Trikalascore

‘Eχασε απο την Καβάλα και υποβιβάστηκε ο ΑΟ Τρίκαλα

Η Καβάλα πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας των Τρικάλων με 2-0 και ανέβηκε στους 23 πόντους (15η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 21 πόντους (17η θέση).

Δυναμικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, με την Καβάλα να έχει φάσεις με τον Έμπερτ και τον Θωμαΐδη. Οι δύο ομάδες ήθελαν να μαζέψουν πόντους για να ξεφύγουν από τις θέσεις της ζώνης του υποβιβασμού, για αυτό και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον αντίπαλο από την αρχή. Το σκορ του ημιχρόνου στον αγώνα παρέμεινε στο 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο ημίχρονο και έκαναν τις ευκαιρίες, με πιο ξεχωριστή εκείνη του Σταμενκοβιτς από κοντά. Στο 78′ λεπτό, ο Καϊούμπι έκανε το 1-0 για τους κυανόλευκους, ανοίγοντας το σκορ. Ο Καϊούμπι με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90+4′ λεπτό, έκανε το 2-0 εκτός έδρας επί των Τρικάλων.

Να σημειωθεί πάντως ότι τα Τρίκαλα είχαν στο 0-0 τρεις κλασικότατες ευκαιρίες με τους Νιάρο, Ευθυμίου που δε μετουσιώθηκαν σε κάποιο γκολ με αποτέλεσμα στη συνέχεια να δεχτούν τα δύο τέρματα και να υποστούν την καταδικαστική ήττα.

Τρίκαλα (Καλογιάννης –Ψιμουλάκης): Περλιέσι, Σανδραβέλης, Νιάρος, Ντιαλόσι (82′ Φουτσίνι), Γκοβίνας, Ριζογιάννης, Ιωαννίδης, Μυλόπουλος, Ελευθεριάδης (73′ Μανίσογλου), Χειρίτραντας, Ευθυμίου.

Καβάλα (Αγγελίδης): Σταθάκης, Καζαντζίδης, Πανουργιάς, Στίκας, Θωμαΐδης, Σπάσιτς (78′ Αμούρ), Μπελεβώνης (70′ Οκάν), Έμπερτ, Αλίμι (46′ Σαμπανίδης), Καϊούμπι, Σταμένκοβιτς (82′ Καραγιάννης).