‘Ε”Χ”ασε την ευκαιρία στην Ιεράπετρα

ΟΦ Ιεράπετρας και Τρίκαλα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Βουζουνεράκειο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2.

Ο Α.Ο Τρίκαλα ήθελε στο σημερινό ματς να επιστρέψει στις νίκες και να αναρριχηθεί στο βαθμολογικό πίνακα.

Ωστόσο, κυρίως οι απουσίες, αλλά και κάποια αμυντικά λάθη στο πρώτο ημίχρονο του στέρησαν το τρίποντο της νίκης, με αποτέλεσμα να μείνει στο ισόπαλο 1-1 , απέναντι στους γηπεδούχους που καίγονταν για αποτέλεσμα.

Το πρώτο μέρος ήταν καλύτερο ποιοτικά με τις δυο ομάδες να παίζουν πιο ανοιχτά, ενώ στην επανάληψη, οι δύο προπονητές πρόσεξαν κυρίως τα νώτα τους, κάτι που φάνηκε και από τις αλλαγές που έκαναν.

Σίγουρα, βάσει ελλείψεων, αλλά και κινήτρου αντιπάλου η ισοπαλία δεν είναι κακό αποτέλεσμα για τα Τρίκαλα, ωστόσο, σε περίπτωση νίκης θα ανέβαινε βαθμολογικά , αλλά και ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας.

Ο ΟΦΙ στο 4’ άνοιξε το σκορ (1-0) με κεφαλιά του Γκίνη μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Χιντζίδη. Τα Τρίκαλα ισοφάρισαν για το τελικό 1-1 στο 26’ με τον Ριζογιάννη. Ο Ελευθεριάδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μασουέρο, ο Ριζογιάννης ανέλαβε την εκτέλεση, απέκρουσε αρχικά ο Αθανασόπουλος και στο ριμπάουντ, ο παίκτης του ΑΟΤ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις…

Οι φάσεις του αγώνα:

4’ Γκολ για τον ΟΦΙ. Ο Χιντζίδης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκίνη με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή για το 1-0.

25’ Πέναλτι για τον ΑΟΤ. Ο Μασουέρο ανέτρεξε εντός περιοχής τον Ελευθεριάδη.

26’ Γκολ για τα Τρίκαλα. Ο Ριζογιάννης ανέλαβε την εκτέλεση, ο Αθανασόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε, στο ριμπάουντ όμως ο Ριζογιάννης έγραψε το 1-1.

31’ Μετά από πλάγιο του Πριόνα, ο Μπαράτα έκανε το σουτ από κοντά, η μπάλα κόντραρε πάνω σε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ.

42’ Σουτ του Γκίνη μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Γιακουμής με δυσκολία.

59’ Από κόρνερ του Χιντζίδη, ο Χατζητερζόγλου πήρε τη κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι και ο Γιακουμής μπλόκαρε.

Συνθέσεις:

ΟΦΙ (Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Χατζητερζόγλου, Μασουέρο, Τεγούσης (73’ Ντάλα Κόστα), Βογιατζής, Γκίνη, Κούστα, Μπαράτα, Αποστολίδης (54’ Χατζηπιρπιρίδης, 90′ Αρσενίδης)

ΑΟΤ (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Πιαστόπουλος, Νιάρος, Κεχαγιάς (46’ Ζώγκος), Ντιαλόσι, Παπαγεωργίου, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (81’ Κλεμέντε), Σταματής (73’ Μόλα), Ελευθεριάδης (81’ Κωστίκος), Ευθυμίου (65’ Πέλκας).

Διαιτητής: Στάμος (Αθηνών)

Βοηθοί: Δασκαλάκης (Ηρακλείου), Τσολακίδης (Αθηνών)

4ος: Πατεμτζής (Ηρακλείου)