Πρόκριση στην παράταση για τα Μετέωρα κόντρα στην Αγία Μονή

Τα Μετέωρα νίκησαν με 3-2 την Αγία Μονή στην παράταση για την δ’ φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Τρικάλων σε παιχνίδι που τελείωσε πριν από λίγο στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος”.

Έτσι προκρίθηκαν για ακόμη μία φορά στην ιστορία τους στην προημιτελική φάση του κυπέλλου και περιμένουν τον επόμενο αντίπαλό τους.

Τα Μετέωρα αποδείχθηκαν επιπόλαια καθώς προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, για να ισοφαρισθούν ισάριθμες φορές από την μαχητική Αγία Μονή και τελικά κατάφεραν να πετύχουν ένα ακόμη τέρμα στην παράταση για να πάρουν έτσι μια δύσκολη πρόκριση.

Κύριο χαρακτηριστικό της νίκης τους ήταν ότι τα τρία τέρματα τα σημείωσαν τρεις αμυντικοί οι Φορτούνης, Ζήσης και Γκόβαρης.

Τα Μετέωρα προηγήθηκαν στο σκορ 1-0 για να ισοφαρισθούν 1-1 με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος αφού προηγήθηκαν 2-1 είχαν τις ευκαιρίες να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση κάτι που δεν έγινε και προς το τέλος του αγώνα ισοφαρίστηκαν.

Στην παράταση μέτρησε το ότι είχαν περισσότερο βάθος στον πάγκο, είχαν περισσότερες δυνάμεις και κατάφεραν και πήραν τη νίκη πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα

15′ Ο Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0.

24′ Ο Κοτσιλιάνος μόνος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα δεν κατάφερε να τον νικήσει.

25′ Ο Στάμος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1.

33΄Κόρνερ του Κοτσιλιάνου, κεφαλιά του Σ. Αλμπάνη, πέρασε μόλις άουτ.

44′ Σέντρα του Αυγέρου, ο Γονιδάκης βγήκε από την εστία του δεν καθάρισε την φάση και ο Ζήσης με μακρινό πλασέ πέτυχε το 2-1.

55′ Ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Γονιδάκη, ο Μπαούτης έκανε το σουτ, μόλις άουτ.

59′ Σέντρα του Φορτούνη, κεφαλιά του Γκόβαρη, μόλις άουτ.

77′ Ο Σακελλαρίδης έκανε το 1-2 με τον Μπαούτη κι από καλή θέση σούταρε άουτ.

79′ Σέντρα του Τσιάμη, σουτ του αφύλαχτου Β. Αλμπάνη, απόκρουσε εξ’ επαφή σε κόρνερ ο Γονιδάκης.

82′ Ο Γούλας έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Μετεώρων και με πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.

85′ Σουτ του Σακελλαρίδη από καλή θέση, πέρασε άουτ.

90’+3′ Ο Σακελλαρίδης απέναντι από τον Γονιδάκη δεν μπόρεσε να σκοράρει.

90’+5′ Σουτ του Τσιάμη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

95′ Κόρνερ του Μπαούτη, η μπάλα στην άλλη πλευρά, διείσδυση και σέντρα του Σακελλαρίδη ο Γκόβαρης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

114′ Ο Σακελλαρίδης βρήκε τον Σκρέκα, αυτός σούταρε, αλλά ο Γονιδάκης απόκρουσε.

Διαιτητής ήταν ο Κοντίνος με βοηθούς τους Παπαγεωργόπουλο και Σταφυλά.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Χρ. Αυγέρος): Καλούδης, Γκόβαρης (105′ Σκρέκας), Νταλούκας (100′ Πούλιος), Ζήσης, Φορτούνης, Β. Αλμπάνης, Α. Αλμπάνης, Σ. Αλμπάνης (72′ Τσιάμης), Κοτσιλιάνος (72′ Σακελλαρίδης), Μπαούτης, Αυγέρος (60′ Μόκας, 100′ Γιαννακόπουλος).

ΑΓΙΑ ΜΟΝΗ (Ρ. Ζήκος): Γονιδάκης, Κολτσίδας, Μουρατάι, Στάμος, Ευαγγέλου, Καραΐσκος, Νίστας, Γούλας, Καμέας (105′ Μουρίτσας), Ζήκος, Ράπτης (105′ Κατσιμάνης).