‘Ανετη νίκη Δενδροχωρίου στο ντέρμπι με τον Ασπρόβαλτο

Το ντέρμπι για τη 18η αγωνιστική στο 2ο όμιλο της Β’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Δενδροχώρι με τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο και τον Ορφέα Ασπρόβαλτου να θέλουν τη νίκη, στην προσπάθεια που κάνουν για να κατακτήσουν ένα από τα δύο εισιτήρια της ανόδου.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας αποφασισμένα για τη νίκη, κατάφεραν να φτάσουν σε αυτη και μάλιστα με το ευρύ 6-0, που τους βάζει πλέον πολύ δυνατά στο κυνήγι του προβιβασμού.

Ο Ορφέας κατάφερε να προβάλλει αντίσταση μόνο στο Α’ ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0.

Στην επανάληψη, ένα μαγικό πρώτο δεκάλεπτο για το Δενδροχώρι έφερε 4 τέρματα για το συγκρότημα του κ. Κρεμμυδιώτη, που στο 54′ βρέθηκε να προηγείται με 5-0 και στο φινάλε σημείωσε ένα ακόμη τέρμα.

Ο Ασπρόβαλτος αφού δεν κατάφερε να βρει γκολ στο πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη προδόθηκε από τις απουσίες αρκετών ποδοσφαιριστών , ενώ αιφνιδιάστηκε από την πίεση του Δενδροχωρίου, με αποτέλεσμα να μην αποφύγει την ήττα, αλλά και για αυτόν τίποτα δεν τελείωσε, καθώς έχει ακόμη κάποιες θεωρητικές ελπίδες.

Μόλις στο 5′ ο Λαγκαδινός από κοντά έκανε το 1-0.

Στο 47′ ο Γιατιτζόγλου με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 49′ ο Μητσάκης ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0 με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ.

Στο 51′ ο Λαγκαδινός με κοντινό πλασέ έκανε το 4-0

Στο 54′ ο Μητσάκης πέτυχε και αυτός το δεύτερο προσωπικό τέρμα για το 5-0.

Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Μανάφας στο 90′.

Kαλή η διαιτησία του Σωτήρη Πέτσα με βοηθούς τους Μπαλά, Αλεξόπουλο.

Οι συνθέσεις

Δενδροχώρι(Κρεμμυδιώτης): Παπαβασιλείου, Ηρακλέους, Τουρλίδας, Τάσιος, Γιατιτζόγλου, Στεφόπουλος, Λαγκαδινός, Μανάφας, Μητσάκης, Γκουζιώτης

Ασπρόβαλτος (Ζάχος): Ζωγράφος, Σκαμπαρδώνης, Κωσταρέλος, Κοσμάς, Μπαλλάς, Πράτας, Δημητρούλης, Νικλητσιώτης, Γαλάνης, Γραμματικός, Ντέρης.