Δεν τα κατάφερε στο Αλκαζάρ η Φήκη

Μια ακόμη σημαντική νίκη πανηγύρισε η ΑΕ Κιλελέρ που για την εξ αναβολής πρώτη αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Γ’ Εθνικής επικράτησε με 3-0 στο Στάδιο “Αλκαζάρ” της ομάδας του ΠΟ Φήκης Τρικάλων.
Ανώτεροι σχεδόν σε όλο το μέρος του παιχνιδιού οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Κατσάρα που είδαν τους Κατσαμάγκα, Χασομέρη και Χατζησαββίδη να σκοράρουν από ένα τέρμα και να πανηγυρίζουν όλοι μαζί στο φινάλε ένα σπουδαίο τρίποντο.
Το ματς:
Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι οι οποίοι θέλησαν να κυκλοφορήσουν και να κρατήσουν την μπάλα στο ξεκίνημα. Παράλληλα, θέλησαν να πιέσουν με ενέργεια την αντίπαλό τους όταν αυτό ήταν δυνατό και να κλέψουν μπάλες σε επικίνδυνα σημεία του γηπέδου. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην ομάδα του Κιλελέρ και καταγράφηκε στο 9ο λεπτό όταν ο Παπαγεωργίου Θ. εκτέλεσε φάουλ από τα όρια της μεγάλης περιοχής με τον Μπουρούζη να απομακρύνει στην αριστερή του γωνία. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Στο 18′ δε έχασαν σπουδαία ευκαιρία όταν ο Κατσαμάγκας κινήθηκε από τα δεξιά και έκανε την σέντρα με τον Μπουρούζη να απομακρύνει με τις γροθιές σε έναν χώρο όπου ο Χασομέρης έκανε το γυριστό με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας και να μην του κάνει το “χατίρι’ να καταλήξει στα δίχτυα.
Με την αναμέτρηση να συνεχίζεται η εικόνα έμεινε η ίδια με την ομάδα του Κιλελέρ να έχει την κατοχή της μπάλας και να ψάχνει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 30ο λεπτό ο Βαγενάς ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Τζέλη με τον διαιτητή Τσίντζα να δείχνει σωστά την λευκή βούλα. Ο Κατσαμάγκας ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο χτύπημα έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του Κώστα Κατσάρα. Το συγκεκριμένο γκολ ήταν κάτι που δικαιούνταν με βάση την εικόνα του το Κιλελέρ το οποίο έφτανε μέχρι την αντίπαλη περιοχή δημιουργώντας συνθήκες απειλής για την αντίπαλη εστία. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, δίχως να συμβει κάτι άλλο άξιο προς αναφορά μέχρι το φινάλε του, με την ομάδα του Κώστα Κατσάρα να έχει πάρει σε πρώτο βαθμό αυτό που θέλει να κρατά στην ανάπαυλα το προβάδισμα.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης, το Κιλελέρ έδειξε να μην κυριαρχεί απόλυτα. Οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενουμένων θέλησαν σταδιακά να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα στην κατοχή τους. Στο 52′ ο Γιαννούλας κινήθηκε από τα δεξιά υπό επικίνδυνες προϋποθέσεις γυρίζοντας την μπάλα σε ένα επικίνδυνο σημείο με τους αμυντικούς του Κιλελέρ να απομακρύνουν την μπάλα πριν ο Πολυζόπουλος την σπρώξει στα δίχτυα. Στο 55′ οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες όταν ο Παπαγεωργίου Β. δοκίμασε το πόδι του από μακριά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Στο 57′ οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Κατσάρα βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα όταν έπειτα από στημένο χτύπημα και φάση διαρκείας ο Κατσαμάγκας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με το τέρμα να ακυρώνεται για οφσάιντ στην αρχή της φάσης από τον επόπτη Σφυρή.
Η Λαρισινή ομάδα θέλησε να ηρεμήσει το παιχνίδι και να φέρει τον ρυθμό εκ νέου στα μέτρα της έχοντας και το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 67ο λεπτό βάζοντας γερές βάσεις για το τρίποντο. Ειδικότερα, ήταν ο Παπαγεωργίου Β. που έκανε την σέντρα από τα δεξιά με τον Χασομέρη να κάνει το κοντρόλ στην “καρδιά” της περιοχής και με όμορφο τελείωμα στην δεξιά γωνία της εστίας να γράφει το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στο 74′ Χατζής και Παπαγεωργίου Β. συνεργάστηκαν όμορφα με τον δεύτερο να εκτελεί και τον Μπουρουτζή να απομακρύνει με τα πόδια.
Οι γηπεδούχοι με “φτερά” πλέον στα πόδια τους πέτυχαν και τρίτο τέρμα. Πιο συγκεκριμένα, στο 83ο λεπτό έπειτα από κόρνερ του Σούμπασι ο Χατζησαββίδης πήδηξε ψηλότερα όλων και με καρφωτή κεφαλιά από την “καρδιά” της μεγάλης περιοχής κατάφερε να γράψει το 3-0. Από εκεί και πέρα το φινάλε του ματς ήταν τυπική διαδικασία με την ομάδα του Κώστα Κατσάρα να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο.και να φτάνει τους 9 βαθμούς.