Χωρίς ψυχή και με λάθος αγωνιστικούς προσανατολισμούς ηττήθηκε από την Αναγέννηση

Η Αναγέννηση Καρδίτσας υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τα Τρίκαλα με 4-2, με αποτέλεσμα να ανέβει στους δώδεκα πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους επτά πόντους.

Ο Α.Ο Τρίκαλα μπορεί να πήγε σήμερα με καλή ψυχολογία και στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι.

Ωστόσο, στον αγωνιστικό χώρο τα πράγματα δεν εξελίχτηκαν καλά για τους κυανέρυθρους που όχι απλά ηττήθηκαν, αλλά έχασαν και με ένα βαρύ σκορ.

Η ομάδα παρατάχτηκε με λάθος αγωνιστικούς προσανατολισμούς, προσπαθώντας να παίξει με κατοχή την Αναγέννηση, τη στιγμή που ο Περικλής Αμανατίδης, έχοντας διαβάσει καλά το ματς, στο Α’ ημίχρονο έβαλε τους παίκτες του να παίζουν εντέχνως στην κόντρα.

Κάτι που απέφερε καρπούς, καθώς τα Τρίκαλα μπορεί να είχαν την κατοχή και να πίεζαν, αλλά οι γηπεδούχοι από το πουθενά με δύο φάσεις έβαλαν ισάριθμα τέρματα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 2-0.

Στην επανάληψη η ΑΣΑ έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος της έβαλε και τρίτο τέρμα και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε για τα Τρίκαλα.

Προβληματισμός υπάρχει όσον αφορά την έλλειψη ενός προπονητή που γνωρίζοντας την κατηγορία θα μπορεί να βοηθήσει όσο χρειάζεται από τον πάγκο, κάτι που δεν έχει κάνει έως τώρα ο εκλεκτός των Παραγουανών επενδυτών Χόρχε Αμπέντε.

Το ντέρμπι παρακολούθησαν περίπου 4 χιλιάδες Καρδιτσιώτες φίλαθλοι, μεταξύ των οποίων και μερικές δεκάδες Τρικαλινοί που βρέθηκαν διάσπαρτοι στην κερκίδα.

Στο Θεσσαλικό ντέρμπι παρευρέθηκε στο γήπεδο και ο υφυπουργός αθλητισμού , Λευτέρης Αυγενάκης. Η Αναγέννηση Καρδίτσας ξεκίνησε δυνατά και πέτυχε ένα γρήγορο γκολ στο 3′ λεπτό με σουτ του Μπιανκόνι. Τα Τρίκαλα πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να βρει άμεσα το γκολ της ισοφάρισης, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με 2-0 στα αποδυτήρια χάρη στο γκολ του Πολίτη με ωραίο διαγώνιο σουτ στο 45′ λεπτό.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας έκανε γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο το 3-0 με κεφαλιά του Μπιανκόνι (49′ λεπτό). Στο 71′ λεπτό ο Μπαξεβάνου κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Ριζογιάννης, κάνοντας το 3-1. Ο Κουτσιανικούλης με κοντινό πλασέ έκανε στο 75′ λεπτό το 4-1, με τον Ευθυμίου να κερδίζει πέναλτι στις καθυστερήσεις και τον Ριζογιάννη να ευστοχεί στο 90+2′ λεπτό.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Λαγός, Γκίνη, Πλέγας, Μπραμπίγια, Πολίτης, Μπιανκόνι.

ΑΟ Τρίκαλα; Σεντουριόν, Ριζογιάννης, Παρέδες, Νιάρος, Σανδραβέλης, Ρεκίν, Μπαξεβάνος, Χειρίτραντας, Ευθυμίου, Ελευθεριάδης, Κουσκουνάς.