Απίστευτο ματς στην Πύλη: Πορταικός-Βαλτινό 5-4!!!

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι για γερά νεύρα & σίγουρα όχι για καρδιακούς, σύμφωνα με την έκβαση του ματς, διεξήχθη σήμερα Σάββατο το απόγευμα στο γήπεδο του Πορταϊκού, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της ΕΠΣΤ στον β’ όμιλο, μεταξύ δύο δυνατών ομάδων… του γηπεδούχου Πορταϊκού και του Βαλτινού, το οποίο παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι, απολαμβάνοντας ένα πολύ καλό ποδοσφαιρικό θέαμα.

Η αναπάντεχη εξέλιξη του αγώνα που δεν διαφαινόταν στο Α’ Ημίχρονο αφού οι δύο ομάδες αναλώθηκαν βασικά σε αναγνωριστικό παιχνίδι κέντρου, δίνοντας κυρίως προσοχή στις άμυνές τους, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν πολλές φάσεις στις δυο εστίες και να οδηγούν για ημίχρονο με το ισόπαλο με 1-1.

Το αντίθετο όμως συνέβη στο Β’ η ημίχρονο καθώς η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να προηγηθεί στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, μετατρέποντας από εκεί & πέρα το ματς σε γκραν γκινιόλ δράση, με τον Πορταικό να προσπαθεί να αντιδράσει.

Ανεβάζοντας στροφές οι παίκτες του Δημήτρη Σαργιώτη, κατάφεραν να ισοφαρίσουν & συνεχώς να βρίσκονται από κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα, όπου στις καθυστερήσεις κατάφεραν να κερδίσουν να πετύχουν το «χρυσό 5άρι» που τους χάρισε τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς μιας μεγάλης νίκης, η οποία είναι σίγουρα πως δεν ξεχαστεί γρήγορα.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Στο 29’ Μετά από σέντρα του Μανώλη ο Αχ. Πανάγος με σουτ κάνει το 1-0

Στο 35’ Μετά από ένα λάθος στην άμυνα από τον Τζιουβάρα ο Βερβέρας με πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1

Στο 38’ Ο Αχ. Πανάγος προσπαθεί να αποφύγει τον τερματοφύλακα αλλά αυτός τον προλαβαίνει διώχνοντας την μπάλα.

Στο 57’ Ο Μπακατσής σκοράρει κάνοντας το 1-2 μετά από μεταβίβαση του Τσιγάρα.

Στο 63’ Ο Βαγενάς Ι. ισοφαρίζει σε 2-2 με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στό70’ Μακρινό σουτ του Ντόβα γλιστράει η μπάλα από τον τερματοφύλακα και γίνεται το 2-3.

Στο 78’ Πάλι ο Αχ. Πανάγος εκμεταλλεύεται αδράνεια στην άμυνα του Βαλτινού και κάνει τα 3-3.

Στο 79’ Ο Μάμαλης ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε 3-4.

Σ 82’ Ο Κατζίη ισοφαρίζει ξανά για τον Πορταικό σε 4-4.

Στο 94΄ Ο Μανώλης με σουτ μέσα απόν την Μικρή περιοχή διαμορφώνει το τελικό σκορ σε 5-4 για την Ομάδα του.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΟΡΤΑΙΚΟΣ: (Δημ. Σαργιώτης, κόουτς), Θεοδωρούλας, Τζιουβάρας, Σπ. Βαγενάς, Χατζηχαραλάμπους, Μανώλης, Ι, Βαγενάς,( 62’Αντωνίου), Αχ. Πανάγος, Κωνσταντούλας, Κατζίη, Ρούσας, Καπράνης (74’ Στυλιανού).

ΒΑΛΤΙΝΟ: (Σταμούλης Σάκης κόουτς), Σταμούλης (20’ Λιάκος), Κοθράς, Ντόβας Αγγελής, Φαρμάκης, Μπακατσής, Περνέζα, Τσιγάρας, Καμέας, Μέξη, Βαρβέρας.

Διαιτητής: Κουτσάγιας

Βοηθοί: Κατσόγιαννος/Καπερώνης

Ρεπορτάζ:Αλέξανδρος Γ. Τζήμας