‘Αλωσε τη Ρόδο η Δόξα Δράμας

Με σκόρερ δις τον Μαυριά (9’ πεν., 36’) και αυτογκόλ του Αθανασίου (81′) η Δόξα Δράμας επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του Διαγόρα στο Δημοτικό Στάδιο της Ρόδου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League 2. Είχε μειώσει προσωρινά για τους Ροδίτες ο Κονέ (65’).

Η ομάδα της Δράμας μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ (0-1) και συγκεκριμένα στο 9’ με εύστοχο πέναλτι του Μαυριά. Μετά από σέντρα του Παρασκευά από τα δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κοντοχρήστου και ο κ. Παπαδόπουλος υπέδειξε την «άσπρη βούλα», με τον Μαυριά να αξιοποιεί εύστοχα το πέναλτι.

Με τον Μαυριά και πάλι σκόρερ στο 36’ η Δόξα Δράμας έκανε το 0-2, όταν ο Έλληνας εξτρέμ αξιοποίησε την σέντρα του Παπαργυρίου από τα αριστερά και με δυνατό πλασέ έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Τσέλιου. Ο Διαγόρας Ρόδου κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με γκολ του Κονέ στο 65’, όταν ο Ιβοριανός φορ με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Στεφανάκο. Το τελικό αποτέλεσμα για τη Δόξα 3-1 διαμόρφωσε ο Φυτόπουλος με σουτ, που κόντραρε στον Αθανασίου στο 81′.

Οι παίκτες του Θανάση Κολιτσιδάκη πιέστηκαν στο δεύτερο μέρος από το Διαγόρα Ρόδου, όμως κατάφεραν να κρατήσουν το 1-3 και να πάρουν τη νίκη.

Η Δόξα Δράμας με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 17 βαθμούς και ανέβηκε στην 8η θέση της Super League 2. Από την άλλη, ο Διαγόρας γνώρισε την ήττα για τρίτο σερί ματς και έμεινε στους 26 βαθμούς.

Οι φάσεις και τα γκολ του αγώνα:

6’ Μετά από πάσα του Λινάρδου, ο Αλάεθ βρέθηκε απέναντι από τον Στεφανάκο, από τον οποίο και νικήθηκε σε τετ α τετ.

9’ Γκολ για τη Δόξα Δράμας με εύστοχο πέναλτι του Μαυρια. Μετά από σέντρα του Παρασκευά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κοντοχρήστου και ο κ. Παπαδόπουλος υπέδειξε την «άσπρη βούλα». Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μαυριάς και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

17’ Τρομερή έμπνευση από τον Μαυριά, ο οποίος έκανε σουτ από τα 40 μέτρα και τον Τσέλιο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

23’ Σέντρα του Λινάρδου από τα δεξιά, ο Κονέ δεν μπόρεσε να κάνει το γυριστό και στη συνέχεια το σουτ του Κοντοχρήστου πέρασε ψηλά άουτ.

33’ Πλασέ του Κάκκο μέσα από την περιοχή της Δόξας, η μπάλα κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Στεφανάκου.

34’ Κάθετη μπαλιά του Μαυριά στον Μπαράνκο, ο Αργεντινός φορ έκανε την προβολή, έδιωξε σωτήρια ο Τσέλιος.

36’ Γκολ για τη Δόξα Δράμας. Σέντρα του Παπαργυρίου από τα αριστερά, σουτ στην κίνηση από τον Μαυριά μέσα από την περιοχή και 0-2 για τους Μαυραετούς.

40’ Μακρινό σουτ του Πινδώνη στο οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου.

44΄Μακρινό σουτ του Πινδώνη, ο Τσέλιος απομάκρυνε, η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

59’ Σέντρα του Κοντοχρήστου, πλασέ του Σμυρλή στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Στεφανάκου.

65’ Γκολ για τον Διαγόρα. Γύρισμα του Σμυρλή από την τελική γραμμή, η μπάλα έφτασε στον Κονέ, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Στεφανάκο για το 1-2.

71’ Σουτ του Κονέ μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Στεφανάκος.

81’ Γκολ για τη Δόξα Δράμας. Σουτ του Φυτόπουλου η μπάλα κόντραρε στον Αθανασίου και κατέληξε στα δίχτυα του Τσέλιου για το 1-3.

Σκόρερ: Μαυριάς (9’ πεν., 36’), Κονέ (65’), Αθανασίου αυτ. (81′)

Συνθέσεις:

Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος (64’ Μανωλάκης), Μασούρας, Αθανασίου, Ντοριβάλ, Αλάεθ (75’ Δημήτρουλας), Λινάρδος (64’ Νάτσης), Μπαστακός (51’ Σμυρλής), Κάκκο (51’ Τσιαντούλας), Κονέ.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς, Παπαργυρίου, Άντερσον, Μπολάκης, Μαρινάκης (66’ Τάσιος), Κουτσιανικούλης (79’ Φυτόπουλος), Πινδώνης (90′ Παπαϊωάννου), Χάμοντ, Μπαράνκο (66’ Σαμπανίδης), Μαυριάς (90′ Μπελεβώνης).

Διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιά)

Βοηθοί: Δελής (Βοιωτίας), Παγουρτζής (Πειραιά)

4ος: Κατοίκος (Αθηνών)