Αγιασμός για τον Α.Ο Πηγής και φιλική νίκη κόντρα στην Ακαδημία1

Το Σάββατο 16 Οκτωβρίου στις πέντε το απόγευμα τελέσθηκε ο ετήσιος αγιασμός για τον Α.Ο. Πηγής , από τον εφημέριο της τοπικής ενορίας πάτερ Δημήτριο Καλαντζή , ο οποίος ευχήθηκε υγεία και καλή επιτυχία σε όλους τους ποδοσφαιριστές και στα παρευρισκόμενα μέλη του Διοικητικου Συμβουλίου του σωματείου.

Στον αγιασμό συμμετείχε και η φιλοξενούμενη ομάδα της Ακαδημίας1 , καθώς ακολουθούσε φιλικός αγώνας με την τοπική ομάδα του Α.Ο Πηγής, στα πλαίσια της προετοιμασίας των ομάδων έως την επίσημη έναρξη του πρωταθλήματος.

Στον αγωνιστικό τομέα, έλαβε χώρα ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που αμφότερες κέρδισαν περυσι επάξια την άνοδο στην Α’ Ερασιτεχνική κατηγορία.

Η Ακαδημία1 αιφνιδίασε την γηπεδούχο ομάδα και στο 2′ λεπτό , ύστερα από μεγάλη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Πηγής, επωφελήθηκε ο σέντερ φορ και με άψογο ψιλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος του πέναλτι , έκανε το 0-1.

Από εκείνο το σημείο και μετέπειτα , ο Α.Ο Πηγής ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, αποκτώντας τον πλήρη έλεγχο και την κατοχή στο χώρο του κέντρου , ενώ δημιουργούσε συνεχώς κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, στο 25′ λεπτό της αναμέτρησης και ύστερα από εξαιρετικό συνδυασμό μεταξύ του Κώστα Ξαγαρα και του Σάκη Τσίγγα, ο πρώτος με κάθετη μπαλιά στην πλατη της άμυνας να βγάλει τον δεύτερο τετ α τετ και ο Σάκης Τσιγγας με υποδειγματικό πλασέ να κάνει το 1-1.

Η Πηγή συνέχισε να πιέζει ψηλά την αντίπαλη άμυνα και στο 33′ του αγώνα , ο Κώστας Κοθρας εκμεταλλευόμενος λάθος της αντίπαλης άμυνας, εκλεψε την μπάλα , πλαγιοκοπησε από αριστερά και την έσπασε παράλληλα στον Κώστα Ξαγαρα ο οποίος ακολουθούσε στο ύψος του πέναλτι, και ανενόχλητος να κάνει το 2-1 , το οποίο ηταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πηγή μπορούσε να πετύχει γρήγορα το τρίτο γκολ και να κλειδώσει τη νίκη , όμως χάθηκαν τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες από το 50′ έως το 60′ με τους Λάζο Λεωνίδα , Καλετση Σπύρο και Κοθρα Κώστα αντίστοιχα, να μην μπορούν να σκοράρουν από άκρως πλεονεκτική θέση.

Η επίτευξη του τρίτου τέρματος για τον Α.Ο Πηγης ήρθε στο 68′ λεπτό , κατόπιν πίεσης στο χώρο του κέντρου και κάθετης μπαλιας στον ταχύτατο Κώστα Ξαγαρα , ο οποίος τσίμπησε την μπάλα από το αντίπαλο Σέντερ Μπακ και αφού πέρασε εντός της μεγάλης περιοχής , εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ , το οποίο κατέληξε στην αριστερή γωνία του αντιπάλου τερματοφύλακα.

Στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα , έγιναν αλλαγές και από τις δύο ομάδες ώστε να πάρουν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες και να δοκιμαστούν και διάφορα αγωνιστικά σχήματα.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού , ήταν οι εξαιρετικές επεμβάσεις και η εν γένει πειστική εμφάνιση του 15χρονου τερματοφύλακα της Ακαδημίας1 με καταγωγή από την Πηγή , Ορέστη Λαζαρίνα , ο οποίος σε όλο το ματς έδειξε μεγάλη ωριμότητα για την ηλικία του και σίγουρα το μέλλον του ανήκει.

Μετά το τέλος του ματς , ήταν εμφανής η ικανοποίηση του τεχνικού διδύμου Βατή-Κονοσπύρη, καθώς όπως χαρακτηριστικά ανέφεραν , παρ’οτι ο Α.Ο Πηγής έμεινε πίσω στο σκορ από το 2′ λεπτό, εντούτοις οι παίκτες παρέμειναν συγκεντρωμένοι και πιστοί στο πλάνο και στις οδηγίες που είχαν, με αποτέλεσμα να γυρίσουν υπέρ τους το σκορ και σε συνδυασμό με όμορφο ποδόσφαιρο.