“Διπλό” επί του Πορταικού και στο +4 από το δεύτερο τα Μετέωρα(PICS)

Τα Μετέωρα ήταν ανώτερα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν με 3-1 τον Πορταϊκό στο γήπεδο της Μουριάς σήμερα το απόγευμα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Το sportskalampaka ταξίδεψε στην Μουριά κι έχει όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα.

Τα Μετέωρα ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια είχαν ένα ακόμη καλό δεκάλεπτο στο οποίο έχασαν αρκετές ευκαιρίες.

Ο Πορταϊκός απάντησε σχετικά γρήγορα και ισοφάρισε στο 22′ σε μία φάση που ξεκίνησε από ασυνενοησία της άμυνας και εξελίχθηκε δυσάρεστα για την φιλοξενούμενη ομάδα.

Στη συνέχεια τα Μετέωρα ήταν νευρικά, ο Πορταϊκός αναθάρρησε, χωρίς όμως να συμβούν σημαντικά πράγματα.

Τα Μετέωρα παρά το ότι έχασαν από το πρώτο κιόλας τον Παναγιώτης Αυγέρο με τραυματισμό κι αναγκάστηκαν να αλλάξουν τον σχηματισμό τους στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερα. Άμεσα το προβάδισμα και πάλι με γκολ στο 49′ κι από εκεί και πέρα έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα και σημειώνοντας ένα ακόμη τέρμα στο 79′ πήραν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Θα μπορούσαν να σημείωναν κι άλλα τέρματα, αλλά το σημαντικό είναι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δημιούργησαν αρκετές σημαντικές ευκαιρίες στα αντίπαλα.

Επίσης εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Λυγαριάς στην Κρύα Βρύση και πλέον έχουν διαφορά από την δεύτερη θέση της τάξεως των 4 βαθμών.

Πηγή-φωτό: Sportskalampaka.gr