Δεν τα κατάφεραν στην Καρδίτσα τα Μετέωρα(PICS)

Σε παιχνίδι που έγινε την Τετάρτη στο γήπεδο του Αστέρα Καρδίτσας για την 3η αγωνιστική του ειδικού πρωταθλήματος προβιβασμού στην Γ’ Εθνική τα Μετέωρα ηττήθηκαν 2-0 από τον τοπικό Αστέρα.

Αυτή είναι η δεύτερη σερί ήττα για την Καλαμπακιώτικη ομάδα η οποία μένει έτσι στον έναν βαθμό και η υπόθεση της ανόδου δυσκολεύει αρκετά.

Για τον Αστέρα Καρδίτσας αυτή ήταν η πρώτη νίκη και οι πρώτοι βαθμοί στους αγώνες μπαράζ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή του αγώνα, χωρίς να δημιουργήσουν σπουδαίες φάσεις μπροστά στα καρέ του Γκουλιώνη.

Κατάφεραν όμως να ανοίξουν το σκορ στο 29′ και στο 34′ να πετύχουν και δεύτερο τέρμα και κάπου εκεί ίσως να κρίθηκε και το παιχνίδι.

Τα Μετέωρα είχαν μια καλή στιγμή με τον Θωμά Γερεντέ στο 38′ για να μπουν και πάλι μέσα στο ματς, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρα στο μεγαλύτερό του διάστημα έλεγχε τον αγώνα, είχε και φάσεις και δοκάρι, ενώ τα Μετέωρα με μεμονωμένες προσπάθειες προσπάθησαν να μειώσουν χωρίς όμως να το καταφέρουν.

Το φιλμ του αγώνα

4′ Σέντρα του Μετούσι, κεφαλιά του Κόκκινου από καλή θέση, πέρασε άουτ.

17′ Σέντρα του Μετούσι, κεφαλιά του Τζέκου από κοντά πέρασε λίγο άουτ.

29′ Από πλάγια θέση ο Κόκκινος έκανε την προσπάθεια και με σουτ στην απέναντι γωνία πέτυχε το 1-0.

32΄Σέντρα του Θ. Γερεντέ, ο Παπαδόπουλος ήταν αφύλαχτος, αλλά τον πρόλαβαν την τελευταία στιγμή, οι αμυντικοί κι έδιωξαν την μπάλα.

34′ Σέντρα του Μπιτέλη από πλάγια, ο Τζέκος με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0.

38′ Ο Φορτούνης βρήκε με μακρινή μπαλιά αφύλαχτο τον Θ. Γερεντέ, αυτός από πλάγια έκανε το σουτ, αλλά ο Γεωργαντζάς έδιωξε σωτήρια.

45′ Από λάθος της άμυνας ο Κοντός βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκουλιώνη, πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας των Μετεώρων έδιωξε.

52′ Ο Μπιτέλης βρήκε τον Κοντό σε καλή θέση κι αυτός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γκουλιώνη.

58′ Σουτ του Μπιτέλη από καλή θέση, πέρασε άουτ.

62′ Σουτ του Θ. Γερεντέ, μόλις άουτ.

70′ Ο Κόκκινος βρήκε αφύλαχτο, τον Ζάγκο, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

90′ Από λάθος της άμυνας ο Μπαλλάς βγήκε απέναντι στον Γκουλιώνη, αλλά πλάσαρε άουτ.

91′ Ο Καραμούζης βρήκε τον Ασημάκη, αυτός σούταρε, η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις κόρνερ.

Διαιτητής ήταν ο Γιαννακός με βοηθούς τους Αλμπάντη και Κωνσταντινίδη της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ν. Καρακώστας): Γεωργαντζάς, Μπούσδρας, Κοτζιαφίλης, Τζέκος (80′ Μπιτχαβάς), Μπιτέλης, Μετούσι, Ζάγκος (70′ Γεωργίου), Κοντός, Κόκκινος, Βαγγελάκος, Ηλιάδης (61′ Μπαλλάς).

ΜΕΤΕΩΡΑ (Γ. Λουλές): Γκουλιώνης, Ασημάκης, Νταλούκας, Γ. Γερεντές (69′ Λαμπαδάριος), Φορτούνης, Κιτσόπουλος (51′ Τσιαμάντας), Καραμούζης, Ψαθογιαννάκης (82′ Σινάνης), Κοτσιλιάνος (82′ Ν. Μόκας), Παπαδόπουλος, Θ. Γερεντές (82′ Νιαβής).

Πηγή-φωτό: Sportskalampaka.gr