‘Eχασε και έμπλεξε για τα καλά

Δεύτερη, οδυνηρή σερί εντός έδρας ήττα για τον ΑΟ Τρίκαλα , που έχασε σήμερα από τον Απόλλνωνα Λάρισας στο δημοτικό στάδιο με 0-1.

Μάλιστα, η ήττα αυτή τον βάζει για τα καλά σε μπελάδες, καθώς βρίσκεται αυτή τη στιγμή οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και το έργο των κυανέρυθρων για τη συνέχεια γίνεται ακόμη πιο δύσκολο.

Τα Τρίκαλα πάντως ήταν ανώτερα από τους Απολλωνιστές και θα μπορούσαν στο πρώτο μέρος να είχαν σημειώσει τουλάχιστον ένα τέρμα.

Αφού δε συνέβη αυτό, στην επανάληψη δέχτηκαν εκείνοι το γκολ, από πέναλτι του Χατζή και κάπως έτσι επήλθε αυτή η κακιά ήττα.

Πάντως, ακόμη δεν έχει χαθεί τίποτα. Οι παίκτες προσπαθούν για το καλύτερο, θα χρειαστεί όμως μία μεγάλη υπέρβαση στη συνέχεια για να επιτευχθεί ο στόχος της παραμονής.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι στο παιχνίδι. Στο 8’ ο Ευθυμίου έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από λάθος της άμυνας αλλά ο Μαντζάρης απέκρουσε σωτήρια στο τετ α τετ. Στο 21’ ο Ευθυμίου θα εξαιρετική θέση, έστειλε την μπάλα άουτ. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Νιάρος εκτέλεσε το φάουλ, απέκρουσε ο Μαντζάρης με δυσκολία και τους παίκτες των Τρικάλων να ζητούν γκολ, θεωρώντας ότι πέρασε η μπάλα την γραμμή.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι σε πτώση Λίταινα μέσα στην περιοχή αλλά ο Αλάμπεης που ήταν κοντά στην φάση δεν έδωσε κάτι. Στο 57’ το σουτ του Χειρίτραντα έδιωξε ο Μαντζάρης.

Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους καθαρή ευκαιρία άνοιξαν το σκορ (0-1). Στο 76’ ο Σταματής ανατράπηκε από τον Κεχαγιά εντός περιοχής και ο Χατζής ευστόχησε στο πέναλτι για το 0-1.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με τον ΑΟΤ να μένει στους 16 βαθμούς, ενώ ο σύλλογος της Λάρισας ανέβηκε στους 16.

Συνθέσεις:

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καβακάς): Αγριμάκης, Σανδραβέλης, Νιάρος, Κεχαγιάς, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος (88’ Ιωαννίδης), Χειρίτραντας, Πέλκας (74’ Ζησόπουλος), Ευθυμίου, Ελευθεριάδης (66’ ΄λ.τρ. Αουντίνο)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γράφας): Μαντζάρης, Λίταινας, Λούκας, Νούσιος, Πετράκης, Βίγια, Καλούσης, Χατζής, Μπαλογιάννης (66’ Καραμοκό), Γιαννίτσης, Σταματής (82’ Λεμάνγκρ).

Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών)

Βοηθοί: Μποζατζίδης, Τυριακίδης (Μακεδονίας)