Απίστευτη “αυτοκτονία” Ικάρων, έχασαν δικό τους ματς από το +17

Απίστευτη ήττα γνώρισε πριν λίγο η ομάδα μπάσκετ των Ικάρων στο κλειστό της Μπάρας από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με σκορ78-80 στην παράταση.

Το συγκρότημα του Αβραάμ Παπαδόπουλου έπειτα από την οδυνηρή ήττα στη Λευκάδα, δεν κατάφερε σήμερα να επιστρέψει στις νίκες, χάνοντας ένα δικό του παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε ακόμη και με 17 πόντους διαφορά.

Ωστόσο οι κιτρινόμαυροι παρουσιάστηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και στην παράταση κατώτεροι των προσδοκιών, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την τέταρτη φετινή τους ήττα και ουσιαστικά να χάσουν το τρένο της πρωτιάς, ενώ και η δεύτερη θέση έχει απομακρυνθεί επικίνδυνα.

Οι απουσίες των τραυματιών Τριανταφύλλου, Κάδρα έπαιξαν προφανώς μεγάλο ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης, κι ας ξεπέρασαν οι Ίκαροι το κακό ξεκίνημα (12-18 στο 10’) και πήραν τα ηνία για τα καλά στη 2η (40-25) και στην 3η περίοδο (54-43), με τη διαφορά να έχει φτάσει στο μεσδοδιάστημα μέχρι και το +19.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο ΑΓΣΙ έκανε την ολική επαναφορά, ισοφάρισε το σκορ 47’’ πριν από τη λήξη με τον Μάντζιο (69-69) και εν τέλει πήρε και το μεγάλο “διπλό”, σημειώνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη του, όχι μόνο συνολικά στο πρωτάθλημα, αλλά και εκτός έδρας.

Το ματς κρίθηκε με τρίποντο τιυ Γυφτάκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, έριξε στο καναβάτσο την ισχυρή ομάδα των Τρικάλων.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης υπήρξε μεγάλος προβληματισμός στη διοίκηση των Ικάρων, τόσο για το σημερινό ματς, όσο και για την επόμενη ημέρα στο σύλλογο, ενώ μέχρι αυτή την ώρα οι παίκτες βρίσκονται στα αποδυτήρια και συνομιλούν και με τον πρόεδρο Κώστα Σκρέτα και τα υπόλοπα μέλη του ΔΣ.

Τα δεκάλεπτα :12-18, 40-25, 54-43, 69-69, 78-80