Διπλό στην Κοζάνη και στο κόλπο της ανόδου τα Μετέωρα(PICS)

Σε παιχνίδι που έγινε σήμερα το απόγευμα στο “Λιάπειο” Αθλητικό Κέντρο Κοζάνης τα Μετέωρα νίκησαν με 2-1 τον ΠΑΟ Κοίλων για την 2η αγωνιστική του ειδικού πρωταθλήματος προβιβασμού στην Γ’ Εθνική.

Το sportskalampaka.gr ταξίδεψε στην πόλη της Κοζάνης κι έχει όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την Καλαμπακιώτικη ομάδα η οποία αν και κινδύνεψε αρκετά από τους γηπεδούχους κατάφερε να σκοράρει σε καίρια σημεία του αγώνα και να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Τα Μετέωρα μπήκαν καλά στο παιχνίδι κι άνοιξαν το σκορ με τον Ψαθογιαννάκη στο 7′.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό διάστημα προς το τέλος του ημιχρόνου όπου είχαν και δοκάρι κι άλλη μία καλή ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι στο 7ο λεπτό, στο 52′ του συνολικού χρόνου τα Μετέωρα πέτυχαν και δεύτερο τέρμα.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι μείωσαν, είχαν και δοκάρι κι άλλη μία καλή ευκαιρία, αλλά τα Μετέωρα είχαν και τον τερματοφύλακά τους Θέμη Γκουλιώνη σε μεγάλη μέρα και κατάφεραν και πήραν τη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

3′ Σουτ του Αθανασιάδη από καλή θέση, έδιωξε ο Γκουλιώνης.

6′ Ο Μαρούδας βρέθηκε απέναντι στον Γρηγοριάδη, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

7′ Ο Ψαθογιαννάκης ξέφυγε από πλάγια και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1.

11′ Ο Νικλητσιώτης γύρισε για τον Καλτσά, αυτός σούταρε, αλλά ο Γρηγοριάδη κατάφερε κι απόκρουσε.

37′ Σουτ του Νικολαΐδη,ο Γκουλιώνης σώνει την εστία του, και στην συνέχεια το σουτ του Αθανασιάδη αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι.

39′ Από λάθος ο Αθανασιάδης έφυγε στην αντεπίθεση, πλάσαρε, αλλά ο Γκουλιώνης απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

40′ Ο Καλτσάς βρήκε τον Μαρούδα, και ο Γρηγοριάδης που βγήκε απόκρουσε εξ επαφής.

43′ Σουτ του Αθανασιάδη, απόκρουσε σε κόρνερ ο Γκουλιώνης.

51′ Ο Καλτσάς γύρισε για τον Νικλητσιώτη κι αυτός με πλασέ στην απέναντι γωνία πραγματοποίησε το 0-2.

73′ Ο Αθανασιάδης βγήκε μόνος απέναντι στον Γκουλιώνη, αλλά ο γκολκήπερ των Μετεώρων έδιωξε σε κόρνερ.

75′ Σέντρα του Παπαδόπουλου, ο Αθανασιάδης με κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

77′ Σουτ του Καραμούζη από καλή θέση, απόκρουσε δύσκολα ο Γρηγοριάδης.

78′ Από λάθος στο χώρο του κέντρου, ο Αθανασιάδης βγήκε απέναντι στον Γκουλιώνη, αλλά πλάσαρε άουτ.

79′ Κόρνερ του Σαββίδη, κεφαλιά του Τσιμινάκη, βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, νέα προσπάθεια του ίδιου παίκτη, πέρασε άουτ.

82′ Σουτ του Παπανικόπουλου, απόκρουσε δύσκολα ο Γκουλιώνης.

Διαιτητής ήταν ο Τζίκας με βοηθούς τους Κολιπέτρο και Ματσιά της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟ ΚΟΙΛΩΝ (Κ. Μαντζώλας): Γρηγοριάδης, Παπαδόπουλος, Ζιώγας (46′ Ντζάνης), Σαλονικίδης, Παπανικόπουλος, Δραγώγιας (56′ Τσιμινάκης), Γιαμουρίδης (65′ Σαμαράς), Σαββίδης, Νικολαΐδης (85′ Λίτσιος), Κυπιρτζόγλου, Αθανασιάδης.

ΜΕΤΕΩΡΑ (Γ. Λουλές): Γκουλιώνης, Νταλούκας, Δ. Ράτζας, Δρόσος, Φορτούνης, Καραμούζης, Θώμος (81′ Σ. Ράτζας), Καλτσάς (75′ Κατσιούλας), Μαρούδας, Ψαθογιαννάκης (81′ Σινάνης), Νικλητσιώτης (65′ Κοτσιλιάνος).

Πηγή-φωτό: Sportskalampaka.gr