‘Ανετη πρόκριση για τα Μετέωρα κόντρα στο Καστράκι, με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη

Τα Μετέωρα επικράτησαν με 4-0 του Βράχου Καστρακίου στα πλαίσια της 3ης φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΤ σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Βασίλης Καρακίτσιος της Καλαμπάκας.

Το συγκρότημα του Χρήστου Αυγέρου, κατάφερε να φτάσει την πρόκριση με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη και εγώ το Α’ ημίχρονο ολοικληρώθηκε δίχως τέρματα.

Τα Μετέωρα μπορεί στο Α’ μέρος να είχαν την υπεροχή και ένα δοκάρι, αλλά ο Βράχος παρουσιάστηκε καλά διαβασμένος στο πρώτο 45 λεπτο και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να πλησιάσει στα αντίπαλα καρέ.

Στην επανάληψη όμως η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην, με τα Μετέωρα να ανοίγουν το σκορ στο 54′ και να αποκτούν και ψυχολογία.

Στπ 65′ οι παίκτες του Θοδωρή Καραγιάννη λίγο έλειψε να φτάσσουν στην ισοφάριση καθώς είχαν δοκάρι.

Αλλά από την ώρα που ήρθε το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους στο 72\ ουσιαστικά τελείωσε και το ματς, καθώς τα Μετέωρα στο τελευταίο 20λεπτο έκαναν ότι ήθελαν, πετυχαίνοντας δύο ακόμη γκολ και παίζοντας ωραίο θεαματικό ποδόσφαιρο.

Από την άλλη το Καστράκι κρατάει το καλό πρώτο μέρος και στρέφει το ενδιαφέρον του στο πρωτάθλημα.

Να σημειωθεί ότι το τσουχτερό κρύο δεν επέτρεψε σε πολύ κόσμο να βρεθεί στις εξέδρες και να παρακολουθήσει ένα παραδοσιακό, τοπικό ντέρμπι για την ομάδα της Καλαμπάκας.

Πάντως η χρονιά θα ολοκληρωθεί για τα Μετέωρα με τον καλύτερο τρόπο, καθώς τα βρίσκει στην επόμενη φάση του κυπέλλου και παράλληλα στην κορυφή του Β’ ομίλου στην Α’ Ερασιτεχνική.

Το φιλμ του αγώνα

4′ Σουτ του Σ. Αλμπάνη, απόκρουσε σε κόρνερ ο Υφαντής.

14′ Σέντρα του Νταλούκα, κεφαλιά του Σ. Αλμπάνη πέρασε άουτ.

35′ Μακρινό σουτ του Τζανόπουλου, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

44′ Σουτ του Μπουτίνα, η μπάλα κόντραρε, νέο σουτ του Σόνι, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και πέρασε μόλις κόρνερ.

54′ Ο Μπαούτης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Υφαντή, κάνοντας το 1-0.

65′ Φάουλ του Γρηγορίου, κεφαλιά του Μπουτίνα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Καλούδη.

67′ Σουτ του Μπαούτη από καλή θέση κατέληξε άουτ.

72′ Ο Σ. Αλμπάνης έκλεψε την μπάλα, γύρισε για τον Κοτσιλιάνο κι αυτός με ψύχραιμο σουτ πέτυχε το 2-0.

77′ Ο Νταλούκας με εντυπωσιακή προσπάθεια από πλάγια μπήκε στην περιοχή, γύρισε για τον Α. Αλμπάνη ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 3-0.

79′ Προσπάθεια και σουτ του Αυγέρου, κατέληξε λίγο άουτ.

83′ Σέντρα του Πορτίκα, ο Σ. Αλμπάνης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 4-0.

Διαιτητής ήταν ο Σ. Λεωνίδας με βοηθούς τους Παπαγεωργόπουλο και Μαργιόλη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Χ. Αυγέρος): Καλούδης, Νταλούκας, Γκόβαρης, Ζήσης, Γιαννακόπουλος (75′ Σκρέκας), Τζανόπουλος (70′ Αυγέρος), Μπαούτης (75′ Α. Αλμπάνης), Β. Αλμπάνης (81′ Κεραμάς), Σ. Αλμπάνης, Κοτσιλιάνος (81′ Πορτίκας), Τσάμης.

ΚΑΣΤΡΑΚΙ (Θ. Καραγιάννης-Λ. Σακελλαρίδης): Υφαντής, Κορσάρι, Πούλιος (84′ Παπαχρήστος), Γιάννης, Γρηγορίου, Μπαλογιάννης (75′ Μπαούτης), Μυλωνάς (39′ λόγω τρ. Καραγιάννης), Μπλούτσος (84′ Πλαγιάς), Μπουτίνας, Σινάι, Θεοδώρου.