Αποκλεισμός με πολλά παράπονα για τον Α.Ο Τρίκαλα

Με ένα γκολ (από αυστηρό πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ροχάνο στο 73’), η Νίκη Βόλου νίκησε στα Τρίκαλα τον τοπικό ΑΟΤ και πήρε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Βλέποντας τη φάση και στο replay φαίνεται ότι δεν υπάρχει επαφή σε σημείο που να δικαιολογεί την απόφαση του διαιτητή Βρέσκα, με τα Τρίκαλα δικαίως να έχουν παράπονα από τη διαιτησία, καθώς αυτή η φάση έκρινε το ματς.

Κατά τα άλλα, στο αγωνιστικό σκέλος οι κυανέρυθροι παρουσιάστηκαν αρκετά βελτιωμένοι στον αγωνιστικό χώρο του δημοτικού σταδίου και θα λέγαμε ότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο Α’ ημίχρονο.

Στην επανάληψη η είσοδος και του Γκαρσία άλλαξε τις ισορροπίες με τη Νίκη να κυριαρχεί και να δημιουργεί περισσότερες φάσεις μπροστά από τα καρέ του ανίκητου και σήμερα Σεντουριόν, ωστόσο για να φτάσουν οι φιλοξενούμενοι στην πρόκριση χρειάστηκε να πάρουν τη νίκη από την άσπρη βούλα.

Να σημειώσουμε εδώ τη μεγάλη παρουσία θεατών στο δημοτικό στάδιο που ξεπέρασαν τους 2.500 ανάμεσα στους οποίους και περίπου 200 από το Βόλο.

Η πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του αγώνα ήλθε στο 32’, όταν Ευθυμίου έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, στην καρδιά της άμυνας ο Πέλκας πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάγιτς.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες έχασαν σημαντική ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά, στο 50’ από φάουλ του Γκαρσία, ο Ανδρέου έπιασε την κεφαλιά και ο Σεντουριόν μπλόκαρε σταθερά. Ένα λεπτό μετά, ο Ευθυμίου έβγαλε στον Κουσκουνά, ο οποίος έσπασε στον Ελευθεριάδη, μέσα στην καρδιά της περιοχής, αλλά ο Μπάγιτς απέκρουσε το σουτ του. Στο 54’ η Νίκη είχε ξανά την ευκαιρία να σκοράρει αλλά ο Σεντουριούν είπε και πάλι «όχι». Συγκεκριμένα, ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ροχάνο με κατέβασε όμορφα μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Σεντουριόν απέκρουσε.

Στο 72’ η Νίκη Βόλου κέρδισε πέναλτι. Ο Μιράντα έπεσε στη περιοχή, μετά από επαφή με τον Ευθυμίου, με τον κ. Βρέσκα να καταλογίζει πέναλτι. Ο Ροχάνο ήταν εύστοχος από την «άσπρη βούλα» για το 0-1 των Βολιωτών. Τρία λεπτά μετά απείλησε ο ΑΟΤ, όταν την κεφαλιά του Κουσκουνά, απέκρουσε με υπερένταση ο Μπάγιτς. Στο 87’ ο Παρέδες αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, καθώς σταμάτησε με το χέρι την αντεπίθεση της Νίκης.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του ματς, με την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη να πατάει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και να πανηγυρίζει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Συνθέσεις:

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καβακάς): Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Παρέδες, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ευθυμίου (82’ Νιάρος), Ελευθεριάδης (79’ Νίζιτς), Πέλκας, Κουσκουνάς, Χειρίτραντας

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Μιράντα (90+3′ Αλιατίδης), Κάσσος (90+3′ Κάσσος), Βλαχομήτρος (46’ Λούκας Γκαρσία), Ροχάνο (85’ Τζιώρας)

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)

Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας), Τσολακίδης (Αθηνών)