Trikalascore

‘Ανοδος μες τη Λιβαδειά για τον Ιωνικό

Ο Ιωνικός κέρδισε με 2-1 τον Λεβαδειακό στην Λιβαδειά και μάλιστα με ανατροπή χάρη στους Ματσούκα και Μάναλη που μπήκαν στο ματς ως αλλαγή και γύρισαν το ματς.

Η ομάδα της Νίκαιας διατηρείται μόνη πρώτη και σε απόσταση οκτών βαθμών από τον δεύτερο Λεβαδειακό τον οποίο έπιασε η Ξάνθη πλέον.

Δυνατό ματς με σκληρά μαρκαρίσματα στη Λιβαδειά από τα πρώτα λεπτά. Οι πράσινοι βρήκαν νωρίς το γκολ με τον Πολέτο στο 8ο λεπτό. Ο Αργεντινός μπήκε από τα δεξιά, έκλεισε προς τα μέσα και με συρτό σουτ νίκησε τον Γκίνη. Πρώτη αντίδραση για τον Ιωνικό στο 25′ με τον Πλατέλλα αλλά άστοχη. Μέχρι το τέλος του α’ μέρους ο ρυθμός έπεσε. Ο Λεβαδειακός είχε μια καλή στιγμή με Μαρίνο στο 34′, ενώ ο Ιωνικός απείλησε με τον Γκοτσούλια στο 39′.

Ο Ιωνικός πίεζε από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης για το γκολ της ισοφάρισης. Αλλά ο Λεβαδειακός είχε τις πρώτες χαμένες ευκαιρίες με Μαρίνο στο 48′ και Μπιανκόνι στο 49′. Το γκολ τελικά το πέτυχε η ομάδα της Νίκαιας. Ο Ματσούκας πήρε ωραία την μπάλα μετά από πάσα του Ρόλε και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο ματς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Και δεν έμεινε εκεί αφού στο 81′ ήρθε η ανατροπή. Ο Σπανός πέρασε και τον Μάναλη στο ματς ως αλλαγή και οι αλλαγές τον δικαίωσαν.

Ο Ματσούκας έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Μάναλης από το ύψος του πέναλτι με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Ο Λεβαδειακός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση. Οι παίκτες του Σανίνο έδειχναν να τα παρατούν και το 1-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζιουζέπε Σανίνο): Μένκα, Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου)(81′ Ενομο), Καραχάλιος, Μεχία, Κονέ(69′ Κωστή) , Νίλι, Πολέτο, Μαρίνος(61′ Νικας), Μπιανκόνι(82′ Μυτιδης)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημητρης Σπάνος): Γκίνης, Κύργιας, Κοτσώνης, Φαζός(56′ Ματσούκας), Παπαγεωργίου, Αμπούντ-Ομάρ, Μουμίν, Γκοτσούλιας(56′ Νιάσε), Ρόλε(90′ Πογοσιάν), Πλατέλλας(90′ Κουϊρουκίδης) , Κάστρο(76′ Μάναλης)

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας)

4ος διαιτητής: Κατόπης (Σάμου)