‘Εχασε στην Πάτρα, αλλά κρατάει ακόμη την παραμονή στα χέρια του

Ο Α.Ο Τρίκαλα ήθελε σήμερα ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Παναχαική προκειμένου να κλειδώσει την παραμονή στη SL2.

Ωστόσο, οι κυανέρυθροι ηττήθηκαν με 2-1 και σε συνδυασμό με τα απίθανα που έγιναν στη Δράμα και τη νίκη του Καραισκάκη επί της Δόξας έμπλεξαν ξανά σε σενάρια όσον αφορά τη σωτηρία τους.

Οπότε , το ματς της ερχόμενης Τρίτης με τη Δόξα Δράμας στο δημοτικό στάδιο, θα έχει το χαρακτήρα τελικού για τους παίκτες του Βασίλη Καλογιάννη, που θα πρέπει πάση θυσία να κερδίσουν.

Στο σημερινό ματς τώρα, η Παναχαική ευτύχησε να πετύχει δύο γρήγορα γκολ και τα Τρίκαλα στη συνέχεια ισορρόπησαν το ματς, κατάφεραν να μειώσουν, αλλά μέχρι εκεί.

Η τύχη τους γύρισε ξανά την πλάτη, καθώς στο 93′ είχαν δοκάρι με το Σταματή και κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 201.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά στην Αγυιά σε ένα κλειστό ματς. Η Παναχαϊκή ωστόσο κατεφερε να κάνει γκολ την πρώτη της τελική στο ματς στο 12′. Εξαιρετική μπαλιά του Κουσκουνά και ο Παπαδόπουλος με υποδειγματικό τελείωμα έκανε το 1-0. Σχεδόν άμεσα έγινε και το 2-0 στο 20′ μετά από Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μαυροβούνιου Εξτρέμ. Οι φιλοξενούμενοι μετά και από δύο γρήγορες αλλαγές του Καλογιάννη προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε το σκορ στο 35′ με τον Σταματή.

Στο β μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά ψάχνοντας την ισοφάριση. Από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ. Στο 70ο λεπτό Μπάτροβιτς και Κουσκουνάς εχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα. Το δοκάρι σταμάτησε τον Σταματή στο 90+3′ στην σπουδαιότερη φάση που δημιούργησαν οι Σακαφλιάδες.

Το φιλμ του αγώνα

4′ Σσουτ του Πέλκα άουτ η μπάλα

12′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή. Ο Κουσκουνας έδωσε στον Παπαδόπουλο ο οποίος τελείωσε την φάση με υποδειγματικό τελείωμα ανοίγοντας το σκορ

20′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή. Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Μπάτροβιτς, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Περλιέσι, 2-0 η Παναχαϊκή

28′ Παράλληλη σέντρα του Πιαστόπουλου, βγήκε και μάζεψε ο Κολοβούρης

35′ ΓΚΟΛ για τα Τρίκαλα. Ο Σταματής με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Κολοβούρη

38′ Εκτέλεση φάουλ από τον Ριζογιάννη, μπλόκαρε εύκολα ο Κολοβούρης

42′ Σέντρα του Ανάκογλου κεφαλιά του Κουσκουνά, περνάει άουτ η μπάλα

68′ Καλό σουτ του Ανάκογλου, η μπάλα πέρασε άουτ

70′ Πρώτο σουτ από τον Μπάτροβιτς, η μπάλα βρήκε σε σώματα και έφυγε πλάγια. Στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Κουσκουνά απομάκρυνε ο Περλιέσι

76′ Εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου, πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κολοβούρη

90+3′ Δοκάρι για τα Τρίκαλα με τον Σταματή

Σκόρερ: 12′ Παπαδόπουλος, 20′ Μπάτροβιτς – 35′ Σταματής

Οι συνθέσεις:

Παναχαϊκή (Καραπίτσος): Κολοβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Πάνος (59′ Τσερούτι), Λαρέα, Μπρους, Αργυρόπουλος (59′ Μουστακόπουλος), Ανάκογλου (80′ Σκεπετάρης), Παπαδόπουλος (59′ Γιούσης), Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς, Μασούρας.

Tρίκαλα (Καλογιάννης): Περλιέσι, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Πέλκας, Τάχατος, Ευθυμίου (68′ Πανίδης), Νιάρος, Κεχαγιάς (23′ Σουλιώτης), Ντιαλόσι (62′ Παπαγεωργίου), Κλεμέντε (23′ Πιαστόπουλος), Σταματής.

Διαιτητής: Περράκης (Αθήνας)

Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Κάλλης (Αν. Αττικής)

4ος: Μπακογιάννης (Αθήνας)