‘Αρεσαν στην επανάληψη τα Μετέωρα και πήραν το ντέρμπι με τη Λυγαριά(PICS)

Στο Βασίλης Καρακίτσιος της Καλαμπάκας τα Μετέωρα υποδέχτηκαν τη Λυγαριά στο ντέρμπι του 2ου ομίλου για την Α’ Ερασιτεχνική.

Οι Καλαμπακιώτες επικράτησαν με σκορ 3-0 και άνοιξαν τη διαφορά στους έξι βαθμούς από την τρίτη θέση όπου βρίσκονται και χθεσινοί τους αντίπαλοι, ενώ παράλληλα έμειναν σε επαφή με την κορυφή και το πρωτοπόρο Καστράκι.

Στο Α’ ημίχρονο είχαμε λιγοστές φάσεις με κυριότερη μία διπλή χαμένη ευκαιρία των Μετεώρων.

Στην επανάληψη τα Μετέωρα ανέβασαν στροφές και έφτασαν στη νίκη, υπερκαλύπτοντας μάλιστα και το 3-2 με το οποίο ηττήθηκαν στο ματς του πρώτου γύρου και έτσι υπερισχύουν της Λυγαριάς σε μια ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Γενικώς οι Καλαμπακιώτες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο στο Β’ ημίχρονο και ικανοποίησαν τους φιλάθλους τους που βρέθηκαν στο Β. Καρακίτσιος.

Από την άλλη η Λυγαριά δε βρέθηκε σε καλή ημέρα και επηρεάστηκε σίγουρα από τη σημαντική απουσία του τραυματία Χονδρογεωργόπουλου, αλλά και την αναγκαστική αλλαγή του Οικονόμου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και εκείνοι φιλάθλους τους στην Καλαμπάκα.

Το φιλμ του αγώνα

17′ Σέντρα του Πούλιου, σουτ του Νταλούκα, πέρασε άουτ.

24′ Γύρισμα του Δ. Ράτζα, ο Μαρούδας αν και αφύλαχτος δεν πρόλαβε την μπάλα.

43′ Σουτ του Γάκη από καλή θέση, πέρασε άουτ.

46′ Σέντρα του Νταλούκα, γύρισμα του Ψαθογιαννάκη, ο Μαρούδας απέναντι από τον Ζιάγκα, πλάσαρε ψηλά άουτ.

50′ Φάση διαρκείας στα καρέ της Λυγαριάς από δυνατό πλάγιο του Ψαθογιαννάκη, ο Μαρούδας έκανε το γυριστό σουτ, ο Ζιάγκας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα και το 1-0 ήταν γεγονός.

61′ Φάουλ του Μαρούδα, ο Ζιάγκας απόκρουσε.

62′ Σέντρα-σουτ του Παπαευθυμίου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

67′ Ο Σ. Ράτζας κυνήγησε μία χαμένη μπαλιά, έκανε και την σέντρα και ο Μαρούδας με κεφαλιά διπλασίασε τόσο τα τέρματα της ομάδας του όσο και τα δικά του.

91′ Ο Μαρούδας ξέφυγε σε αντεπίθεση και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Διαιτητής ήταν ο Πάντος με βοηθούς τους Μουστάκα και Αβραάμ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ: Γκουλιώνης, Δρόσος, Σ. Ράτζας (77′ Σιούτας), Δ. Ράτζας, Πούλιος (56′ Κοτσιλιάνος), Καραμούζης, Θώμος, Καλτσάς (68′ Κατσιούλας), Ψαθογιαννάκης (77′ Σινάνης), Νταλούκας (77′ Ζησόπουλος), Μαρούδας.

ΛΥΓΑΡΙΑ: Ζιάγκας, Οικονόμου (36′ λόγω τρ. Καραλής), Γ. Στεφάνου, Δ. Στεφάνου, Μπελετσιώτης, Αρβανίτης, Παπαευθυμίου (85′ Μπαρκονίκος), Μερμίγκης, Πίρε, Γάκης, Παύλου.