλλά το «Τριφύλλι» να ανακτά άμεσα το προβάδισμα. Ο Μήτογλου έφερε το ματς στα ίσα (15-15), ενώ Μπέντιλ, Κασελάκης και Νέντοβιτς έδωσαν… αέρα 6 πόντων στους «πράσινους», που ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (23-20).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά (23-24 και 25-26), όμως με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ. Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε το 31-26, για να αναλάβει την… σκυτάλη ο Νέντοβιτς, που με τρίποντο και καλάθι έκανε το 36-29. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο με 5 ακόμα πόντους του Μήτογλου, ενώ άλλοι τόσοι του Νέντοβιτς διαμόρφωσαν το 46-33 της ανάπαυλας. Χαρακτηριστικό είναι πως ο 24χρονος Έλληνας παίκτης ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ!

Ο Ουάιτ ευστόχησε στο δεύτερο τρίποντό του στο παιχνίδι για το 49-35, ενώ ο Νέντοβιτς συνέχισε το… ρεσιτάλ του, στέλνοντας με τρίποντο την διαφορά στους 17 (59-42). Ο Μήτογλου με εκπληκτικό γκολ-φάουλ έκανε το 62-42, με την Χίμκι να μην έχει πια την παραμικρή επαφή με το σκορ. Το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να μειώσουν προσωρινά στους 17, με τον Μακ να επαναφέρει την διαφορά στους 19 ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε στους 14, για να έρθει το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Άαρον Ουάιτ για το 75-56. Ο Μήτογλου με δύο ακόμα καλάθια έκανε το 79-61, φτάνοντας σε νέο ατομικό ρεκόρ στο σκοράρισμα και συμπληρώνοντας το νταμπλ-νταμπλ. Οι Ρώσοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια και πλησίασαν στους 13, με τον Καλαϊτζάκη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 84-68. Η Χίμκι βρήκε δύο τρίποντα, όμως Μπέντιλ και Όγκαστ σκόραραν άμεσα, με τον ρυθμό να πέφτει στα τελευταία λεπτά και το τελικό 94-78 να «σφραγίζει» την επιστροφή του Παναθηναϊκού στα θετικά αποτελέσματα.