Απροσδόκητο διπλό του Καραισκάκη στο Παγκρήτιο

Χάρη σε γκολ του Μαραθωνίτη στο 71’, ο Καραϊσκάκης έφυγε με τη νίκη από το Παγκρήτιο επικρατώντας του Εργοτέλη με 1-0, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League 2. Ο αέρας που έπνεε σήμερα στο Ηράκλειο ήταν πολύ δυνατός με αποτέλεσμα να παίξει και αυτός τον ρόλο του στις συνθήκες του παιχνιδιού.

Ο Μαραθωνίτης με διαγώνιο σουτ μέσα απ’ την περιοχή στο 71’, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου και έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Άρτας. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα για τον Καραϊσκάκη, που έφτασε τους 11 βαθμούς, όμως παραμένει στην τελευταία θέση της Super League 2.

Από την άλλη, ο Εργοτέλης γνώρισε την ήττα για τρίτο σερί παιχνίδι, όμως, παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 28 βαθμούς.

Οι φάσεις και το γκολ του αγώνα:

4′ Επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή του Κατσιμήτρου, ο Τσέλιος σωτήρια απομακρύνει την μπάλα πριν βάλει την προβολή ο Ναζίμ.

6′ Ο Σερβιλάκης μέσα απ’ την περιοχή κάνει το πλασέ από διαγώνια θέση με τον Μπουργάνη να μπλοκάρει.

7′ O Δερμιτζάκης εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα, παίρνει την μπάλα και με πλασέ αναγκάζει τον Κατσιμήτρο σε μια δύσκολη επέμβαση.

19′ Ο Κοκκίνης κάνει ένα καλό γύρισμα απ’ τα αριστερά με τον Πατρινό ωστόσο να μη προλαβαίνει να βάλει την προβολή και την μπάλα να περνάει ανεκμετάλλευτη.

34’ Απίστευτη ευκαιρία έχασε ο Καραϊσκάκης. Ο Μπρέμπος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, πέρασε τον Κατσιμήτρο και πριν πλασάρει σε κενό τέρμα, γλίστρησε και η μπάλα κατέληξε άουτ.

37′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, με τον Τσέλιο να πλασάρει από πολύ πλεονεκτική θέση στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Μπουργάνη, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Μπουτσάκη.

45′ Δοκάρι για τον Εργοτέλη. Ο Σερβιλάκης εκτέλεσε απευθείας φάουλ που κερδήθηκε λίγα μέτρα έξω απ’ την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

50′ Ο Μπουρσέλης με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή στέλνει την μπάλα πάνω στον Μπουργάνη.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Μανουσάκης γυρίζει με καλές προϋποθέσεις απ’ τα δεξιά ο Μπουτσάκης κάνει το πλασέ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

71′ Γκολ για την ΑΕ Καραϊσκάκης. Ο Μαραθωνίτης με διαγώνιο σουτ μέσα απ’ την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου.

90+4′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Κόνραντ τσιμπάει την μπάλα πριν τον Μπουργάνη με την άμυνα των φιλοξενούμενων να απομακρύνει πάνω στην γραμμή πριν η μπάλα πάει στα δίχτυα.

Σκόρερ: Μαραθωνίτης (71’)

Συνθέσεις:

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Νεράλ (26’ λ.τρ. Κατσούρι), Σερβιλάκης (78’ Κόνραντ), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσέλιος, Μπουτσάκης, Αμπντουλάχι, Κωστανάσιος (46’ Μπουρσέλης), Πατρινός (46’ Μανουσάκης), Κοκκίνης (71’ Κουατενγκ).

ΑΕ Καραϊσκάκης (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Τάμπας, Μπεκατώρος, Χατζηδίμπας, Λόβριτς, Κλιγγόπουλος, Δερμιτζάκης (66’ Μαύρου), Ναζίμ, Μπρέμπρος (60’ Μαραθωνίτης), Δούμτσιος (83’ Νταλακούρας), Ρούνεϊ,

Διαιτητής: Καπότης (Σάμου)

Βοηθοί: Κακαφώνης (Αχαΐας), Τριαντάφυλλος (Κορινθίας)

4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας)