“‘Αγγιξαν” την ανατροπή της χρονιάς τα Trikala Basket, αλλά η Λαμία “απέδρασε” με το “διπλό”

‘Ενα συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Κατσιμήδου ανάμεσα στα Trikala Basket και τον ‘Εσπερο Λαμίας, στο μεγάλο ντέρμπι της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν όμορφο θέαμα, σε ένα ματς με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, όπου οι φιλοξενόυμενοι πήραν τελικά τη νίκη στο φινάλε με σκορ 96-103.

Ωστόσο, η εξέλιξη του αγώνα ήταν συναρπαστική.

Η Λαμία πήρε το προβάδισμα από τα μέσα του Α’ δεκαλέπτου, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι, με τους παίκτες της να σκοράρουν με κάθε τρόπο.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν τα πράγματα με τη Λαμία να συνεχίζει να προηγείται, τους παίκτες των Τρικάλων να χάνουν αρκετά εύκολα καλάθια και να δείχνουν αδυναμίες στην άμυνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στα τελευταία 5′ λεπτά είδαμε ένα τελείως διαφορετικό ματς.

Τα Τρίκαλα που βρέθηκαν πίσω ακόμη και με 17 πόντους κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ, αρχικά μείωσαν και εν συνεχεία κατάφεραν να προσπεράσουν αγγίζοντας έτσι μία επική ανατροπή που θα μας έμενε χαραγμένη στο μυαλό για πολλά χρόνια.

Ο ‘Εσπερος όμως δεν είπε την τελευταία του λέξη και σκοράροντας στο τελευταίο λεπτό κάποια κρίσιμα σουτ, κατάφερε να φύγει με το διπλό, το οποίο αφήνει κάπως πίσω τα Trikala Basket, στη μάχη για να αποκτήσουν αβαντάζ στα πλέι οφ, αλλά το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμη.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν περισσότεροι από 600θεατές που αν μη τι άλλο απόλαυσαν ένα εντυπωσιακό παιχνίδι.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Έσπερος είχε νικήσει και στο Χαλκιοπούλειο τη θεσσαλική ομάδα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο με τη λήξη του να βρίσκει το λαμιώτικο σύλλογο να προηγείται με βραχεία κεφαλή 21-23. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ανέβασαν την απόδοσή τους και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων, 42-54. Στο ίδιο μοτίβο και το τρίτο δεκάλεπτο με τον Έσπερο να βρίσκεται στο +11 στο 30ο λεπτό, 65-76. Στην τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα Βasket προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά και κατάφεραν μάλιστα να περάσουν μπροστά στο σκορ με 92-91 στο 37ο λεπτό. Πιο ψύχραιμη στη συνέχεια η ομάδα της Λαμίας και έχοντας σωστές επιλογές κατάφερε να φτάσει στη μεγάλη νίκη με 96-103.

Κορυφαίος για τον Έσπερο ήταν ο Τζόρτζεβιτς με 29 πόντους και τον ακολούθησαν οι Προδρόμου με 20, Παπαδάκης με 17 και Βαζούκης με 15.

Από τα Τρίκαλα Basket πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαβάτσικος με 17 πόντους.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φόρος): Μήνου 13 (3), Κολότσιος 3 (1), Παπαχρήστος 14 (1), Μοσχόπουλος, Ράπτης 19, Μπουργανός, Τριανταφύλλου 13 (3), Ψύρρας, Δέσπος 11, Βαβάτσικος 17 (1), Νίκολιτς 6.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΜΥ ΚΤΕΟ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης Ι.-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 6 (2), Βαζούκης 15 (1), Τζόρτζεβιτς 29 (1), Χατζηκυριακίδης 3 (1), Μπακέας, Αργύρης, Τεπετίδης 3 (1), Πελεκούδας, Μαγγελάκης, Προδρόμου 20 (2), Παπαδάκης 17 (3), Μαντικος 10.